Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pijama Ailesi 12 yaşında

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Pijama Ailesi, Pazar SABAH'ın aile içi ilişkiler hakkındaki karikatür serisi. Çocuk ve ebeveynlerin dünyasına esprili bir dille mercek tutuyor. 12. yaşına giren Pijama Ailesi'nin yaratıcısı usta karikatürist İbrahim Sarı'nın hayali serinin çizgi filme dönüşmesi

Pijama Ailesi'nin yaratıcısı karikatürist İbrahim Sarı, meslek hayatının 30. yılında. Çizerlik serüveninde GÜM, Gırgır, Fırt, Avni, Dıgıl gibi birçok mizah dergisinde çizen Sarı'nın kendi ailesinden yola çıkarak Sabah Pazar Eki için çizmeye başladığı Pijama Ailesi bu yıl 12. yaşında. Çizgilerinden derlediği Yaşasın Tatil, Yollarda, Kim Tutar Bizi, İçim Kıpır Kıpır adlı kitaplarının yanında yazısız karikatürlerden oluşan İşte İnsan, karikatür çizimine yönelik Nasıl çiziyorum? ve Ünlülerle 365 Gün adlı kitapları var. Gazetenin grafik servisi yönetmeni de olan İbrahim Sarı ile Pijama Ailesi serüvenini, çizim yaparken nelere dikkat ettiğini, Türkiye'de karikatürün durumunu konuştuk.
-12 yıllık serüvende Pijama Ailesi ailelere ve çocuklara ne kattı sizce?
- Pijama Ailesi sadece çocukların değil tüm aile bireylerinin kendini içinde bulacağı bir seri. Hem anne-babaya hem de çocuklara hitap ediyor. En çok da çocukların ilgisini çekti, onlar sahiplendi. Pijama Ailesi'ni bu kadar uzun süre çizeceğimi düşünmemiştim. İlk kitap çıkıp beğenilince benden ikinci kitap istendi. Daha sonra altıncı kitaba kadar gitti. Bir çocuğun o safiyane duygularla tebessüm ettiğini görmek çok güzel bir duygu. Bazen çeşitli illerden aileleriyle gelen çocuklar oluyor, içlerinde çok yetenekli olanları var. Onlarla vakit geçirip, karikatür hakkında bildiklerimi anlatmak beni mutlu ediyor.
- Karikatüre çocukların ilgisi nasıl?
- Çok iyi, çizmeyi seviyorlar. Bazen onlara nasıl, ne kadar sürede karikatür çizildiğini gösteriyorum. Hatta birlikte çiziyoruz. Tabii hepsi birer karikatürist olmayacak ama bu işi öğrenmeleri ve hobi olarak sürdürmeleri için elimden geleni yapıyorum.

ANALİTİK DÜŞÜNMEYİ SAĞLAR
- Nasıl bir sorumluluk hissediyorsunuz çizim yaparken, dikkat ettiğiniz noktalar neler?
- Çocuğa yönelik mizah yapmak zordur. Hassas olmak zorundasınız. Çizdiğiniz karikatürün çocuğu yanlışa yönlendirmemesine dikkat etmek zorundasınız. Topluma ters düşmemesine de... Bu yüzden çocuk karikatürü çizerken kılı kırk yarıyorum. Onlara doğruları anlatmayı amaçlıyor, aile-çocuk ilişkisine katkıda bulunmaya çalışıyorum. Günümüzde aile ilişkileri bitme noktasına geldi. Herkes teknolojiye esir düşmüş durumda. Aile evde bir araya geldiğinde ya televizyon izliyorlar ya da bilgisayar başındalar. Birbirleriyle iletişim kurmuyorlar. Bu iletişim kopukluğunu, baba-çocuk arasındaki mesafeyi Pijama Ailesi ile yıkmaya çalışıyorum.
- Mizahın çocuğun gelişimindeki önemi ne, karikatür çocuğun hangi yönlerini geliştiriyor?
- Bazen tek bir karikatür sayfalarca yazıdan daha etkili olabiliyor. Mizah, çocuğun espri yeteneğini, zekâsını, hazır cevaplığını, sorunlara karşı duyarlılığını ve analitik düşünme gücünü geliştiriyor. Hayata ve dünyaya bakışını doğru yöne yönlendiriyor. Bu açıdan çocuk için faydalı.
- Pijama Ailesi'ni başka bir mecrada görecek miyiz?
- Pijama Ailesi'nin çizgi film olmasını istiyorum. Ama bu iş, ekip işi. Tecrübeli, profesyonel insanlarla çalışmak gerekiyor.

Sosyal medyadaki zekice espriler karikatürü vurdu

"Karikatür ve mizaha ilgi azaldı. 50'li yaşlarını sürenler bilir. Gırgır dergisinin tirajı 500 bindi. Dünyanın üçüncü büyük mizah dergisi olmuştu. Cuma günlerini iple çekerdi mizah okuyucusu. Dergimiz yazarları, çizerleri herkes tarafından bilinirdi. Bir karikatür için Oğuz Aral'a 30-40 tane espri verirdik, bu esprilerden biri Oğuz abi tarafından seçilirdi, onu çizerdik. Şimdi aklımıza gelen ilk espriyi çiziyoruz. Karikatüristler toplumdan uzaklaştılar, uzaklaşınca o sıcaklığı karikatürlere yansıtamıyorlar. Sosyal medyanın da etkisi var. Bu mecrada zekice espriler üretiliyor. Günümüzde çizgiye de çok önem verilmiyor. İşin kolayına kaçılıyor, daha çok balonlarla bu iş yapılıyor.

İyi gözlem, iyi çizim, iyi espri şart!

- Türkiye'de çocuk mizahına yaklaşım nasıl?
- İyi, daha da iyi olacağını düşünüyorum. 'Benim çocuğum mizahla ilgilenirse dersine çalışmaz' diye korkan aileler var. Bu bence yanlış. Diğer yandan öyle mailler alıyorum ki; 'Oğlum sizin kitaplarınızla okumayı sevdi', ' Kızım Pijama Ailesi ile büyüdü', 'Çocuklarımla birlikte okuyup, birlikte eğleniyoruz!' diyenler var. Pijama Ailesi ailelerle çocuklar arasında bir köprü oluşturdu. Ne mutlu bana!
- İyi bir karikatürist nasıl olmalı peki?
- İyi bir karikatürist için üç şey önemli; iyi çizgi, iyi espri, iyi gözlem... İyi espri bulursanız çöpten adamlarla da karikatür çizebilirsiniz ama bu esprinizin gücünü azaltır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pijama Ailesi 12 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN