Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlülerin eşsiz kütüphaneleri

Romalı düşünür Cicero "Eğer bir bahçeniz ve bir kütüphaneniz varsa ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz" der. Bahçelerini bilmesek de kütüphaneleriyle bu sözü haklı çıkaran ünlü isimler var. İşte sinema oyuncusundan modacıya sevilen isimlerin kütüphaneleri

Giriş Tarihi: 3.8.2014
Sinema oyuncusu Diane Keaton'ın Beverly Hills'teki evindeki bu kütüphane ışıklandırması ve renkleriyle dikkat çekiyor... Duvardaki dev yazıda ise "The eyes see what the mind knows" (Gözler aklın bildiğini görür) yazıyor... Sizce de burada birkaç koltuk ya da sandalyeye ihtiyacı yok mu? Koltukta oturup kütüphanenin huzurlu havasını doya doya yaşamak hiç fena olmazdı.
Efsane grup Rolling Stones'un kurucu üyesi, gitarist Keith Richards'tan tam da ondan beklediğimiz gibi bir kütüphane... Kütüphane, müzisyenin Londra'daki evindeki sekizgen odada yer alıyor. Duvarların tümü kitap raflarıyla kaplı.
Sinemacı Woody Allen'ın Manhattan'ın Yukarı Doğu Yakası'ndaki evindeki kütüphanesi en beğendiklerimiz arasında... Gerçek bir yazar kütüphanesi. Ciltli ve karton kapaklı kitaplar bir arada. Kitapların köşeleri yıpranmış. Elbette bütün kitaplar okunmuş olduğu için... Kanepe ve 1930'lardan kalma Fransız kulüp tarzı koltuklar kütüphaneye ayrı bir hava katmış.
İşte, hayallerimizdeki kütüphane... Arkadaşlarınızı davet edip, okuma partisi verebileceğiniz türden... Yayıncı William Randolph Hearst'in kişisel kütüphanesi bazı halk kütüphanelerini aratmayacak büyüklükte ve bir o kadar da görkemli...
SABAH gazetesi yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman da tam bir kitap tutkunu. Kadir Has Üniversitesi'ndeki çalışma odasının yanı sıra evinde ve annesinin evinde birer kütüphanesi bulunuyor. Kitaplarını saymayı bıraktığını söyleyen Kahraman'ın evindeki kütüphanesini en yakın dostları dışında gören yok. Bu kütüphanedeki kitaplara değil göz atmanız, yanından geçmenize bile izin yok. Kahraman'ın, devasa kütüphanesinde arayıp bulamadığı için aynı kitabın yenisini almak zorunda kaldığı oluyormuş.
NİHAN CAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlülerin eşsiz kütüphaneleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN