Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kurban mı yoksa fenomen mi?

Sosyal medyanın hayatımıza girişiyle, internetten sadece meşhur insanları değil, internetin meşhur ettiği fenomenleri de takip eder olduk. Çocuk fenomenleri ve sosyal medyanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileriyse hararetli tartışmaların sürdüğü bir alan...

Kurban mı yoksa fenomen mi?
Sayfadaki fotoğraflara göz atmanızın, başlığı ve spotu okuyup yazının ilk satırlarına geçmenizin yaklaşık sekiz saniye sürdüğünü var sayalım. Bu süre içinde Google'da yaklaşık 400 bin kez 'ara' butonuna basıldı. Facebook kullanıcıları 420 bin paylaşım 'beğendi', Youtube izleyicileri 750 bin videoya tıkladı. Fotoğraf tutkunları Instagram'a sekiz saniyede en az 13 bin kare yükledi ve 70 bin tweet atıldı. Üstelik bu sayılar sosyal medyanın sadece ortalama seyrini gösteriyor. Sayılar size abartı gibi gelebilir. Ancak internetin yaygınlaşma hızı dikkate alındığında durum gayet inandırıcı bir hâl alıyor. Günümüzde dünya nüfusunun yüzde 40'ından fazlası internet erişimine sahip. 3 milyar kişinin ortak kullanım alanına dönüşen internet dünyasına katılım, önümüzdeki yıllarda daha hızlı bir artış gösterecek. İstatistiklerin ortaya koyduğu üzere, Facebook, Instagram gibi paylaşım siteleri bizi sanal dünyanın içine çekti. Ancak 'sanal paylaşım' tutkumuz, ciddi sosyal sorunları beraberinde getirdi. Hindistan'da Anditi Gupta (13) adlı bir kız çocuğu, annesi "Facebook hesabını kapat" dediği için kendini astı. ABD'de yaşayan Ronin Shimizu (12) okulun amigo takımındaki tek erkek çocuktu. Kendisiyle sosyal medya üzerinden dalga geçen arkadaşlarına katlanamayan Shimizu da 4 Aralık'ta canına kıydı. Ask.fm adlı siteden sürekli taciz içerikli sorular alan 12 yaşındaki bir kız çocuğu Florida'daki bir fabrikanın çatısından atlayarak yaşamına son verdi.

DÜNYANIN EN GÜZEL KIZI

Futbolcu bir baba ve model bir annenin kızı olan Kristina Pimenova ise internetin çocuk fenomenleri üzerine verilecek en iyi örneklerden biri. Instagram'da 520 bin, Facebook'ta 2.6 milyonu aşkın takipçiye sahip. Dokuz yaşındaki kız çocuğunun mesleği 'modellik'. Daha şimdiden 'Dünyanın en güzel kız çocuğu' olarak anılıyor. 3 yaşından beri Vogue, Dolce&Gabbana, Benetton gibi prestijli firmaların reklamlarında boy gösteriyor. Moskovalı kızın fotoğrafları üzerinden ciddi bir tartışma dönüyor. Aralarında psikologların da bulunduğu bir grup, Pimenova'nın fotoğraflarının 'istismara açık' olduğunu söylüyor. Ve ne yazık ki, paylaşımlara gelen yorumlar arasında bu endişeleri haklı çıkaranlar var. Uygunsuz yorumları gören ebeveynler, Pimenova'nın annesine "Bu yaşta bir çocuğa yetişkin gibi davranmak yanlış. Kızınızın sağlıklı büyümesine engel oluyorsunuz" ve "Kristina'yı istismar ediyorsunuz. Sizin yüzünüzden çocuklar sorunlu bir gençlik dönemi geçiriyor" suçlamalarında bulunuyor. Bir diğer kısım kullanıcı ise Pimenova'nın sadece masum ve güzel bir kız çocuğu olduğunu söylüyor. Onlara göre asıl utanması gerekenler, dokuz yaşındaki bir kızın fotoğraflarına uygunsuz yorumlarda bulunan kişiler.

MODA İK ONU İKİ ZLER
İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan üç yaşındaki ikizler ise hem tarzlarıyla hem de tavırlarıyla beğeni topluyor. Fotoğraf paylaşım platformu Instagram'daki '2YungKings' (İki Genç Kral) adlı hesabın takipçi sayısı 67 bini geçmiş durumda. Daniel ve Michael Flora adlı tek yumurta ikizlerini Pimenova'dan ayıran en önemli fark amatör olmaları. Annelerinin seçtiği giysilerle poz veren ikizler, meşhur olduklarının farkında değiller. Genellikle aynı kıyafetler giyerek poz veren Daniel ve Michael'ın en çok sevilen yönleriyse objektiflere attıkları mankenvâri bakışlar. Herhangi bir moda şirketinin ikizlere teklif getirmediğini belirten Bayan Flora, olumsuz eleştirilerle de karşılaşmadıklarını söylüyor. Sosyal medyanın ikizlere neler katacağı ya da onlardan neler eksilteceğini zaman gösterecek.

BÜYÜLÜ FOTOĞRAFLAR

Rus fotoğraf sanatçısı Elena Shumilova'nın sitesiyse, sosyal medyanın olumlu etkilerine örnek gösterilebilecek bir içeriğe sahip. Shumilova karelerinin kahramanları; çocuklar ve hayvanlar. İnsanla hayvan arasındaki bağı çarpıcı bir şekilde yansıtan sanatçı, evrensel bir takipçi kitlesine hitap ediyor. Shumilova, eserlerinde kimi zaman kendi çocuklarını, kimi zaman da arkadaşlarının çocuklarını fotoğraflıyor. Shumilova'ya gelen yorumlarda olumsuz cümleye rastlamak mümkün değil. Hatta birçok kullanıcı "İnsanoğluyla hayvanların böylesine saf bir bağ kurabildiğini gösteren fotoğraflar için" genç kadına teşekkür ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurban mı yoksa fenomen mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN