Basit bir kontrol hayat kurtarıyor

Giriş Tarihi: 16.2.2014

Meme kanseriyle mücadele eden MEMEDER altı yılda 10 bin kadına ulaştı. Gönüllüler ev ev dolaşıp kadınlara mamografi ve ultrason çektirmenin hayati önemini anlatıyor

Kadın doğurur, emzirir, büyütür... Yani kadın hayattır. Kadının binlerce anlam yüklediği o hayatın gerçeklerinden biri de ne yazık ki meme kanseri... Her yıl yüzlerce kadın, meme kanseriyle tanışıyor. Peki hayatın her sorununa göğüs geren kadınlar, meme kanserini ne kadar tanıyor? İşte bu kritik soruya kendini meme kanseriyle mücadeleye adayan bir dernek cevap veriyor. Küçük imkanlarla büyük işler yapan Meme Sağlığı Derneği (MEMEDER) Prof. Dr. Vahit Özmen tarafından 2007'de kuruldu. Prof. Dr. Özmen ve ekibi, kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendirmek için inanılmaz bir çalışmaya imza attı. İstanbul'da Bahçeşehir, Boğazköy, Altınşehir, Hoşdere ve çevresindeki tüm evlerin kapısı çalındı, anketler yapıldı. Merkezin sorumlusu olan emekli hemşire Nursen Has, derneği tanıtmak için sokak sokak dolaştı. Has, dernekle tanışmasını ve faaliyetlerini şöyle anlatıyor: "Mamografi takibi yaptırmak için gittiğim dernekte çalışmaya başladım. Merkezi tanıtmak ve kadınları meme kanseri konusunda bilinçlendirmek gerekiyordu. Önce market servislerine binip evime gittim. Bu sırada da kadınlara derneğin broşürünü dağıttım. Pazarları dolaşıp tezgahtaki kadınlara MEMEDER'i anlattım. Bölgedeki tüm eczanelere gittik. Kadınlara 'Çay sohbetlerinizde, altın günlerinizde bizi de davet edin' dedim. Bu sayede kadınlara ulaşmayı başardık. Sonra evlere gidip anket yaptık. Böylece binlerce kadını dernekle tanıştırdık."

HASTALAR BEŞ YIL TAKİP EDİLİYOR
Prof. Dr. Vahit Özmen ve ekibinin bu inanılmaz çalışması amacına ulaştı ve 2007'den itibaren yaklaşık 10 bin kadın MEMEDER sayesinde mamografi çektirip meme kanserine karşı tedbirini aldı. MEMEDER'in kadınları takip yöntemi ise şöyle gelişiyor: Merkez Bahçeşehir Gelişim Akademisi'nde hizmet veriyor. Prof. Dr. Özmen'in kurucu üyesi olduğu dernekte Doç. Dr. Neslihan Cebioğlu, Prof. Dr. Erkin Arıbal, Dr. Ömür Can ve Dr. Beyza Özarar, Dr. Nilüfer Özaydın, Dr. Arda Kayhan ve Dr. Sibel Özkan da gönüllü olarak çalışıyor. Anket sonucuna göre kadınlar merkeze davet ediliyor ve doktor muayenesi yapılıyor. Sonrasında ise mamografi ve ultrason çekiliyor. Risk durumunda olan hastalar tespit edilerek tedavileriyle ilgili yönlendirme yapılıyor. Bu çalışmalar sayesinde tam 63 kadının meme kanseri olduğu tespit edildi. Kanseri yenen kadınlar, beş yıl boyunca takip ediliyor. (Bilgi için tel: (0212) 669 84 51)

Haklarını ödeyemem

MEMEDER sayesinde sağlığına kavuşanlardan biri de 49 yaşındaki Sema Güngör. Üç çocuk annesi Güngör, MEMEDER'in anketine katıldı ve muayeneye çağrıldı. Güngör MEMEDER'in merkezine gitti ve mamografi sonucunda sağ göğsünde kitle tespit edildi. İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi'nde Prof. Dr. Vahit Özmen tarafından ameliyat edilen Güngör sağlığına kavuştu: "Dernek sayesinde hayata döndüm, haklarını ödeyemem."

Afişlerini görüp gittim

Şule Nalan Eren 50 yaşında. Üç buçuk yıl önce apartmanın girişinde asılı olan MEMEDER'in afişini görünce merkeze gitti. Mamografisi çekildi. Çıkan sonuç önemliydi. Göğsünde kitle bulundu. İki gün içinde Prof. Dr. Vahit Özmen ve ekibi tarafından ameliyat edildi. Sağlığına kavuşan Eren "MEMEDER hayatımın dönüm noktası oldu. Tedavi sonrasında da buraya gelip psikolojik olarak iyi vakit geçiriyoruz" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basit bir kontrol hayat kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN