Emlakçı çık aradan!

Ev ararken kandırılıp kazıklanmaktan bıkan iki genç, sadece kiracıların ilan verdiği bir emlak sitesi yarattı. Komisyon derdinden kurtaran Evimi Tut adlı sitede komşular oylanıyor, esnaf ve ev sahibi anlatılıyor

Giriş Tarihi: 20.7.2014
2 bin liralık eve taşınmak için 6 bin lira harcamaktan, deniz manzaralı diye gittiğiniz dairede ancak akrobatik hareketler yaparak denizi görmekten, hayatınızı geçireceğiniz evin ne gibi eksi ve artıları olduğunu yerleştikten sonra öğrenmekten sıkıldıysanız imdadınıza yetişen yeni bir emlak sitesi var. "Bir evin halini, konu komşusunu, ev sahibinin nasıl biri olduğunu son kiracısından daha iyi kim bilebilir?" sloganıyla yola çıkan site tipik kiracı sıkıntılarını aşmaya çalışıyor. Projenin arkasında Beybin Esen (25) ve sitenin tasarım ve yazılımını yapan Yiğit Kula (27) var. Esen, yaklaşık beş yıldır dijital iletişim sektöründe çalışıyor. Kula yazılımcı. Fikrin nasıl ortaya çıktığını Esen anlatıyor: "Yalnız yaşamaya başladığımdan beri hep yanlış evler tuttum. Büyük umutlarla kiraladığım evlerin hiçbirinde mutlu olamadım. O evlerden taşınırken, her seferinde, keşke son kiracıya sorabilseydim, dedim. O yüzden de, son kiracıların evden çıkmadan evin ilanını verdiği, karşılığında da çeşitli markalardan indirim kazandığı bir site kurmaya karar verdim. Projenin gelişim kısmını bol bol görüş alarak yürütmeye çalışıyorum. Kafama göre iş yapmak yerine Facebook'ta arkadaş listemdeki insanlara soruyorum. Dolayısıyla projenin arkasında 2 kişi ve birkaç yüz insan var."

EVİ SON KİRACISINDAN DİNLEYİN

Şu an sitede 10 ilan var. Tutulan ev sayısı ise üç. Esen'e göre sitenin sağladığı avantaj; bir evi tutmadan önce, ev hakkındaki deneyimi son kiracının ağzından dinleyebilmenin dayanılmaz hafifliği... İnsanın aklına "Ev sahibi itiraz ederse?" gibi bir soru gelebileceğini söyleyen Esen bu konuda endişe edilmemesi gerektiğini anlatıyor: "Aslında bu sistemin ev sahibine verilen bir güvence ile alakası yok. Ev sahibi evi emlakçıya vereceğine, son kiracı ona yeni kiracısını bulmuş oluyor." İndirim kuponları da var
Kiracıları emlakçı sıkıntısından kurtarmayı amaçlayan site çok yeni olmasına rağmen emlakçılardan şikayet ve tehdit mailleri almış. Emlakçılar dava açacaklarını söylese de Esen ve Kula geri adım atmıyor: "Tehditler bizi korkutmuyor çünkü diğer yandan gelen tepkiler hiç beklemediğimiz kadar iyi. Projeye destek veren binlerce insan, günlerdir sitenin linkini paylaşıyor." Sitede indirim kuponları da dağıtılıyor. Mesela şu anda Evmanya.com, sitede ilan verenlere özel bir hediye çeki veriyor. Yakında büyük bir beyaz eşya markasının da kampanyası olacak. Site insanların yeni evlerine, yeni hayatlarına destek olmak isteyen bütün markalara açık.

Sitede emlakçı cümlelerinin aslında ne anlama geldiğini anlatan komik görseller var. Bu yazılarda "az güneş alır" denen bir evin sığınaktan hallice olduğu, "masrafsız" kelimesinin "şimdi iyi ama haftaya lavabo elinizde patlar" anlamına geldiği anlatılıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?
Bir evden taşınacaksanız, taşınmadan bir ay önce yasal olarak ev sahibinize haber vermeniz gerekiyor. İşte bu süreçte ev sahibinizi arıyor, yeni kiracıyı sizin bulacağınızı söylüyorsunuz. Siteye ilan veriyorsunuz, komşularınızı oyluyorsunuz, çevredeki esnafı anlatıyorsunuz ilanda. Böylece, evi tutacak kişi, tutacağı ev hakkında sadece metrekare, oda sayısı gibi teknik bilgileri değil, ev ve mahalle hakkındaki deneyimlerinizi de öğrenme şansı elde ediyor. Tabii ki burada ilan verenin de bir motivasyona ihtiyacı var. Bu motivasyonu da, markalardan indirim kuponları vererek sağlıyoruz. Yani sen çıktığın ev için ilan ver, biz de sana çeşitli indirimler verelim diyoruz. Emlak komisyonu da ödemediğiniz için bir eve çıkma bütçeniz de azalıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlakçı çık aradan!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN