Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Burası benim şehrim ağlamamı durduramıyorum'

Anne Frank 1942'de Nazilerin zulmünü günlüğüne not etmişti. Gazzeli Farah Baker da, son İsrail saldırılarını Twitter'dan anlattı. Dünya, Gazze'de yaşananları "Ben modern Anne Frank'ım" diyen Farah'nın gözünden izledi

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Yıl 1942... Anne Frank, ailesiyle Nazilerden gizlendiği sığınakta iki yıl boyunca yaşadıklarını günlüğüne yazmaya başladığında 13 yaşındaydı. Günlüğünde "Her şeye rağmen hâlâ insanların kalben iyi olduklarına inanıyorum" diyordu. Yıl 2014... 16 yaşındaki Filistinli Farah Baker, İsrail saldırısına uğrayan Gazze'de yaşananları dünyaya duyurmak için temmuz ayında tweet atmaya başladı. O da dünyada sesine kulak verecek iyi insanlar olduğuna inanıyordu. Belki de bu yüzden kendisine "Ben modern Anne Frank'ım" diyordu. 8 Temmuz gecesi İsrail, Gazze'ye hava saldırısı başlattığında Farah Baker anne babası ve iki kız kardeşiyle evlerinin salonunda oturuyordu. Elektrik kesilmiş, zifiri karanlıkta kalmışlardı. Tek görebildikleri gökten yağan bombaların mavi, kırmızı ışıklarıydı. Bombalar her defasında daha yakınlarında bir bölgeye düşüyor, çıkan gürültü ailenin yerlerinden sıçramasına neden oluyordu. İsrail'in sivilleri de hedef alan, Gazze'yi yerle bir eden saldırıları karşısında Farah bir şeyler yapmalıyım diye düşündü. Cep telefonunu eline aldı, Twitter'e girdi ve şehrinde yaşananları 140 karaktere sığdırmaya çalışarak dünyaya duyurmaya başladı. @Farah_Gazan hesabı kısa sürede dikkat çekti. Takipçi sayısı 800 iken önce on binli ardından yüz binli rakamlara ulaştı. Bir çift mavi gözün yardım çağrısına kayıtsız kalmayan iyi insanlar, dünyanın dört bir yanından Farah'a destek mesajları atmaya başladı. Farah ilk attığı tweet'lerden birinde şöyle diyordu: "Benim adım Farah Baker. 16 yaşında Gazzeli bir genç kızım. Doğduğumdan beri üç savaş gördüm. Sanırım bu kadarı yeter. Gazze'ye yardım edin."

BU GECE ÖLEBİLİRİM
Farah, yaklaşık iki ay süren İsrail saldırısı sırasında her gün tweet'leriyle yaşadıklarını dile getirdi. Babası, elektrikler kesik olduğu için zaman zaman jeneratörü çalıştırıyor Farah'nın tweet atmasını sağlıyordu. Evleri, beyin cerrahı olan babasının çalıştığı Şifa Hastanesi'ne çok yakın olan Farah, saldırıları ve sonrasında duyduğu ambulans sirenlerini dakika dakika takipçilerine aktardı. Tweet'lerine kimi zaman fotoğraf ve videolar da ekledi. İsrail'in sivilleri hedef alması onu ilk kez ölüm korkusuyla karşı karşıya getirmişti. Gazze'nin yoğun saldırı altında olduğu gecelerden birinde uykuya dalmadan önce attığı son tweet "Burası benim şehrim. Ağlamamı durduramıyorum. Bu gece ölebilirim"di. Farah ilerleyen günlerde medyanın da ilgisi çekti. TV haber kanalı Sky News'a verdiği röportajda neden tweet atmaya başladığına ilişkin soruya şu yanıtı veriyordu: "Savaşı bizim çıkardığımızı düşünüyorlar. Oysa her şeyi İsrail başlattı. Hamas'ı hedef alıyoruz diyorlar ama sivilleri öldürüyorlar. Hamas, iddia ettikleri gibi bizi canlı kalkan olarak kullanmıyor. Bizi savunuyor. Masum insanlar hiçbir gerekçeyle öldürülmemeli. Bunu birilerinin dünyaya anlatması gerekiyordu. Gazze konusunda farkındalık yaratılmalıydı."

HUKUK OKUMAK İSTİYOR
Farah, günler süren saldırılar sırasında korktu, ağladı; toz duman içinde güçlükle soluk aldı ama tweet atmaktan hiç vazgeçmedi. Şehri için, Gazze halkı için bunu yapmalıydı. Twitter'ını her açtığında karşısına çıkan iyi dilek mesajları, cesaretlendirici sözler ona büyük moral kaynağı oldu. Türkiye'de Fenerbahçe-Galatasaray arasında oynanan olaylı Süper Kupa maçının tepkileri Twitter'ı işgal ettiği saatlerde Farah, 1250 km uzaktan "Savaşın 51. gününe girdik. Gazze saldırı altında" tweet'i atıyordu. Bir gün sonra 26 Ağustos'ta taraflar arasında uzun süreli ateşkeş sağlandığında Farah'ın attığı tweetleri okurken bu kez sevinç çığlıklarını duymamak, mutluluğunu hissetmemek imkansızdı. "Geleceğimle ilgili plan yapmıyorum çünkü yaşayıp yaşamayacağımı bilemiyorum" dese de Farah'ın gönlünde yatan hukuk okuyup avukat olmak. İsrail'in ülkesinden çekilmesi için mücadele etmeye kararlı. Özgürce seyahat edebilmek, İspanya'ya gitmek ise en büyük hayali. Şu anda ne yapıyor derseniz, büyük olasılıkla müzik dinleyip çok özlediği siyah çikolata ve çilekli dondurmasını yiyor. Ama bir yandan da saldırılarda büyük hasar gören şehrinin tekrar inşası için Twitter aracılığıyla yardımları yönlendirmeye devam ediyor.

MELTEM FIRATLI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Burası benim şehrim ağlamamı durduramıyorum'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN