Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölümlerin canlı izlendiği şehir: Gazze

Giriş Tarihi: 13.7.2014
İsrailoğulları , Tanrı'nın kendilerine vadettiğine inandıkları topraklarda iki bin yıl önce kurdukları Bar Kohba'dan sonraki ilk devletlerinin kuruluşunu, 14 Mayıs 1948'de Siyonist lider David Ben-Gurion vasıtasıyla ilan ettiler.
Bar Kohba, M. S. 132'de Roma'ya karşı başlatılan bir isyan sonucu kurulmuş, lakin ancak dört yıl yaşayabilmiş bir kabile devletiydi. Ömrü, ortalama bir insan ömründen kısa olan, kelimenin hem literal, hem de mecazi manasıyla 'modern' İsrail'in de kabile devleti görüntüsünün ötesine geçtiği pek söylenemez. Zira İsrail, ırk ve dine dayalı anakronik bir ulus devlet projesini -belki zamanla gücü yeterse makro ölçekte uygulamaya koyacağı- 'mikro emperyalist' politikalarla hayata geçirmeye çalışıyor.

AÇIK HAVA HAPİSHANESİ
Bunun kanıtı, yazının görselinde yer alan harita. Bu harita, İsrail'in 1948'de kuruluşundan hemen önce Filistinlilerin yaşadığı toprakların o günden bu yana nasıl işgal edildiğini çarpıcı biçimde gözler önüne seriyor. Filistinliler, artık İsrail'de Ramallah ve Kudüs çevresindeki yerleşim yerleri ile Gazze'de sıkışmış durumda. Bu yazının konusu Gazze'de hava, deniz ve karadan tamamen abluka altına alınmış 360 kilometrekarelik bir alanda adeta bir açık hava hapishanesinde yaşayan insanların trajedisi.
Gazze, 1967'de Arap-İsrail Savaşı'ndan sonra İsrail'in eline geçmiş bir kent. 2009'da MİT'le PKK yöneticileri arasında yapılan müzakereler sabote edildiği için Türkiye'ye barış getirmeyen Oslo kenti, 1993'te Gazze'nin idaresini Filistin yönetimine devreden anlaşmaya ev sahipliği yaptı ve Gazze kısa süreli görece bir huzura kavuştu. Kent yönetimi o günden sonra Filistin'e geçti.
Ne var ki 2000'lerin başından itibaren İsrail, El Aksa İntifadası nedeniyle kente hava saldırıları düzenlemeye başladı. Şehir, 2007'de yapılan ilk demokratik seçimlerin Hamas'ın üstünlüğüyle sonuçlanması üzerine Hamas'ın kontrolüne geçti. İşte o dönemden sonra kent İsrail tarafından abluka alındı.
Nüfusunun dörtte üçü 25 yaşın altındaki çocuklar ve gençlerden oluşan Gazze, dünyanın en düşük yaş ortalamasına sahip şehirlerinden biri. İsrail, bu gerçeği bildiği halde kenti sürekli bombardıman altında tutuyor. Hafta başında başlayan saldırılarda şu ana kadar 100'e yakın kişi öldü ve bunların en az üçte biri çocuk.
Şimdi İsrail'in kontrolüne girmiş topraklarda yaşayan Filistinliler yıllar yılı Gazze'ye akın ettiler. Böylece Gazze'de çoğunluğunu mültecilerin oluşturduğu yarım milyonluk 'konsantre' bir nüfus oluştu. Şu anda kilometre kare başına 2 bin 500 kişiyle Gazze, nüfus yoğunluğunda İstanbul'u aratmayacak durumda. Yıllardır devam eden saldırılar ve ekonomik abluka nedeniyle kent açlık sınırında yaşıyor.
Gazze'de Aralık 2008-Ocak 2009 arasındaki hava saldırılarında 288'i çocuk 1434 kişi öldü. Haberlere sadece ölü ve yaralı sayılarıyla yansıyan Gazze hikayesinin arka planında her aile ve bireyin yaşantısına sirayet eden derin trajediler saklı. Dolayısıyla kuvvetli olanın, gelişmiş modern silahlarla düzenlediği vahşi, primitif saldırılara güçlü biçimde hayır demek bir vicdan borcu.
Gazze, 5 bin yıllık tarihi boyunca çeşitli uygarlıkların hâkimiyetine girmiş ve sayısız trajedi yaşamış bahtsız bir şehir. Ama herhalde tarihte yaşanan hiçbir şey, modern dünyada hepimizin konvansiyoneliyle sosyaliyle tekmil medyadan 'canlı' izlediğimiz ölümler kadar trajik olamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümlerin canlı izlendiği şehir: Gazze
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN