Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maskeyi baliyle yapıştıran var

Giriş Tarihi: 12.10.2014
Maskeyi baliyle yapıştıran var

Korgül Kardeşler, Türkiye'nin sayılı plastik makyaj sanatçılarından. Musallat ve Gulyabani karakterleri onların elinden çıktı. En son ünlü oyuncu Andy Garcia'ya makyaj yaptılar

Film ve dizilerin görünmez kahramanları arasındalar. Üç gün üst üste hiç uyumadan sete gidip saatlerce soluk almadan çalıştıkları oluyor. Türkiye'de plastik makyaj sanatını dünya standartlarında uygulayan Şenol, Şenay ve Umay Korgül'den söz ediyoruz. Senelerini makyaj sanatına adamış bu üç kardeş sektörün vazgeçilmezlerinden. İstanbul Moda'daki Kulis Makyaj'da atölye çalışmalarını sürdüren kardeşlerden Umay Korgül "1993'te iki kız kardeş tiyatroda oyunculuk yapıyorduk. Sahne arkasını, dekoru, kulisi daha çok sevdik. Böyle başladı kozmetik, efekt ve plastik makyaj tutkusu" diyor. Ağabey Şenol Korgül ise 27 yıl aradan sonra iki yıl önce İngiltere'den İstanbul'a kesin dönüş yapmış: "Kardeşlerim sayesinde ben de plastik makyaj alanına girdim." Onlar, atölyelerinde film ve dizi setlerinde çalışacak yeni nesli yetiştiriyor. Bugüne kadar Musallat, Ulak, Prensesin Uykusu, Gulyabani, Kabuslar Evi, Gomeda, Issız Adam ve Pandora'nın Kutusu gibi birçok sinema filminde çalıştılar. Makyaj yaptıkları isimlerden bazıları ise şöyle sıralanıyor: Haluk Bilginer, Hülya Koçyiğit, Necati Şaşmaz, Melis Birkan, Işıl Yücesoy, Yetkin Dikinciler, Mahir İpek, Şerif Sezer, Arzu Yanardağ, Murat Onur, Serkan Altunorak, Çağlar Çorumlu, Sevinç Erbulak... Korgül Kardeşler, en son yakın zamanda bir dizi için Türkiye'ye gelen Hollywood yıldızı Andy Garcia'nın makyajını yaptı.

ŞENOL KORGÜL: ÇAĞAN IRMAK'LA ÇALIŞMAK GİBİSİ YOK
"Ne yazık ki sette bize çalışmamız için yeterli zaman ayrılmıyor. Bir maskenin hazırlanması bütün aşamalarıyla en az iki hafta sürüyor... Ama Çağan Irmak'la çalışmak gibisi yok. Beş sette birlikte çalıştık. İstediği şeyi çok net anlatır. Biz de senaryoya göre 'Şöyle bir şey yapmalıyız!' deriz, hiçbir problem yaşamayız. Plastik makyaj için insan anatomisini çok iyi bilmek gerek. Ne yazık ki plastik makyaj adına sektörde bazı şeyler hâlâ yerine oturmadı. Yurtdışında oyuncular gerekirse sekiz saat oturup makyaj yaptırıyor ama bizde bazen 20 dakikayı bile çok bulanlar var. Film afişlerinde adımızın bile yazılmadığı oluyor. Bu insanı üzüyor."

ŞENAY KORGÜL: MAKYAJ KARAKTERE GÖRE YAPILIR
"Senaryoya göre oyuncunun solgun görünmesi gerekiyorsa, yüzünü solduruyorum. Bir keresinde oyunculardan biri 'Ben solgun çıkıyorum' deyip itiraz etti. 'Senaryodaki gibi çıkıyorsun' yanıtını verdim. Kendini seyrettiğinde ise gelip 'Makyaj oyunculuğuma oyunculuk kattı, teşekkür ederim' dedi. Kimi oyuncular, rol icabı hasta ya da yaralı olsa da kötü görünmek istemiyor. Setlerde en çok yapılan yanlış, karaktere göre makyaj yapılmaması. Bu da izleyenleri rahatsız ediyor. Saç, kostüm ve makyaj sinemanın bel kemiği. Çünkü bir karakter yaratıyoruz biz."

UMAY KORGÜL: OJEYLE KAŞ KAPIYORLAR
"Film ve dizilerde çok sık yapılan hatalar var. Oyuncu uykudan uyandığında bir de bakıyorsunuz ki, saçları yapılı, yüzü makyajlı. Banyo veya kahvaltı yaparkenki sahnelerde de aynı durum mevcut. Ayrıca ne yazık ki setlerde kozmetik makyaj yapan bazı arkadaşlar efekt ve plastik makyaj için de kullanılabiliyor. Oyunculardan duyduğumuz kadarıyla oyuncunun suratına maskeleri Japon yapıştırıcısı, bali ile yapıştırmaya kalkanlar varmış. Ojeyle kaş kapamışlar misal. Kartonpiyer alçıyla oyuncunun yüzünden kalıp alınmaya da başlanmış. Böyle şeyler yaşanınca sette yüzü yanarak hastaneye götürülen oyuncular da olabiliyor. Oysa sinemaseverler artık uzmanlaştı. Filmleri çok dikkatli izliyorlar. Makyaj sanatı meraklısı genç bir kitle var artık. Zaten geri dönüşleri onlardan alıyoruz. Örneğin geçenlerde bir gençle karşılaştık 'Aa! Ben sizi tanıyorum, sizin hayranınızım!' dedi. Ama profesyonellerden ilgi görmemek bizi üzüyor. Estetisyenler Odası üç yıl önce kozmetik makyajı meslek olarak kabul ettirdi. Efekt ve plastik makyaj için de üç ay önce girişimlerde bulunuldu. Hayalim plastik makyaj okulunu daha da büyütmek. Atölyeye gelenler, üçer aylık dönemlerde sırayla kozmetik, efekt ve plastik makyaj eğitimi alıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maskeyi baliyle yapıştıran var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN