Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gönüllü melekler

İngiliz yardımseverler her yıl düzenlenen etkinliklerle ödüllendiriliyor. Bu yıl ödül alanlar arasında yedi yaşındaki Ted McCaffery de vardı

Gönüllü melekler
İngiltere yardım dernekleri konusunda en iyi organize olan ülkelerin başında geliyor. Ülke genelinde kurulmuş binlerce yardım derneği var. Derneklerin hepsi de oldukça sıkı çalışıyor. Küçük dükkanlardan büyük alışveriş merkezlerine, sokaklardan restoranlara her yerde mutlaka bir yardım derneğine ait para kutusu ya da yardım dernekleri için para toplayan birilerini görürsünüz. Elde edilen gelirler çocuklar, kanser hastaları, evsizler, sahipsiz hayvanlar gibi farklı amaca hizmet eden yardım kuruluşlarına gidiyor. İngilizlerin çoğu yardım kuruluşlarına sadece bağışta bulunmakla kalmayıp gönüllü olarak bu derneklerde çalışıyorlar. Farklı meslek grupları da değişik aktivitelerle bu yardım çalışmalarına destek vermekte. Örneğin; belli günler yardım kuruluşlarına para toplamak için araba yıkayan itfaiyecilere ya da bisiklet yarışı yapan öğretmenlere rastlayabilirsiniz. Bu sayede İngiltere'de her gün yardıma muhtaç binlerce insana ve hayvana ulaşmak mümkün oluyor. Yardımda bulunanlar ise her yıl düzenlenen etkinliklerle hizmetlerinden ötürü ödüllendiriliyor. Bu ödül törenlerinden en önemlisi geçen pazartesi gecesi gerçekleşen Pride of Britain Awards'tu. Pride of Britain Awards, zorlu koşullarda olağanüstü işler başarmış ve insanlara yararı dokunmuş kişileri ödüllendiriyor. Her yaştan kişinin aday olduğu Pride of Britain Awards'un kazananları, ülkenin önde gelen isimleri tarafından belirleniyor.

YEDİ YAŞINDAKİ KAHRAMAN
Pazartesi gecesi Grosvenor Oteli'nde düzenlenen ödül törenine kraliyet ailesi üyeleri başta olmak üzere pek çok ünlü isim katıldı. Dokuz kategoride ödül dağıtılan gecenin en dikkat çeken kahramanı, yedi yaşındaki Ted McCaffery oldu. McCaffery geçen yıl açık kalp ameliyatı için yattığı hastane odasında vakit geçirmek için açtığı televizyonun bozuk olduğunu fark edince, kendisinden sonra hastaneye yatacak çocukları düşünerek hastane için bir yardım kampanyası düzenlemeye karar vermiş. Hastaneden çıkınca okul arkadaşlarını ikna ederek 1000 pound (yaklaşık 3600 TL) bağış toplamayı başaran McCaffery, şu an 30 milyon poundluk (yaklaşık 110 milyon TL) bağış toplamayı hedefleyen bir çocuk vakfının elçisi. Gecede büyük alkış alan bir diğer isim de, 40 yıllık sürede 1200'den fazla sorunlu çocuğu yetiştirip büyüttüğü için İngiltere'nin Yerel Kahramanı ödülüne layık görülen Betty McGlinchey'di.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönüllü melekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN