Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlara göre beslenmesi çocuk

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Yaşlara göre beslenmesi çocuk

Katı gıdalara geçtikten sonra beslenmede izlenmesi gereken yollar var. Beslenme uzmanlarına göre her yaş döneminde farklı programla farklı besin gruplarıyla sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmek mümkün

Anne sütü bebeğin en önemli gıdası ancak 6. ayından sonra bebeğiniz için sadece anne sütü yeterli olmamaktadır. Bebeğinizin farklı aylardaki ihtiyaçları değişim göstermektedir. Bu nedenle gerekli ve farklı ihtiyaçlarına cevap verebilecek ek besinlere geçmeniz gereklidir. Bebeğiniz büyüdükçe ihtiyaçları da değişim göstermektedir. Bu nedenle de farklı ayları için farklı besinlere ihtiyaç duyduğu dönemleri vardır. Hızla değişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek besinleri ve bu dönemleri için geliştirilmiş ek gıdaları tercih etmeniz önemlidir. Büyüme sürecinde bebeğiniz için önemli dönüm noktalarını yakalamanız ve bu ihtiyaçlara zamanında ve doğru çözümler ile cevap vermeniz, bebeğinizin sağlıklı gelişimi için büyük önem taşımaktadır. 6.ayından itibaren ek besinlere geçen bebeğiniz alışkın olmadığı yoğunluktaki yeni besinlerle beslenmeye başladığı ve anal bölgedeki kas sistemi henüz yeterince gelişmediğinden bu aylarda kabızlık problemi ile sıkça karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinize prebiyotik lifli besinler tükettirmenizde fayda vardır. Prebiyotik lifler, sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını desteklerler. Bu nedenle prebiyotik lif içerikli besinler ve ek gıdalar bebeğinizin kabızlık ve sindirim sistemi ile ilgili yaşadığı sıkıntılar için bir çözüm olabilmektedir.

C VİTAMİNİ VE DEMİR
6. Ayından itibaren bebeğinizin değişen ihtiyaçlarından biri de demir depolarındaki azalmaya bağlı olarak demir minerali takviyesidir. Genellikle 6-12. aylar arası bebeğinizin demir gereksinimi artar. Bu sebeple, verilen ek gıdaların demir içeriğinin yüksek olmasına özen göstermek gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken püf noktası bebeğinize C vitamini ile demir mineralini birlikte tükettirmenizdir. C vitamini demirin emilimini artırır. Bebeğinizin demir mineralinden en iyi şekilde faydalanması için, demir ve C vitaminini birlikte içeren gıdalar tercih etmenizde fayda vardır. Bebeğinizin 6.ayda ek gıdaya geçmesinden sonra beslenme konusundaki en önemli değişim noktalarından biri 8.ayıdır. Çünkü 8. aydan itibaren bebeğiniz sütle beslenmeden daha yoğun ve pütürlü kıvamdaki besinler ile beslenmeye başlayarak çiğnemeyi öğrenmeye başlamalıdır.

TAHILLARIN ÖNEMİ
8. ay itibariyle bebeğinizin çiğneme ve yutma refleksini geliştirmesine ve öğrenmesine destek olabilecek nitelikte yumuşak pütürcüklü yapıdaki besinlere ve ek gıdalara geçmenizde fayda vardır. Bu dönem aynı zamanda bebeklerinizin hayatına pirinç ve mısırdan farklı tahılların da girmesi gereken aylardır. Çünkü tahıllar; içerdiği vitamin, mineral ve lifler sayesinde bebeğinizin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Tahıl içerikli besinler ve ek gıdalar aynı zamanda bebeğiniz için doyurucu bir öğün oluşturmanıza da destek olur. Aynı zamanda tahılların sağladığı yüksek lif bebeklerinizin bağırsak hareketlerini düzenleyecek ve bebeğinizin yaşayabileceği kabızlık sorunları ile de baş ederek sizin ve bebeğinizin huzurlu bir dönem geçirmenizde fayda sağlayacaktır.

BİR DEFADA VERİLECEK MAMA MİKTARI NE OLMALI?
Anne sütüyle beslenen bir bebek ilk 30-40 günde her ağladığında emzirilmelidir. Günlük beslenme sayısı başlangıçta yüksek iken bir yaşın sonuna doğru giderek azalır. Bir yaşından sonra günlük beslenme sayısı ana öğün olarak ortalama üç kezdir. Bir yaşına kadar iki beslenme arasında geçen süre çocuktan çocuğa değişebilmekle birlikte ortalama 3 saattir.

BESİN HİJYENİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Özellikle ilk yılda çocuk ishalleri tüm dünyada önemli ölüm nedenlerinin başında gelir. Bu nedenle besinlerin temizliği ve saklanma koşulları son derece önemlidir. Besinlerin hazırlanmasında su temiz olmalı, tercihen kaynamış su kullanılmalıdır. Besin taze tüketilmeli, kalan buzdolabında uygun koşullarda saklanmalı; buzdolabı yoksa bebek beslendikten sonra artan yiyecek atılmalı veya başkası tarafından tüketilmelidir. Saklama sırasında saklama kabının üzeri kapatılmalıdır. Bebeklerde besin hazırlanırken kullanılan malzeme, bir tencereye su konulup ağzı kapalı olarak kaynatılmalıdır. Kaynatma süresi beş dakikadan az olmamalıdır. Kaynatılan araç gereç, tencerenin ağzı kapalı olarak soğumaya bırakılmalıdır. Kullanılan malzemeler kolay ve iyi temizlenebilir nitelikte olmalı, girintili çıkıntılı olmamalıdır.

BESLENME VE ÇOCUK
Bir çocuğun sağlıklı olduğunu gösteren en iyi kriter onun büyümesinin normal olması, mutlu ve sosyal olması, zihinsel performansının iyi olmasıdır. Beslenme yaşamın her döneminde sağlığın temelini oluşturur.
Beslenmede amaç, çocuğun yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite gibi çeşitli dış etmenlere göre gereksinimi olan enerji ve besin öğelerinin her birini yeterli miktarda alabilmek ve besinleri, besleyici değerlerini kaybetmeden hazırlayıp, tüketebilmektir.
Normal bir büyüme için protein, karbonhidrat, yağ, sıvı, vitaminler, mineraller ve eser elementlerin yeterli miktarda ve dengeli alınması gerekir.
Yetersiz ve dengesiz beslenen bir çocukta bağışıklık sistemi etkilenir ve enfeksiyona yatkınlık olur. Sık hastalanan bir çocukta büyüme yavaşlar, aktivite azalır, çocuk devamlı tedavi uygulanması sonucu mutsuz ve korkulu olur.
Çocuğun iyi büyümesi ve gelişmesi için, sayısı 50'den fazla olan besin öğelerini alabilmesi ve kullanabilmesi gerekir. Özellikle ilk yaşta büyüme hızı yüksek olduğundan, enerji ve diğer besin öğelerine olan gereksinim, vücut kütlesinden beklenmeyen şekilde yüksektir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlara göre beslenmesi çocuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN