Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya dondu

Giriş Tarihi: 23.2.2014

Birçok ülke bu kış son yılların en soğuk günlerini yaşadı. Buzlanma ve kar yağışı hayatı felç ederken bir yandan da doğa harikası görüntüler oluşturdu

Niagara Şelalesi
Kutup soğukları, ABD ile Kanada sınırındaki ünlü Niagara Şelalesi'nin de donmasına yol açtı. Dünyanın yedi harikasından biri olarak gösterilen 52 metre yüksekliğindeki şelaleden akan su, soğuk yüzünden dondu.

ABD (Michigan)
ABD, son 20 yılın en soğuk günlerini yaşadı. Kuzeyde -40 dereceyi bulan soğuk hava nedeniyle okul ve iş yerleri kapatıldı, uçak seferi iptal edildi. Michigan'daki göl ve deniz fenerinin buz tutmasıyla tabloyu andıran etkileyici bir manzara ortaya çıktı.

Norveç
Norveç'in Nordland bölgesinde hava sıcaklığı -10 dereceye düşünce sahil kesimlerinde binlerce balık dondu. Balıkların, balinalardan kaçarken sahile fazla yaklaştıkları için donduğu belirtildi. Soğuklar nedeniyle pek çok göl dondu. Bazı bölgelerde hava sıcaklığı -26 derece olarak ölçüldü.

Slovenya
Slovenya'nın batı kesimlerinde aniden bastıran yağmurların soğuk hava nedeniyle buza dönüşmesi binaların, arabaların, ağaçların, hatta balkonlardaki çamaşır iplerinin üzerinde bile kalın buz tabakaları oluşmasına neden oldu. Ülkede hava sıcaklığı, -10 dereceye kadar düştü.

Rusya (Baykal Gölü)
Dünyanın en derin gölü Baykal, Sibirya'nın güneyinde Irkutsk Oblastı ve Buryatya arasında yer alıyor. Irkutsk şehrinin yakınındaki göl, 'Sibirya'nın Mavi Gözü' diye anılır. Nedeni göl donduğunda ortaya çıkan nefes kesici manzara.

Kanada
Kanada'nın her mevsim manzara fotoğraflarına konu olan Abraham Gölü de -40 dereceyi gördü. Fotoğrafta görülen kabarcıklar, göl dibinden salınan gazların suyun donmuş olmasından dolayı, ortamdan uzaklaşamaması sonucu oluştu.

DERLEYEN: ECE ULUSUM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya dondu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN