Sanal sevgılıyle ask cepte

Aşk dolu mesajlar atan, sürprizler yapan, sosyal ağlarda ilişki durumu güncelleyen bir sevgili ister misiniz? Sanal sevgili sağlayan uygulamalar ufak rakamlar karşılığında sizi yalnızlığınızdan kurtarmayı vaat ediyor

Giriş Tarihi: 8.6.2014
Sevgilisiyle mesajlaşan arkadaşınızı görünce içiniz gidiyor, aşk dolu bir mesajla güne başlamak istiyor ama yalnızlığa çare bulamıyorsanız size bir müjdemiz var; teknoloji imdadınıza yetişti. Akıllı telefonlar için geliştirilen dijital sevgili uygulamalarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Güney Korelilerin 2012'de geliştirdiği Honey It's Me adlı uygulamayı Güney Kore ve Japonya'da yüz binlerce kullanıcı 2 dolara indirdi. Uygulamanın yüzü Mina, kullanıcıları asla yalnız bırakmıyor, onlara gün içerisinde sayısız mesaj atıyor ve dört görüntülü arama yapıyor. Binlerce aktif kullanıcısı olan bir diğer uygulama Insivible Girlfriend. Kadınlar için Invisible Boyfriend versiyonu da bulunan uygulama kullanıcısına üç farklı sevgili seçeneği sunuyor. 10 dolarlık (22 TL) sevgiliyle sadece sohbet ederken, 30 dolarlıkla (62 TL) işler ciddileşiyor, 50 dolarlık (106 TL) sanal sevgiliyle de neredeyse nişanlı gibi ilişkileniyorsunuz. Sevgilinizi kaybetmek istemiyorsanız bu parayı her ay vermeniz lazım. Bu uygulama kullanıcıya aşk dolu mesajlar ve ufak görüntülü hediyeler yolluyor, Facebook'daki ilişki durumunu güncelliyor ve ilerleyen zamanda telefon görüşmeleri bile yaptırıyor.

YALNIZLIK GİDERMEZ, YALNIZLAŞTIRIR
Bu tarz uygulamaların ortak amacı kullanıcılarının yalnızlığını gidermek ve birinin onları düşündüğünü hissettirmek. Peki ama uzmanlar ne düşünüyor? Bu durumun endişe verici olduğunu söyleyen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kerem Doksat: "Sanal aşk uzun zamandır var. Sosyal medya üzerinden uzun süredir sevgili bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Ama karşınızda gerçek birinin olmaması çok korkutucu bir durum. Bu şekilde yalnızlığın giderilmesi mümkün de değil. Aksine bu tür durumlar yalnızlaşmaya neden olur. Böyle sanal ilişkiler kurmak yerine kişiler eski dostlarıyla konuşmalı ya da sosyal kulüplere katılmalı. Sanal aşkların ömrü de belli. Zor gibi görünse de gerçek aşkı bulmak hâlâ mümkün"diyor.

İSTER YAKINDAN İSTER UZAKTAN
Sanal sevgili sağlayan uygulamaların yanı sıra mobil mesajlaşma uygulamaları da var. Aynı uygulamayı kullananların birbirlerine uzaklıklarını ve neredeyse bütün sosyal medya hesaplarını gösteren popüler uygulamalar Instamessage, Badoo, WeChat ve Tolki.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal sevgılıyle ask cepte
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN