Bir Suç ve Ceza lütfen! yanına da f iltre kahve

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Bir Suç ve Ceza lütfen! yanına da f iltre kahve

Aynı zamanda kafe hizmeti veren kitabevlerinin sayısı artıyor. Genellikle küçük kitapçıların sunduğu bu konsept, kitaplarla iç içe vakit geçirebilecek ortamlar sunuyor

Kitabevi güzeldir. Küçük kitabevi ise çok daha güzeldir. Bu kitabevlerinin çoğu kitapseverler için özel mekanlardır. Piyasa romanları satanı da vardır. Ama gönülleri daha çok; edebiyat denizine o canlı mavi rengini veren 'özel kitapları' raflarında misafir etmeleriyle kazanırlar. İçeri girdiğinizde çoğunlukla çalışanla değil, kitabevinin sahibiyle göz göze gelirsiniz. Bir kitap sorarsınız sonra bir bakmışsınız, içinde Julio Cortazar'ın geçtiği, ucundan Umberto Eco'ya da dokunan bir edebiyat muhabbetinin içindesiniz. İşte bu kitabevlerinde, oturup kahvenizi içebildiğiniz, raflardaki kitapları karıştırıp dergileri okuyabileceğiniz ortamlar oluşmaya başladı. Bu kitabevi kafelerin birkaçına uğradık, kahvelerini içip, kitaplarına göz gezdirdik.

AKADEMİ 1971 KİTABEVİ & CAFE

Akademi 1971 Kitabevi & Cafe, Kadıköy Sakız Sokak'ta. Kitabevi, ismini 1971'de Hadi Olca'nın kurduğu Akademi Kitabevi'nden alıyor. Kurulduğu yıllardan itibaren Aziz Nesin, Vedat Türkali gibi sanat ve aydın dünyasından isimlerin buluşma yeri olan Akademi Kitabevi, 20 yıl sonra Hadi Olca'nın oğlu ve yazar Özcan Sapan tarafından tekrar açıldı. Murathan Mungan'ın, İnci Aral'ın, Ahmet Altan'ın ilk yapıtlarını okurlarla tanıştıran Akademi Edebiyat Ödülleri'ni de, Akademi Kitabevi veriyor. Akademi Kitabevi & Cafe misafirlerini giriş kısmında, duvarlarında kitaplar ve kitabevine ziyarete gelmiş, Cemal Süreya gibi önemli yazar ve şairlerin çerçevelenmiş hatıra notlarıyla karşılıyor. Giriş katında kitabevi ve kafe var. Kitap bölümü, bulunması zor kitaplar konusunda kitapseverleri mutlu edecek cinsten. Mekanın alt katında ise, kitap okuyabileceğiniz ya da kahve içip yemek yiyebileceğiniz bahçe ve kütüphane bulunuyor. Kütüphanesi aynı anda 25 kişiye araştırma-inceleme yapabilme imkanı sunabilecek kapasitede. Bunun yanı sıra kütüphanede iki masaüstü bilgisayar, kablosuz internet ve yazıcı bulunuyor, üstelik ücretsiz. Kütüphane 9.30'da açılıp, 17.00'de kapanıyor, tabii işiniz bitmediyse kimse sizi rahatsız etmiyor. Ayrıca kitabevinde çoğunlukla hafta sonları söyleşi gibi etkinlikler oluyor. Mario Levi, Emrah Serbes, Aydın Boysan gibi yazar ve aydınlar yakın tarihte söyleşiye katılan isimler. Akademi Kitabevi & Cafe haftanın her günü akşam 22.00'ye kadar açık.

TASARIM BOOKSHOP
Kadıköy Bahariye'deki Tasarım Bookshop; tasarım, sanat ve mimarlık kitaplarına ilgi duyanların fazlasıyla mutlu olacağı bir yer. Kitabevinden içeri girdiğinizde, ismindeki tasarım kelimesinin hakkını verecek bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Mekan, dörtbeş merdivenle inip çıkabileceğiniz üç kattan oluşuyor. Giriş katına ise, daha çok kafe havası hakim. Kafe kısmında kahvenin dışında cheesecake'ler ve pizza çeşitlerini de barındıran geniş bir yiyecek menüsü sunuluyor. Alt ve üst katta ise her türden kitap mevcut. Aslında burası için küçük bir kütüphane de diyebiliriz. Çünkü her biri oldukça değerli olan; tasarım, mimarlık, sanat kitaplarını masanızda inceleme imkanı tanıyorlar. Ayrıca önceden haber verirseniz, özel toplantılarınızı da burada gerçekleştirme şansınız var. Tasarım Bookshop, 09.00 ila 21.00 arasında hizmet veriyor.

Z BOOKS COFFEE STORE
Beyoğlu'nda Tosbağa Sokak'taki kitabevi Z Books Coffee Store da gençlerin uğrak yeri. Birkaç ay önceye kadar Aziz Kedi adını taşıyan kitabevi Zaytung'la işbirliğine gidip yeni bir isim ve beraberinde de kafe kazanmış. Kitabevinin sahibi Ezgi Ergenel'e göre amaçları raflarını çok satan kitaplarla doldurmakta ziyade, kitapseverleri güçlü edebiyat eserleriyle buluşturmak. Bulmakta zorlandığınız farklı iki kitabı burada rafta yan yana görme şansınız yüksek. Tüm bunların dışında mekanın bir özelliği var ki, özellikle öğrencileri memnun edecek cinsten; kitabevine girdiğinizde sol raftaki kitapları masanıza götürüp saatlerce okuyabiliyorsunuz. Kimsenin sizi rahatsız etmeyeceği garanti. Kitabevinde kışın stand up gösterileri yapılması planlanıyor. Mekanın açık olduğu saatler konusuna gelince, kapıdaki yazıya göre kitabevi sabah 10.00'da açılıyor. Kapanışı mı? Ona da girişteki yazı cevap veriyor; " Bir bakmışsınız 18.00'de çat diye kapatmışız, ama ertesi gün vay canına! Saat olmuş 01.00, hâlâ açığız!"

ÇINAR ÜNSAL
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir Suç ve Ceza lütfen! yanına da f iltre kahve
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN