Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hata yap, gülümse, üret, odaklan, direnme, hayal et

Giriş Tarihi: 2.11.2014
Hata yap, gülümse, üret, odaklan, direnme, hayal et

Farklı mesleklerden iş dünyasının en başarılı kişilerine "Başarının sırrını anlatır mısınız?" diye sorduk. Kimi "Sporsuz olmaz" dedi kimi "Gazete okumadan..." İşte başarılı kişilerden altın değerinde nasihatler

Başarı mutluluk getirir mi? Peki, çok çalışmak para? Eğitim mi önemlidir, iş deneyimi mi? Günümüz şartlarında teknolojiden uzak kalırsak iş dünyasında ne kadar şansımız olur? Neden kimileri ne kadar denerse denesin başarılı olamazken, bazıları çok daha kolay yol alıyor. Ya da alıyor mu? Tüm bu sorular kafanızı karıştırıyor mu? Karıştırmasın. Gelin kendi iş hayatlarında başarılı noktalara gelmiş kişilerin nasihatlerine kulak verelim. Çalışmak kadar, iyi giyinmenin, doğru çevrelerde bulunmanın ve spor yapmanın önemine değinenler de var. Ama zamanlama birçok işadamı için kilit nokta. "Erken kalkar erken yol alır" diyorlar.

Ali Ağaoğlu Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

KAYBETMEYİ BİLMEYEN KAZANMAYI DA BİLMEZ

ÇOK ÇALIŞ Başarının ilk sırrı tabii ki çalışmak. Doğru çalışmak, inatla çalışmak, yılmamak. Hayatın her aşamasında, ister ekonomik anlamda çok güçlü olun, ister iş hayatına yeni atılmış, karşınıza zorluklar çıkacaktır. Engele önce omuz vur yık, yıkamazsan sağından geç, olmadı mı solu dene. Geri döndüğün zaman zaten kaybettin demektir.
TEKNOLİJİ EĞİTİMİ AL Teknolojiyi takip etmeden olmaz. Gerekirse bu konuda eğitim almak lazım. Ben teknoloji kullanmıyorum, hayatımda hiç mesaj atmadım. Ama bu alana en fazla para yatıran firmaların başında geliyorum.
SAMİMİ OL Samimiyet çok önemli. Hayatta rol yapıyorsan başarılı olma şansın yok. O rol bir yerde su yüzüne çıkar. İşini severek yapmazsan başarılı olamazsın. Ben örneğin dünyaya bin kere daha gelsem yine müteahhitlik yapardım.
DÜRÜST OL Dürüstlük son dönemde prim yapmıyor gibi görünse de uzun vadede dürüst olan mutlaka kazanır.
GAZETE OKU Kötülüklerin anası cehalettir. Eğitim şart. Ama pratikle birleştirirsen başarı getirir. Sadece diploma yeterli değil. Gençler eğitim alıyor ama bu sırada dünyada neler olup bitiyor bakmıyor. Oysa beğenmediği köşe yazarlarını bile takip etmeli. Her sabah muhakkak biraz siyaset, biraz ekonomi haberlerini okumalı. Sadece başlığa bakmakla, magazin okumakla bu iş olmaz. Ben hayatım boyunca sabah 07.00'de kalktım ve güne gazete okuyarak başladım.
STAJ YAP Kendi kızıma okuldan sonra çeşitli departmanlarda staj yaptırıyorum. Erken iş hayatına atılmak, müteşebbis olmak lazım.
ÜRET Dünya nüfusu yedi milyarı geçti. Üretmeyen kazanamaz. Fikir üret, patent al, milyonlar kazanabilirsin. Özellikle geleceğin sektörleri arasında gıda ve teknoloji ön plana çıkıyor.
KORKMA Hata insanlara mahsus. Hata yapmaktan korkmamak lazım. Kaybetmesini bilmeyen adam kazanmasını bilemez. Ticarette karla zarar eşittir. Yılmayacaksın, yeniden yapacaksın.
HEDEF KOY Hedefi olmayan insan boş çuvaldır ve boş çuval ayakta duramaz.


ARKADAŞINA GÖNDER
Hata yap, gülümse, üret, odaklan, direnme, hayal et
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN