Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yelkencilerin gözü İstanbul'da

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Dünyanın en ünlü yelkencilerinin yarıştığı 'Extreme Sailing Series', dün İstanbul Boğazı'nda tamamlandı. Ardından ülkemizin en iddialı yelkencileri 'Alvimedica Cup'ışalım mı?' adlı büyük yarış için parkura çıktı. Büyük kapışma bugün yapılacak şamandıra yarışlarıyla tamamlanacak

Dünyanın önemli yelkencileri İstanbul'u ve İstanbul Boğazı'nın büyüsünü sonunda keşfetti. Gösterilen ilgiye bakılırsa İstanbul, Avrupa'nın yelken başkenti olma yolunda adım adım ilerliyor. Katamaranların, yani çift gövdeli yelkencilerin yarıştığı Extreme Sailing Series İstanbul, yurt içinde de, yurtdışında da ilgiyle izlendi. Yarışlar öylesine kıran kırana geçti ki, daha ilk gün yarışın en iddialı teklerinden Groupama ve Alinghi'nin direkleri kırıldı.
Yarışlara ilk kez bu yıl katılan Türk ekibi Team Turx ise rakiplerinden hiç de geride olmadığını cuma günü yarışlardan birini en önde tamamlayarak gösterdi. Dün İstanbul Boğazı ilginç günlerinden birini daha yaşadı. Sabah saatlerinden itibaren sahillere koşan sporseverler önce Extreme Sailing Series'e katılan katamaranların Boğaz'daki gösteri yarışını izledi. Gerçek bir görsel şölen olan katamaranların kapışmasının hemen ardından İstanbul Boğazı, bu kez ülkemizin en ünlü yelkencilerinin mücadelesine sahne oldu. Daha uzun bir parkurda, daha kalabalık bir filonun yarattığı atmosfer gerçekten de görülmeye değerdi... Boğaz yarışlarını seven tecrübeli yelken seyircileri yatları yakından görebilmek için Arnavutköy Akıntıburnu önlerini tercih etti.
Bu yıl 11. kez düzenlenen Alvimedica Cup'ışalım mı? yarışına ise birbirinden iddialı 51 yatlık bir filo katıldı. Dolmabahçe önlerinden saat 10.55'te verilen startla Beykoz'a kadar giden yatlar, bu sırada rüzgârla olduğu kadar her noktada değişen kuvvetli akıntılarla da mücadele etmek zorunda kaldı. Yarış Çırağan Sarayı önünde tamamlandı. Dünyanın en önemli okyanus yarışı Volvo Ocaen Race'te bu yıl bir Türk teknesini yarıştıracak olan Alvimedica, yelkenciler arasında Naviga Cup diye bilinen Cup'ışalım mı? yarışının da sponsoru olarak yarışa kendi adını vermişti. Cup'ışalım mı? yarışının diğer yarışlardan en büyük farkı, önde bitiren ekiplerin birbirinden değerli ödüller kazanması... Yarışta dereceye giren ekiplerin ödülleri 18 Eylül akşamı düzenlenecek görkemli bir törenle sahiplerini bulacak.

Extreme Sailing Series İstanbul

Extreme Sailing Series'in beşinci ayağı Singapur, Umman, Çin, Rusya ve İngiltere'den sonra İstanbul'da gerçekleşti. Bu yarışın önemi, 35. America's Cup'a katılmaya hazırlanan takımların bu seriyi, kupa yarışlarına hazırlık olarak görmelerinden de kaynaklanıyor. Bu yüzden filodaki yelkencilerin bir kısmı, 35'inci kupaya da katılmayı planlıyor. İlk kez bir Türk ekibin de yer aldığı Extreme Sailing Series adlı katamaran yarışının İstanbul ayağı, Yenikapı Etkinlik Alanı'nda düzenlenen açılış töreni ile başladı. Team Turx'ün "kopmadığı" 12 "uçan tekne"arasındaki mücadelede önce Groupama'nın kavança sırasında direği kırıldı. Parkur temizlenip sonraki start verildiğinde aynı son Alinghi'nin başına geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yelkencilerin gözü İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN