Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazanmak yıldızlarında yazılı...

Giriş Tarihi: 1.2.2015
Kazanmak yıldızlarında yazılı...

Kimseleri beğenmeyen, yüzünde genelde aynı hafif ukala tebessüm, aklında hep uçuk fikirler ve hayaller, hoşsohbet, zeki, sıradışı ve karmaşık… Herkesin çevrenizde bu sözlerle tarif ettiği birileri vardır mutlaka. İşte o insanların iri kıyım bir kısmının ortak bir özelliği var: Kova burcu olmaları. Statik bir hayata uyum sağlayamayan, kendine fazlasıyla güvenen, yeniliklere açık ve fakat kimi zaman kibirli ve antipatik bulunan simalar çıkaran kova burcu, futbol dünyasına da birbirinden ilginç bir o kadar da iddialı isimler hediye etmiş. Bilhassa da teknik direktör olarak...

İngiltere'ye tek Dünya Kupası'nı kazandıran Sir Alf Ramsey'den, 2009'da hayata veda ettiğinde; Hollanda, İspanya ve İngiltere'ye yayılan eşsiz bir futbol mirası bırakan Bobby Robson'a, Liverpool'un efsane menajeri Bob Paisley'den İsveçli Sven Goran Erikson'a kadar... Tabii sadece kulübedeki dev isimler değil, Batistuta, Buffon, Cristiano Ronaldo gibi yıldızlar da kova burcunun bu oyuna hediyeleri.
İşte size 20 Ocak-18 Şubat arasında dünyaya gelip futbola damgasını vuran 3 teknik adam…

Jose Mourinho: Kabul, egosu zaman zaman rahatsız edici boyutlar kazanabiliyor. Kendisi dışında herkeslere ve her fikre tepeden bakan tavrı buram buram kova burcu kokuyor. Kendisini "Özel biri" olarak tanımlayacak kadar özgüveni tavan yapmış, hayatında 'gereksiz' tevazuya yer olmayan, kolay kolay kimseleri beğenmeyen bir kazanma makinesi Mourinho. Başarıya olan tutkusu ve bu yolda her yolu mübah görmesi, kovaların büyük ülküler ve çoğunluğun ali menfaatleri uğruna bireyselliği ikinci plana itebilen kişiliğini çok yansıtmıyor belki. Ancak iletişimde ve insan yönetiminde ulaştığı zirve, kova burçlarının tipik özelliği. Tıpkı taşıdığı şeytan tüyü gibi. Gittiği her takımdaki, egosu ondan aşağı kalmayan yıldızların bu adama tarifsiz bağlılığı, onu bir kahraman gibi görmesi, bu özelliklerinden geliyor. Detaylara dikkat eden analitik düşünce yapısı, amacına ulaşmak için ne yapıp edip bir yol bulma becerisi ve tartışmasız IQ düzeyi de onu kova burcunun futboldaki en renkli temsilcilerinden biri kılıyor. Sözün özü, kova burçlarının kaderini paylaşıyor: Ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz. Ortası yok…

Pep Guardiola: Sadece futbol oyununa değil hayata karşı aldığı pozisyonla da Mourinho'nun antitezi. Zaten modern zamanların en büyük futbol rekabetlerinden birinde Portekizliyle giriştiği düello da biraz bu zıtlığın eseri. İlginç olan bu denli karşıt felsefelere adanmış iki karakterin burçlar haritasında aynı gezegene mensup olması. Mourinho'da buram buram kibir kokan tavırlar yerine Pep'de, daha kontrollü ve sempatik bir duruş öne çıkıyor. En kısa yoldan kazanma refleksi de yerini, kovaların tipik karakteristiği insanlık adına kalıcı eserler bırakma tutkusuna bırakıyor. O yüzden Mourinho'nun aksine Guardiola takımlarına, kendisi ayrılsa da bir futbol kimliği miras kalıyor. Ancak unutmamak gerek ki Guardiola çocuk yaşta, yeryüzündeki en saygın futbol akademilerinden birine adım attı. Barcelona akademisi La Masia'da kişiliğine de şekil verildi. Orada öğrendi öfkeyi ve hislerini kontrol etmeyi. Zirveye daha engebeli yollardan tırmansa, yine aynı adam mı olurdu, orası soru işareti… Ancak onda da bir yıldız kumaşı olduğu tartışılmaz. Tıpkı kovalara özgü yaratıcılığın tartışılamayacağı gibi… Messi'yi tüm zamanların en büyük yıldızlarından biri haline getiren "sahte dokuz" pozisyonuna çekme fikrinin aklına düştüğü an ise bu yaratıcılığın tartışmasız zirvesi.

Rinus Michels: Bugün futbolun son yarım asrına damga vuran Total Futbol diye bir kavram varsa, şüphesiz bu büyük adamın sayesinde. Futbolun kitabını adeta baştan yazdı. Tıpkı bir başka kova burcu mensubu Fransız yazar Jules Verne gibi zamanının ötesinde düşünceler üretti, Michels'in beyni sürekli. Yarım asır önce Ajax'ın başına geçtiğinde uygulattığı yenilikçi antrenman taktiklerinden, oyunu kökünden değiştiren, Cruyff gibi bir futbol ikonundan Guardiola'ya dek, nesilden nesile günümüze uzanan Total Futbol devrimine kadar… İnsan ilişkilerindeki becerisi, babacanlıkla disiplini harmanlama yeteneği ve her daim güncel kalan futbol felsefesiyle Hollandalı büyük hoca, kova burcunun futboldaki en belirgin ve saygın imzalarından biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazanmak yıldızlarında yazılı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN