Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat galerisi gibi metro durakları

Stockholm metrosu mağaralara bağlanıyor, Dubai'de bir istasyonda denizanası şeklinde renkli avizeler var, Moskova ise mozaikleriyle ünlü

Giriş Tarihi: 13.7.2014
Toplu taşımanın en hızlı hali metrolar, yaşamın vazgeçilmezi. Hayatımızı kolaylaştıran metroların durakları da farklı başkentlerde birer sanat eserine dönüştürülüyor. Moskova'daki metro istasyonu tarihi dokusuyla büyülerken, Tayvan metrosu renkli tavanıyla şaşırtıyor. Kiminin tavanı devasa camlarla kaplı, kiminde mağaraların içinde yolculuk ediyorsunuz. Birbirinden güzel metro duraklarını sizin için derledik.


MOSKOVA METROSU
(Komsomalskaya İstasyonu, Rusya)


ALTIN KABARTMA VE MOZAİKLERLE SÜSLÜ
Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunan metro, ülkenin en eski ve kalabalık hattı. Günde yaklaşık 9.2 milyon kişi seyahat ediyor. Moskova metrosunun en dikkat çeken istasyonu ise Komsomalskaya. Tarihi bir dokuya sahip bu istasyonda koridorlar boyunca sağlı sollu sıralanan mermer sütunlar dikkat çekiyor. Duvarlarını altın kabartmalı desenler, mozaik ve duvar resimleri süslüyor. Tavandaki desenler Rus tarihinden önemli sahneleri betimliyor. 1952'de açılan istasyonun tasarımcıları Pavel Korin and Alexey Schusev, Barok dönemden esintiler taşıyan bu istasyonla Stalin Ödülü'ne layık görüldü.

NEW YORK METROSU
(City Hall İstasyonu, USA)


EN GENİŞ AĞA SAHİP
Dünyanın en geniş ağına sahip New York metrosunda 468 istasyon var. New York 'un terk edilmiş istasyonu City Hall, ise en güzellerinden. Bu istasyon sokak sanatçılarının çalışmalarıyla sanat galerisine dönüşmüş halde. City Hall istasyonu Aşağı Manhattan'la Bronx'u birleştiren altı trenin son durağında.

STOCKHOLM METROSU
(Centralen İstasyonu, İsveç)


MAĞARALARA BAĞLANIYOR
Stockholm metrosu 100'ü aşkın istasyona sahip. Centralen istasyonu en kalabalığı. Mavi beyaz süslemeleri var. Stockholm'daki metroların bir diğer özelliği de eski mağaralara bağlanıyor olması. Metro durakları öyle ilgi çekiyor ki istasyonlara turlar düzenleniyor.

TAYVAN METROSU
(Formosa Bulvarı İstasyonu-Kaohsiung, Tayvan)


IŞIK KUBBESİ VAR
Tayvan metrosunun Formosa Bulvarı istasyonu hattın en güzel durağı. Metronun tavanında İtalyan mimar Narcissus Quagliata imzalı Işık Kubbesi bulunuyor. Almanya'dan getirilen 30 metre çapındaki renkli camlarla yapılan tavanda insan hayatının evreleri anlatılıyor.

DUBAİ METROSU
(Khalid Bin Al Waleed İstasyonu, Dubai)

Denizanası avizeler
Dubai metrosu eski bir metro değil. Ancak tasarımıyla dikkat çekiyor. Geleneksel ve modern mimariyi harmanlayan bir tarza sahip. Dubai'nin meşhur gökdelenlerindeki yaratıcılık metrolara da taşınmış. Khalid Bin Al Waleed istasyonu aydınlatmasıyla dikkat çekiyor. Mavi ve mor ışıklarla renklendirilen istasyon gece kulübüne benziyor. Tavanını denizanası şeklinde çok büyük avizeler süslüyor.

NAPOLİ METROSU
(Toledo istasyonu, İtalya)

HER BİR DURAK MÜZE GİBİ
İtalyanlar Napoli'deki metro istasyonlarını 'Sanat İstasyonları' olarak isimlendiriyor. En ünlü istasyonları ise Oscar Tusquets tarafından tasarlanan su ve ışık temalı Toledo Metro İstasyonu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat galerisi gibi metro durakları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN