Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taa Amerika'dan geldim görmeden gidecek miyim?

Giriş Tarihi: 6.7.2014

Kilometrelerce yoldan gelen, saatlerce sıra bekleyen var. Amerika'da yaşayan bir Türk kadınının Sultanahmet'teki güvenlik görevlilerine söyledikleri Hatipoğlu'na gösterilen sevgiyi özetliyor. Herkes onu görmek, dinlemek istiyor

Kimi 'seni seviyorum' diye bağırıyor, kimi elini öpebildiği için mutluluktan adeta uçuyor, kimi de daha yakından görebilmek için kalabalığın içinde fırsat kolluyor... Bu ilginin odağında olan isim, milyonların gönlüne taht kuran bir şarkıcı, futbolcu ya da film yıldızı değil.. Herkesin sevgi gösterdiği kişi ilahiyatçı ve akademisyen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının en önemli duraklarından olan Sultanahmet Meydanı'nın kalabalığına katkı yapan unsurlardan birisi de hiç şüphesiz Nihat Hoca. Binlerce insan iftarını yapmak için meydana akarken yine binlerce kişi de atv ekranlarında canlı yayınlanan iftar programı sunucusu Nihat Hatipoğlu'nu görebilmek için meydanı dolduruyor. Peki bu kadar insanı programın çekildiği meydana ve televizyon ekranları başına toplayan sır ne? Onu görmek için farklı illerden binlerce kilometre yolu teperek gelenler, programında oturacak yer bulabilmek için saatlerce bekleyenlerin onu anlatırken söylediği şey hep aynı: "İçten, samimi, etkileyici." Sanırız onu bir ekran yüzü olmasının ötesinde şöhret yapan şey dini bilgileri asık bir yüzle değil can-ı gönülden ve doğaçlama anlatma becerisi. Dini konuları anlatış biçimi, içten üslubu, hoşgörülü yaklaşımıyla her kesimden insanın gönlünü kazanan Hatipoğlu'na olan bu sevgi selini yakından görmek ve bu sevginin şifrelerini çözebilmek için Sultanahmet Meydanı'nın yolunu tuttuk. Her gün atv ekranlarında saat 19.45'te başlayan programdan yaklaşık 1,5 saat önce meydana ulaştık. Programın yapılacağı sahnenin etrafına kümelenen kalabalığı görünce o gün programın erken başladığını düşündük ama değilmiş. Meğer seyirciler 'koltuk kalmaz, oturacak yer bulamam' telaşıyla saatler öncesinden alana gelip yerlerini kapıyorlarmış. Biz de bir süre oturacak koltuk bulmuş 'şanslı' izleyiciler arasında dolaşıyoruz. Ve görüyoruz ki, izleyenler arasında çok çeşitli din, ırk ve renkten insanlar mevcut. Çinlisinden Arjantinlisine, Azerbaycanlısından Amerikalısına kadar bir dolu insan.. Kimi Hatipoğlu'na olan sevgisinden, kimi cevabını aradığı soruyu sormak için, kimisi de kalabalığı görüp 'eğlence var galiba' düşüncesiyle orada.

"HAFİF MAKYAJ ORUÇ BOZAR MI?"
Neyse biz de ayakta bir yer bularak mevzileniyor ve olan biteni bir köşeden izlemeye başlıyoruz. Nihat Hatipoğlu sahneye çıkınca önce bir alkış tufanı kopuyor, ardından 'Seni seviyoruz hocam' diye bağrışmalar duyuluyor. Heyecan içerisinde Hatipoğlu'na el sallayanların yüzlerinde tarifi imkansız, çocuksu bir mutluluğun ifadesi var. O an orada bulunan herkes onu yakından görmenin ayrıcalığı ile deyim yerindeyse dört köşe. Sahnenin etrafına çekilen güvenlik bariyerini aşmaya çalışanlar, uzaktan da olsa onu bir kere görmeyi dileyenlerin ardı arkası kesilmiyor. Bir kadın bariyeri geçmesine izin vermeyen güvenlik görevlisine şöyle sitem ediyor: "Taa Amerika'dan geldim, görmeden gidecek miyim?" Güvenlik görevlisi ne desin? Yapacak bir şey yok anlamında ellerini iki yana açıyor. Bu sahneyi izlerken seyircilerden biri elime bir not tutuşturuyor, "Bunu görevlilere iletir misiniz?" diyerek. Kağıdı güvenlik görevlisine uzattım ama ondan"Alamıyoruz" cevabını almam üzerine bu kez gazeteci merakıyla kağıtta yazan nota göz attım. Kağıtta "Sevgili Hocam, bir yakınım böbrek nakli bekliyor. Ne olur dua edin" yazıyor. Herkes pür dikkat canlı yayını sunan Nihat Hoca'yı dinlese de yayına verilen kısa aralarda sahnenin önü birden Hatipoğlu'nun elini öpmek isteyen gençlerle doluyor. Tabii o da bu sevgi gösterisini karşılıksız bırakmayarak sahnenin önüne gelip gençlerle tokalaşıyor. Ve sonra tekrar yayın... Sanırız programa ilgiyi canlı tutan Hatipoğlu'nun kişiliği kadar yayında sorulan ilginç sorular. Mesela bir çocuğun "Justin Bieber'in posterini odama asıyorum, günah mı?" sorusu ile dokuz yaşındaki kız çocuğunun "Hafif makyaj orucu bozar mı?" sorusu hem Hatipoğlu'nu, hem izleyenleri gülümsetmeye yetiyor.

"İÇTEN, SAMİMİ, ETKİLEYİCİ"
Her iftar vakti yaklaşık binlerce kişinin izlediği programa gelenlerin mutluluğu yüzlerinden okunuyor okunmasına da bu karşılıksız sevginin sebebini merak ederek Hatipoğlu'na duydukları sevgiyi anlatmalarını istiyoruz. Aslında herkesin verdiği cevaplar birbirine çok yakın. Ve bütün bu sevgi sözcükleri şu üç kelimede düğümleniyor: 'Nihat Hatipoğlu çok içten, samimi, etkileyici...' Brüksel'den tatil için İstanbul'a gelen Ramazan ve Belgin Çallı çifti de onun sıkı takipçilerinden. Programı yurt dışında sürekli izlediklerini belirten çift, "Nihat Hoca'yı çok seviyoruz. Çok samimi buluyoruz. Onu yakından görmek ve dinlemek çok güzel" diyorlar. Azerbaycanlı Dilruba Kasımova ise İstanbul'a sağlık sorunları nedeniyle gelmiş ama Nihat Hoca sevgisini bir kenara bırakamamış. "Buraya tedavi amaçlı olarak iki günlüğüne geldim. Sırf Hatipoğlu'nun programına katılabilmek için Sultanahmet'ten otel tuttum. Çok mutlu oldum. Onu görmek bile yetiyor." diyecek kadar Hatipoğlu sevdalısı Dilruba da. Onun anlattıklarını dinlemek ve yakından görmek için her iftar vakti Sultanahmet Meydanı'ndaki canlı yayın platformunu dolduran binlerce kişinin sevgisi ve duaları, ekranları başındaki milyonlarca insanın sevgi ve dualarıyla buluşuyor her akşam. Ve bu sevgi, Nihat Hatipoğlu fenomenini her geçen gün büyütüyor.

"BURADA ÇOK RENKLİ BİR ORTAM VAR"
Tatil için İstanbul'a gelen Çin uyruklu 25 yaşındaki Tracy de bunlardan biri. "İngiltere'de yüksek lisans yapıyorum. 10 günlüğüne geldim. Türk kültürünü ve inanç yapısını merak ediyorum. Çok renkli bir ortam var. Kalabalığı görünce bir etkinlik olduğunu düşünüp geldim. Umarım keyifli olur"

"ÜSLUBU ETKİLEYİCİ"
Bahçelievler'den arkadaş grubuyla programa gelen Nurcan Biberoğlu, hocaya olan sevgisini şu sözlerle anlatıyor: "Nihat Hoca çok sıcak ve samimi. Anlatım üslubu çok etkileyici. Basit bir dille anlatıyor. Son yıllarda halka inmeyi daha iyi başarıyor. Keyifle ve ilgiyle izliyoruz. Burada olmaktan dolayı da çok mutluyum."

"KOLAY BİR DİLLE ANLATIYOR"
1,5 yaşındaki çocukları Miraç ile programa katılan Yakup ve Meryem Tekin çifti de platformda yerini alan şanslı kişilerden. Sevgilerini şöyle aktarıyorlar: "Geçen yıl da gelmiştik. Nihat Hoca dini konuları çok kolay bir dilde anlatıyor. Onun anlattıklarıyla çok şey öğrendik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taa Amerika'dan geldim görmeden gidecek miyim?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN