Ortadoğuluların renkli 'akşam pazarı'

Giriş Tarihi: 29.6.2014

Suriyeliler, Türkmenler, Araplar... Akşam olduğunda Ortadoğu'nun renkleri Aksaray'daki Büyük Ortadoğu Pazarı'nda buluşuyor. Bu pazarda yok yok

İstanbul, son birkaç yıldır, ülkeleri iç savaş, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklarla sarsılan Ortadoğuluların kaçış noktası oldu. Can korkusuyla ülkelerini terk edenler evlerine geri dönecekleri günlerin hayalini kurarken bir yandan da İstanbul'da yaşam savaşı veriyor. Para kazanmaları, ihtiyaçlarını karşılamaları gerekiyor. İşte bu ihtiyaçlardan doğan bir pazar var, Aksaray'da. Her akşam saatler 22.00'yi gösterdiğinde kaldırımın iki yanında tezgahlar kurulmaya başlanıyor. Afrika'dan getirilen el işi aksesuvarlardan Orta Asya tarzı kürk ve kalpaklara, bebek giysilerinden ayakkabıya, seccadelerden tıraş takımlarına, tütünden meyve ve sebzeye, oyuncaktan küçük ev aletlerine kadar her şey mevcut bu pazarda. Sadece ürün çeşitliliği değil, satıcılar açısından da renkli bir pazar burası. Satıcısından alıcısına "Öyle geçerken baktım" diyeninden müdavimlerine pazar nüfusunun neredeyse tamamı yabancılardan oluşuyor. Başını Senegallilerin çektiği Afrikalılar, özellikle Suriye'deki savaştan kaçan Arap, Kürt ve Türkmenler, Türk kökenli Afganistanlılar ve Doğu Avrupalılar göze çarpıyor. İçlerinde tek tük Türkiyelilere de rastlanıyor. Tezgahlar Aksaray'dan başlayıp Horhor'a, oradan da Vatan Caddesi üzerinde bulunan Historia AVM'ye uzanıyor. Büyük Ortadoğu Pazarı olarak anılan pazarın Fatih yakınlarında kurulmasının nedeni ise Suriye'deki savaştan kaçan sivillerin yoğun olarak ilçe ve çevresinde yaşıyor olmaları. Suriyelileri, Libya, Mısır, Ürdün ve Irak'tan gelenler takip ediyor. Tezgah sayısı günlere ve zabıtanın denetim sıklığına göre değişiyor. Hafta içi açılan tezgah sayısı 130-150, hafta sonu 180-200 oluyor. Saat 22.00'de açılan tezgahların kapanış saati ise müşteri yoğunluğuna göre uzayabiliyor.

ARAP ZENGİNLER DE GELİYOR
Pazarı gezerken sık sık zengin Arap turistlere rastlamak bizi şaşırtıyor. "İşporta pazarında zengin Arap turistin ne işi var?" diye düşünüyoruz. Sorumuzun yanıtı pazarda yüzük, kolye, takı ve bijuteri ürünleri satan Şakir ağabeyde. Selam verip yanına yaklaşıyoruz. Konuşmaya başlamadan önce çay ısmarlıyor. Zaten hangi tezgaha yaklaşsanız hemen çaylar söyleniyor. Şakir ağabey söze "Biz buraya kendi aramızda BOP diyoruz. Yani Büyük Ortadoğu Pazarı" diyerek başlıyor: "Bazıları için ise burası bir nevi Arap pazarı. Suriye'deki savaştan kaçıp ticaret yapmaya gelen esnaf arkadaşlar içinse Şam pazarı. Biz de aramızda 'Akşam pazarı' esprisi yapıyoruz. Çünkü Suriyeliler burada, mahallelerinden bile tanıdık yüzlere rastladıklarını söylüyor. Araplar gündüz kapalı yerlerde gezmektense özellikle akşam saatlerinde böyle açık alanlarda gezmeye ve alışveriş yapmaya alışkın. Bunda sıcakların etkisi de var. Burada satılan bazı ürünler piyasadan daha pahalı ama bununla ilgilenmiyorlar. Yeter ki beğensinler. Benim günlük cirom 250-350 TL arası."

YUNUS GİRGİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğuluların renkli 'akşam pazarı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN