Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasak kardeşim!

Giriş Tarihi: 8.6.2014

Ülkeler tuhaf yasaklarda sınır tanımıyor. Almanya'da mesai dışında iş hakkında mailleşmek yasak, Japonya'da çalışanların bel ölçüleri sürekli kontrol ediliyor...

Sokakta sakız çiğnediğinizde polisin sizi durduğunu, güvercinleri beslediğinizde ceza yediğinizi veya yaşadığınız bölgede cenazelerin gömülmesine izin verilmediğini düşünün. Dünyanın dört bir yanında birbirinden tuhaf yasaklar uygulanıyor. Örneğin Çin'de devlet izni olmadan başka birisinin bedeninde yeniden dünyaya gelmek yasak. Reenkarnasyona izin vermeyen Çin, Anhui eyaletinde 1 haziran itibariyle naaşların gömülmesini de yasakladı. Gerekçe olarak mezarlıkların dolması gösterildi. Ancak öldükten sonra yakılacağını öğrenen onlarca yaşlı, cansız bedeni yakılmasın diye 1 haziran tarihinden önce intihar etti. Çevre ve görüntü kirliliğini engellemek isteyen Singapur yönetimi sakız çiğnenmesine izin vermiyor veya İtalya'nın bazı kentlerinde sokakları pisletiyor diye güvercinleri beslemek yasak. ABD'de bazı şehirlerde evsizlere yemek verenler, para cezası ile karşı karşıya kalıyor. Yine ABD'de geçtiğimiz cuma günü taklaları ile ünlü 65 yaşındaki Dianne Barker'a özel bir yasak uygulanmaya başlandı. Barker, artık sağlığını tehlikeye atıyor diye ellerinin üzerinde takla atamayacak. Daha önce ağaçlara çıkılmasını yasaklayan Kanada hükümeti, hafta içinde meteorologların uzman olmadıkları için küresel ısınma hakkında açıklama yapmasını yasakladı.

ÇOCUKLAR EV İŞİ YAPACAK
İngiltere'de doktorların kötü el yazılarına karşın bir yasak kapıda. Sağlık bakanlığı, yanlış tedavi veya ilaçlardan dolayı ölümleri engellemek için 2018'den itibaren doktorların el yazıları ile reçete yazmalarını yasaklıyor. Danimarka'da bebeklere sadece devletin belirlediği 7 bin isimden oluşan listede yer alan isimler takılabiliyor.

MESAİDEN SONRA MAİL YOK
Çocukların artık anne-babalarının patronu gibi hareket etmeye başladığına inanan İspanyollar ise yeni bir yasa hazırlığında. Buna göre çocukların, ev işlerine yardımcı olmaları, aile hayatına katkıda bulunmaları, anne-baba ve kardeşlerine saygılı davranmalarını öngören bir yasa gündemde. Yani geçen ay taslağı parlamentodan geçen yasa onaylandığında anneler ev işi yaptırmak istedikleri çocuklarına "Yasaları çiğniyorsun" diyebilecek. Yasanın içeriğinde 18 yaş altındaki çocuklar için "okul kurallarına uymak" ve "derslerine çalışmak" da var. Ancak birçok ebeveyn daha şimdiden "şımarık nesle" yasanın uygulanamayacağını savunmaya başladı bile. Aslında İspanya ev hayatını kurallara bağlamayı geçmişten beri seviyor. 2005'te de resmi evlilik töreni metnine "erkeklerin ev işlerine yardım etmesi, çocuklara ve evdeki yaşlılara bakması" maddeleri getirilmişti. Tüm bu yasakların dışında bir de iş hayatında uygulanan bazı kısıtlamalar var. Örneğin çalışkanlıkları ile övünmeyi seven Almanlar, mesai saatlerinin dışında işleri ile ilgili e-mail trafiği yaşamıyor. Almanya'da genellikle 09.00-17.00 saatleri arasında mesai yapılıyor. Yani yasaklar gereği patron veya müdürler bu saatlerin dışında çalışanlarına iş e-maili atamıyor. Alman yetkililer mart ayının sonunda yürürlüğe giren yasa ile çalışanların özel hayatlarının korunduğunu ve 'eve iş götürme' geleneğinin ortadan kalktığını söylüyor. Almanlara özenen Fransızlar da aynı mantıkla, geçen ay bir yasak getirdi. Ancak uluslararası yasaları yanlış çevirmeleriyle ünlenen Fransızlar saat 18.00'den sonra iş ile ilgili mailleşmeyi yasakladı. Yasadaki açığı fark eden ve 09.00- 18.00 saatleri arasında çalışmayan uyanıklar da bu yasayı işten kaytarmak için kullanmaya başladı. Hâl böyle olunca bu durumun önüne geçmek için bu yasağa ek yasalar getirildi.

KİLO ALMAK KESİNLİKLE YASAK
Dünyanın en yaşlı nüfusuna sahip ülkesi olan Japonya'da ise 2008'den bu yana yürürlükte olan uygulamaya göre 40-75 yaş aralığı için maksimum bel genişliği ölçüsü belirlendi. Kadınlar için bel kalınlığının en fazla 90, erkekler içinse 85 santimetre olması gerekiyor. İş yerlerinde düzenli olarak bel ölçümleri yapılıyor. Bu kontroller sırasında çalışanların tansiyon ve kolesterollerine de bakılıyor. Eğer çalışan obez çıkarsa, zayıflama kampına alınıyor. Uygulama sayesinde daha sağlıklı kaldıklarını söyleyen çalışanlar, yasaktan oldukça memnun. Yasağa uymayan şirketlere herhangi bir ceza kesilmiyor. Ancak belirlenen bel ölçülerinin üzerinde olan çalışanların sağlık sigortaları diğerlerine oranla daha pahalı yapılıyor. Kısa süre önce açıklanan bir rapora göre dünyada obez sayısı 2,1 milyara ulaştı. Ancak Japonlar bu tarz uygulamaları sayesinde dünyada obezitenin en az görüldüğü ülkelerin başında geliyor. Türkiye'de de obeziteye karşı savaş açan şirketler var. Özellikle bankacılık ve pazarlama sektörlerinde kilolu olmak kısmen yasak. Örneğin bazı bankalar personeli için özel diyet yemekleri hazırlatıyor veya bazı özel şirketler aşırı kilolu olan çalışanlarını zayıflama kampına gönderiyor. Bu sayede personelin sağlığının korunması ve çalışanlardan maksimum derecede verim elde edilmesi planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasak kardeşim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN