Başımızda bulutlar kara

Cameron Diaz'lı Kaset İşi filmi, insanların mahrem anlarının dijital dünyada ortalığa dökülmesini anlatan bir komedi. Ama Jennifer Lawrence ile İstanbul'daki evli çiftin başına gelenler gerçek. Tehlikenin farkında mısınız?

Giriş Tarihi: 7.9.2014
10 yıllık beraberlik, çoluk çocuk derken orta yaşlı çiftimiz Jay ve Annie'nin cinsel hayatları monotonlaşmıştır. Çift hayatlarına biraz heyecan katmak için sevişmelerini videoya kaydeder. Lakin Jay, Annie'nin tüm ısrarlarına rağmen bu video kaydını "Nasıl olsa bir şey olmaz" diyerek silmez. Ama tabletini güncellerken mahrem video 'kamuya' açılır. ABD'de 18 Temmuz'da bizde ise bu hafta vizyona giren Jake Kasdan'ın yönettiği Cameron Diaz ile Jason Segel'in başrol oynadığı komedi filmi Kaset İşi'nin konusu böyle. Kurmaca hikaye, bir film, deyip izleyip güler geçeriz...

TÜRKİYE'DE DE MAĞDUR VAR
Ya gerçek hayatta neler oluyor? Geçtiğimiz günlerde Günaydın'da Mert Vidinli yazmıştı, aktaralım: "Olayın kahramanları, taze evli sayılır. 'Cloud', yani 'teknoloji bulutu'nun kurbanı oldular. Genç çiftimizin kız tarafı uzun zamandır kullanmadığı tablet bilgisayarını servise götürür, işlemi yapacak kişi tabletin şifresini ister. Eşinin akıllı telefonu da bu tabletle entegre halde... Koca akıl edemez tabii telefonuna gelen fotoğrafların eşinin tabletine düşeceğini... Hayat müşterek ya; şifreler de müşterek. Kızımız, ortak paylaşım alanına düşen müstehcen fotoğrafları karşısında sinir krizi geçirir. Akşam mı? Kıyamet kopar. İlişkileri mi? Toparlanacak diyorlar." Malum, günlerdir Jennifer Lawrence, Kate Upton ve Selena Gomez'in başına gelenler konuşuluyor. Telefonlarındaki müstehcen fotoğraflar, Apple'ın yedekleme uygulaması iCloud'daki hesaplarının hacklenmesi sonrasında tam anlamıyla 'ortalığa döküldü.' Kaset İşi filminin öngörüsüne şapka çıkarılır ama artık durum bir komedi filminin ötesinde... Tehlikenin farkında mıyız? Hayatımız dijitalleştikçe, telefonların ya da tabletlerin fotoğraf ve video çekme imkanı sunmasıyla, insanlar en mahrem anlarını fotoğraflamakta, kayıt altına almakta bir sakınca görmüyor. Teknolojinin olanaklarını kullanma konusunda herkes özgür ama yaşananlar bu teknolojinin getirdiği tehlikelerin farkında olmadığımızın da bir göstergesi. Kullandığımız cihazların, aplikasyonların özelliklerini tam olarak bildiğimiz söylenemez. Ne kadar güvenli olduğu konusunda da pek bir fikrimiz yok. İrademiz dışında her türlü kişisel bilgimiz, fotoğraflarımız, çektiğimiz video her an ele geçirilebilir durumda. SABAH teknoloji editörü Timur Sırt "Akıllı telefon kullanıcıları güvenlik konusunda tedbirli davranmıyor" diyor. Neden acaba? Sırt'ın bu soruya cevabı şöyle: Bana bir şey olmaz' düşüncesinden kaynaklanıyor. Çevremizde kötü örnek pek olmadığı için, önlem almayı düşünmüyoruz. Nasıl geleneksel evlerimizin kapısına kilit vurmayı yıllar sonra öğrendiysek dijital hayatımızın parçası olan bu aletlerin kapısına da ancak hırsız girince kilit takmak aklımıza geliyor."

TEHLİKEDE OLABİLİRSİNİZ
Bir özgüvenle dijital yaşamın olanaklarından faydalanıyoruz ama bize kurulan tuzakları da göremiyoruz. Mesela Sırt, Hollywood ünlülerinin fotoğrafları üzerinden kurulan bir tuzağa da dikkat çekiyor: "Bu mahrem fotoğrafları görmek için siteye giren takipçiler kendi bilgilerini de kaptırma riskiyle karşı karşıya. Çünkü fotoğrafları çalan internet korsanları fotoğrafları izlemek isteyenleri de tuzağa düşürdü. Sitedeki fotoğrafları görmek isteyenlerin kullandığı bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlara Truva atı yani kötü niyetli yazılım bulaştı. Dünyanın en eski tuzağı yine tuttu." Yani eğer bu fotoğraflara bakmak için linkleri tıkladıysanız şu an siz de tehlikedesiniz.

'BULUT'U KULLANANLARI SIRT UYARIYOR
iCloud, Apple kimliği, e-posta şifresi, Facebook ve Twitter gibi paylaşımları yaptığınız cihazınızın verilerine ulaşım hakkı tanıyan tüm uygulamaların şifresini kolay ele geçirilecek şekilde düzenlemeyin.
Hangi işletim sistemini kullanırsanız kullanın şifrenizi belli aralıklarla değiştirin.

SANAL YEDEKLEME KABUS OLDU!
Kaç zamandır bilinen iCloud, bu tehlikeli hacker girişimi sayesinde popüler oldu. Peki ne işe yarıyor iCloud teknolojisi? Timur Sırt anlatıyor: "Bulut (Cloud) teknolojisinin iklimle ilgisi yok. Colud, sahip olduğumuz bilgisayar, tablet veya akıllı telefonların depolama kapasitesi yeterli olmayınca bilgileri internette depolamamızı sağlayan servisin adı. İnternetten yüklediğimiz resim veya özel dosyaların depolandığı yeretemsili olarak bulut diyorlar. Bulut hizmeti sadece yedekleme işlemi için kullanılmıyor. Ancak bilinen en popüler bulut hizmeti yedekleme. Apple bu hizmete iCloud adı veriyor. Apple iPhone, iPad, iPod veya Mac satın alan herkese bu bulut hizmetini belli kapasiteye kadar bedava veriyor. Apple ürünlerini kullanmak için oluşturulan Apple kimliği aynı zamanda iCloud hizmetinin de şifresi. iCloud hizmeti, telefondaki veriler silinse de, cihazınız çalınsa da verilerinize tekrar ulaşma şansı sunuyor."

GİZLİ SERVİS İŞİ Mİ?
Kadın yıldızların kişisel bilgi ve fotoğraflarının hacklenmesinden sonra kimi komplo teorileri ortaya atıldı. İlki bu hacklemenin iPhone 6 tanıtımı öncesinde Apple'a darbe vurmak amacıyla yapıldığını şeklindeydi. Diğeri ise kimi gizli servislerin insanların kişisel verileri ele geçirmek için 'çıplak kadın tuzağı' kurduğu şeklindeydi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başımızda bulutlar kara
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN