Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Temizlik ve bakım önemli

Klimanın iç temizliğini ve bakımını düzenli olarak yaptırmalısınız. Eğer dikkat etmezseniz solunum ve dolaşım sistemleri hastalıklarının tetiklenmesine neden olabilirsiniz

Giriş Tarihi: 4.5.2014
Klimalar iklimlendirme açısından son derece yararlı. Sizin isteğinize göre bulunduğunuz ortamı hem ısıtır hem de soğutur; yazın serinlik sağladığı gibi nem oranını da dengeler. Böylece yaz sıcağının bunaltıcı halinden kurtulur, rahatlarsınız. Ayrıca klimanın odanın içerisindeki hava değişimini sağladığı için ortamı ferahlatan bir özelliği var. Ama klimalar doğru kullanılmadığında sağlık sorunlarını da neden olabiliyor. Çünkü klima sisteminde biriken ve çoğalan mantar ve bakteriler ev içindeki havayı etkiliyor. Böylece havanın kirlenmesine neden oluyor. Bu da sağlık problemlerini tetikleyen bir etken haline geliyor. Özellikle de iç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkının altı dereceyi geçmesi ve ortam sıcaklığında ani değişikliklerin olmaması gerek. Eğer buna dikkat edilmezse solunum ve dolaşım sistemini etkilediği için kronik kalp, akciğer ve şeker hastaları için sakıncalı bir hal alıyor. Peki ne yapmak lazım? Bunun için klimanın iç temizliği ve düzenli bakımının yapılması gerekiyor.

HASTA OLMAMAK İÇİN DİKKAT EDİN
'Dikkat edilmezse eğer hangi hastalıkları tetikleyebilir?' sorusu aklınıza gelmiştir. Öncelikle klimanın neden olduğu lejyoner hastalığı, çok tehlikeli olabilen bir zatüre çeşidi. Bakımı yapılmayan klima sistemlerine yerleşip çoğalan 'legionella' oda havasına dağılıyor. Böylece bakteri bulaşmış havanın solunmasıyla ağır zatürre meydana getiriyor. Mide ve bağırsak sistemine ait belirtilerden bazıları ise şöyle: Bulantı, ishal, kusma, karın ağrısı, kas ve eklemlerde ağrı ve yüksek ateş gelişiyor. İlerleyen günlerde nefes darlığı, göğüs ağrısı ve kanlı balgam görülebiliyor. Hastalık çok ilerlediğinde solunum yetmezliği gelişebiliyor. Bir diğer hastalık ise klima akciğeri. Bu hastalık da temizliğin yapılmamasından kaynaklı ortaya çıkıyor; klimaların borularının, kanallarının ve nemlendirici ünitelerinin bakterilerle kirlenmesi oda havasınına yayılınca da klima hastalığının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu hastalığın belirtileri arasında kırgınlık, titreme, öksürük, halsizlik, nefes darlığı oluşabiliyor. Klimalı ortamdan uzaklaştığınızda hastalığın belirtileri ortadan kalkıyor ama hastalık bir hafta kadar sürüyor. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan klimalar ağır solunum yolu rahatsızlıklarına neden olduğu için göz, burun ve boğazda tahriş hissi, nefes darlığı, öksürük, göğüste hırıltı, ciltte tahriş, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, baş ağrısı ve dönmesi, bulantı ve kusma sık görülen belirtiler arasında yerini alıyor. Bu yüzden de özellikle alerjik bünyeli kişiler klimanın temizliğine ve bakımına itina etmeliler. Bilinçli klima kullanımıyla bu hastalıklardan korunabilirsiniz. Bilinçsiz kullanımın yol açtığı bir nokta var ki, buna çok dikkat etmelisiniz! Bu da yüz felci. Ani ısı değişikleri nedeniyle olabiliyor. Klimaların direkt olarak, kişinin üstüne soğuk hava üflemesi yüzdeki sinir kılıfı üzerine etki ediyor. Ya ödem oluşuyor ya da yüz felcine neden oluyor. Korunmak için ani olarak soğuk ortama giriş yapmamalı. Öncelikle yaşlılar, çocuklar ve üst-alt solunum yolu hastalıkları olanlar özen göstermeli. Klimaların ısı derecesinin ayarlanması da önemli. Hastalıklarda ise erken tanı tedavi başarısını etkiliyor.

MAKSİMUM ENERJİ TASARRUFU
DemirDöküm, enerji verimliliğine büyük önem veriyor. Bu çerçevede, DemirDöküm Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen ve Bozüyük Tesisleri'nde üretilen 'Nitromix CS Kaskad Sistemler' tüketicilerin beğenisine sunuluyor. Sabit gaz-hava karışımını sağlayan premix eşanjör sayesinde %109'a varan yüksek verim seviyesi elde ediliyor. Hem çevreye duyarlı olması hem bireyisel kullanımlarda tüketiciye maksimum düzeyde yakıt tasarrufu sağlamasıyla dikkat çekiyor. Bu yeni cihazlardaki 'Examaster Kontrol Ünitesi' ile 6 cihaza kadar kaskad sistem yapılarak toplamda 207 kW kapasiteye ulaşmak mümkün... Cihazların uzaktan kumanda edilebilmesini sağlayan kumanda panosu, LCD ekranı, fonksiyonel ve kolay anlaşılır menüsü, anti-lejyonel özelliği ürünün öne çıkan diğer özellikleri. Ayrıca, oda termostatı ile çalışma özelliğiyle de var.

ÇEVREYİ KORUYOR
Bu yıl 140. yılını kutlayan ısıtma sektöründeki firmalardan Vaillant, değişen iklim şartları ve her geçen gün artan enerji maliyetleri düşünülerek yeni nesil ecoTEC 5 kombi, tam yoğuşmalı ve yüksek verimli teknolojisiyle kullanıcısına yakıt tasarrufu ve konforu bir arada sunuyor. Üstün Alman teknolojisiyle üretilen bu cihazlar aynı zamanda çevreyi de koruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Temizlik ve bakım önemli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN