Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şşşştt... Çıt çıkmasın!

Giriş Tarihi: 1.6.2014

Gürültü seviyesini ölçen uygulamalar, çıt çıkarmanın yasak olduğu restoranlar, inziva kampları ve sessiz partiler... Giderek gürültülü hale gelen dünyada yüksek sese alerjisi olanlar için ilginç alternatifler mevcut

Atasözü hepimizin malumu; söz gümüşse sükut altındır. Ancak teknoloji gelişiyor, yaşam hızlanıyor ve dünya giderek daha gürültülü bir yer haline geliyor. Ses yükseldikçe doğru orantılı olarak desibel alerjisi olanların sayısı da artırıyor. Sessizliğin en büyük lüks olduğu çağımızda gürültüye katlanamayanlar için alternatifler elbette mevcut. Peki ama gerçekten sessiz bir hayat mümkün mü?

DESİBEL ÖLÇEN UYGULAMA
Hayatını sesten kaçarak geçirenlerin imdadına yine gürültünün en önemli kaynağı olan teknoloji yetişiyor. Kulak tıkacının yerini alan ses geçirmeyen kulaklılar uyurken olmasa da evde kitap okurken ya da ofiste çalışırken kullanılmaya uygun. Ünlü kulaklık markası Bose'un QuietComfort modeli gürültüden kaçmak isteyenlerin tercihi. Çevre sesini tamamen yalıtan kulaklığın satış fiyatı 300 dolar. Eğer kulaklık bana göre değil derseniz akıllı cihazlara yüklenen bir uygulama imdadınıza yetişebilir. Noise Tube adını taşıyan uygulamayla bulunduğunuz yerdeki gürültü seviyesini ölçebilir hatta gürültü kirliliğine dair şikayetlerinizi uygulama üzerinden yetkililere iletebilirsiniz. Yakında piyasaya sürülmesi beklenen bir başka gürültü karşıtı teknolojik cihaz da Sono. Henüz laboratuvar aşamasında olan bu cihaz pencerenin önüne koyduğunuzda dışarıdan gelen seslerin seviyesini ölçüp yaydığı dalgalarla gürültüyü azaltacak. Yakın gelecekte hayatımıza girmesi pek mümkün gözükmeyen bu cihazın çok sayıda taliplisi olacağı kesin.

SESSİZ VAGONLARDA ÇOCUK YOK
Fransa'da yüksek hızlı trenlerin iDzen adını taşıyan sessiz vagonları bulunuyor. Yüksek sesle konuşmanın ve cep telefonu kullanmanın yasak olduğu bu vagonlarda okumak için dergiler bulunuyor ve uyku setleri satılıyor. Genellikle işadamları ve yalnız seyahat edenler tarafından tercih edilen bu trenlerde çocuklu ailelere pek rastlanmıyor. Sesten kaçanları düşünen bir başka marka da Londra'nın tanınmış giyim mağazası Selfridges. Mağazada geçen sene yüksek sesli müzik ve gürültülü kalabalıklar arasında alışveriş yapamayan müşteriler için sessiz bölümler oluşturuldu.

SESSİZ PARTİ OLUR MU
Sessizlik modası eğlence sektöründe de kendini gösteriyor. Fransız Silence Events (Sessiz Etkinlikler) adlı firma herkesin müziği kendi kulaklığından dinlediği parti ve konserler düzenliyor. Mekanda çıt çıkmazken kulaklıklarıyla çılgınca eğlenen insanları görmek biraz ilginç olsa da sessiz eğlence gürültü sevmeyenlerin hayatını kurtarıyor. Dünyanın en ünlü sessiz partileri Dublin'deki Dissey adlı mekanda gerçekleştiriliyor. Bu eğlence türünün Türkiye'de de bir temsilcisi var. Tektekçi'nin Alaçatı şubesinde sabaha kadar müzik dinleyip, dans etmek mümkün. Ses yasakları nedeniyle mekanlar saat 01.00'e geldiğinde müziği kısıyor ya da tamamen kapatıyor ancak Tektekçi'de dağıtılan kulaklıklarla eğlence daha uzun süre devam ediyor.

TATİLDE SUSMAK MÜMKÜN
10 günlük bedava tatil seçme şansınız olsa nereye giderdiniz? Bali'de güneşlenmeye, Hawai'de kokteyl içmeye, Afrika'da safariye mi? Her sabah dörtte uyanacağınız, 100 saat meditasyon yapacağınız ve 10 gün sessiz kalacağınız bir tatile ne dersiniz? Hindistan'ın en eski meditasyon tekniklerinden biri olan ve olanı olduğu gibi görmek anlamına gelen Vipassana kampları tüm dünyada büyük ilgi görüyor. Uzakdoğu'dan Amerika'ya, Avusturalya'dan İsviçre'ye dünyanın farklı yerlerinde tamamen sessizliğe ve meditasyona ayrılan bu kamplar revaçta. Türkiye'de ise Kuşadası'nda Vipassana kampı bulunuyor.

BU RESTORANLARDA KONUŞMAK YASAK
Dünyanın pek çok yerinde gürültülü yerlerde yemek yemekten nefret edenler için sessiz restoranlar açılıyor. Bunların en ünlülerinden biri New York Brooklyn'deki Eat (Yemek Ye) adlı restoran. Burada akşam yemeği yerken konuşmak yasak. Yemeğe başlamadan mönüyü seçiyorsunuz. Alerjiniz varsa baştan söylüyorsunuz ve yemek sırasında hiç konuşmuyorsunuz. Çenesini tutamayan dışarıda yemek zorunda kalıyor. Fransa'da Coco Brac de la Perriere opera eşliğinde sessiz yemekler düzenliyor. ODASS adlı bu yemeklere www.dinerensilence.com üzerinden önceden kayıt yaptırılıyor. Dünyanın farklı yerlerinde sessiz akşam yemekleri organize eden bir başka isim de Honi Ryan. Avustralyalı Ryan'ın partilerinde sözlü ya da yazılı hiçbir iletişim kurulmuyor. İki saat süren bu yemek boyunca tüm teknolojik aletler de yasak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şşşştt... Çıt çıkmasın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN