Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir hapla kafam iyi gezerim

Ara sokakta, gece kulüplerinde, hatta festival alanlarında uyuşturucu sıkça karşımıza çıkıyor artık... Son dönem öne çıkan bonzaiyi daha çok altgelir grubu tercih ediyor. Üstgelir grubu ise MDMA'nın pençesinde. Peki nedir MDMA, kimler kullanıyor, kullanıcıları ne tür sorunlar bekliyor? Gece hayatını iyi bilen ama ismini açıklamak istemeyen bir clubber, yaşananları anlattı

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Madonna'nın dünya turnesi kapsamında hazırladığı konser DVD'sinde bile yer alan MDMA ile ilgili sözlerini izleyenler bilir... "Bu gece herkes MDMA'ini aldı mı?" diye seslenir Madonna konserin tam ortasında. Bonzai her yerde, her köşebaşında neredeyse her sokakta... Ama en çok altgelir grubunun yaşadığı semtlerde. Bonzai sokak aralarında ölüm saçıyor. Üstgelir grubuna hitap eden kulüplerde ise MDMA. Bu madde Madonna'nın albümünün de ismi aynı zamanda. Madonna her ne kadar bunun isminin kısaltması olduğunu iddia etse de, bu albümün esin kaynağının MDMA isimli uyuşturucu maddesi olduğu konuşuluyor bir çok internet haber sitesinde. Peki MDMA nedir? İstanbul sokaklarında nasıl kullanıma sokuluyor, ona bakalım...

DONDURMA YAPAN VAR
MDMA piyasada ekstazinin saf hali olarak biliniyor... Gençler arasında yaygın olarak kullanılıyor. Bu maddeyi kullananlar yedi-sekiz saat durmaksızın dans edebiliyor. MDMA'yı içkiye para vermek istemeyen, tabir uygunsa 'Bir hapla saatlerce kafam iyi gezerim' mantığındaki kişiler tercih ediyor. Hatta içki içip kalori alacağına bu maddeyi kullanmayı tercih edenler bile var. MDMA'nın çok farklı kullanım yöntemleri var. Mesela toz halini meyve suyuna karıştırıp içmeyi tercih edenler de hatta yaz aylarında bu madde ile dondurma yapanlar da mevcut.

TORBACILAR ÇOK DEĞİŞTİ

Bu uyuşturucuyu temin eden dealer ya da torbacı diye tabir ettiğimiz kişilerin profili de çok değişti. Torbacılar eskisi gibi kriminal görünümlü, korkutucu tipler değil artık. Bilakis çok bakımlı, iyi görünümlü tiplerden seçiliyor satıcılar. Yani bir kulüpte dans ederken, yanınızdaki yabancının bir satıcı olma olasılığı var. Satıcılar en çok festival alanlarında, sabahın ilk saatlerine kadar açık olan kulüplerde faaliyet gösteriyor. Elbette festivallere, kulüplere giden herkes MDMA kullanmıyor, bunun altını çizmekte fayda var.

KULLANICIYI NASIL ETKİLİYOR?
MDMA alındığında kişi kendisini çok enerjik hissediyor, yerinde duramıyor, saatlerce dans edebiliyor, sebepsiz bir mutluluk yaşıyor ve kendisine olan güveni artıyor. Bu nedenle aşırı konuşma, çevredeki kişilerle iletişime geçme konusunda kolaylık yaşıyor. Gece, gündelik sorunlarından uzaklaşan kullanıcı ertesi güne depresyonla uyanıyor. Zamanla kullanıcılar gündüz saatlerinden kaçmaya ve gece yaşamaya başlıyor. Ruhsal çöküntü içine giren kişi, çevresiyle iletişimi kesiyor, zamanla hayata küsüyor, sosyal ve iş ilişkileri çıkmaza giriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir hapla kafam iyi gezerim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN