Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaklaşın ısırmaz, sadece çağdaş sanat!

Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nin Beynimizi Sanatla Esnetmek adıyla gerçekleştirdiği program sayesinde modern sanat eserlerini anlamamızı kolaylaştıracak formülleri öğrendik

Giriş Tarihi: 29.6.2014
Çağdaş sanat müzelerine giderken tereddüt mü ediyorsunuz? Bir eserin başında ne kadar kalacağınızı kestiremiyor musunuz? Yalnız değilsiniz... Birçok kişi çağdaş sanat denince tedirginlik yaşıyor. Bu tedirginliği adım adım izlemek üzere rotayı Proje 4L/Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'nin Beynimizi Sanatla Esnetmek programına çevirdim. Birbirinden tedirgin sekiz kişilik bir gruptuk. Müzenin kalıcı koleksiyonundan seçilen beş parçayı programın yaratıcısı Paolo Antonini rehberliğinde gezecektik. İlk eserin önüne geldiğimizde korku dolu gözlerimizi farkeden İtalyan öğretim görevlisi Antonini bize seslendi "Yaklaşın, ısırmaz!" Turda incelediğimiz ilk eser Darren Almond'ın Fullmoon at Petten yani Petten'de Dolunay adlı fotoğrafıydı. Fakat Antonini'nin koyduğu kural üzerine eserin adını okumamız yasaktı. Biz de işe gördüklerimizi listelemekle başladık. Fotoğrafta ağaçların arasından ışık saçan şeyin güneş olduğundan hiç şüphemiz yoktu ama yorumlardan sonra adını okuyunca ters köşeye yatırıldığımızı anladık. Turumuz böyle keyifli oyunlarla, bir buçuk saat boyunca yapboz tadında devam etti. Hayatın her alanında iletişimin önemine dikkat çeken Antonini, her bir eserin başında bize eserle diyaloga geçmemizi sağlayacak sorular sordu. Tur sonrası yaptığı sunumda ise sürekli cevaplar aradığımızı oysa ki sanat eserlerinde mutlak bir cevabın bulunmadığını söyledi. Çağdaş sanattan korkmamızın nedenini de bu bilinmezliğe bağlayan Antonini, soru sormanın aslında daha önemli bir aşama olduğunu belirtti. Antonini'nin tur sonrası gerçekleştirdiği sunuma göre bir çağdaş sanat eserini anlamak için sormanız gereken sorular var. Sizler için Antonini'nin belirlediği ve benim eklediğim yedi soru:

- Ne görüyorum?
- Eserin karşınıza geçtiğinizde yapmanız gereken ilk şey tabloda yer alan her şeyi yorum yapmadan tek tek belirleyip, listelemek.

- Hangi materyaller kullanılmış?
-
Doku, renkler, boya çeşitleri gibi özellikleri tespit edip bunların da listesini yapın.

- Neden seçildi?
- Sanatçının tek bir noktayı dahi bilinçli bir şekilde seçerek esere yerleştirdiği unutmayın.

- Ne hissediyorum?
- Unutmayın hiçbir eserin tek bir doğru anlamı yok ve esas önemli olan sizin için ne ifade ettiği. Eserin sizde uyandıracağı his ve duygular şüphesiz ki en temel dayanağınız.

- Ne kadar zaman ayırmalıyım?
- Bunun için bir süre belirlemek imkânsız. Müzelerde bir eser başında geçirilen ortalama süre 30 saniye kadarken, bir eseri anlamlandırmak seneler alabilir.

- Eserin adı ne?
- Gözlemlerinizi bitirdikten sonra eserin adını okumayı ihmal etmeyin.

- Bağlantılar ne?
- Eserin size hatırlattığı bir şey var mı? Sanatçı kendi kültürünü esere yansıtmış mı? Sizin kültürünüzde bu öğelerin karşılığı ne, gibi sorularla eserleri bir bağlam içine koyabilirsiniz.
NİHAN CAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaklaşın ısırmaz, sadece çağdaş sanat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN