Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milletvekilleri elinde tavayla koşacak

Giriş Tarihi: 15.2.2015
Milletvekilleri elinde tavayla koşacak

İngiltere'de bir unutkanlık sonucunda ortaya çıkan tava ile birlikte koşma geleneği olan Pancake Günü'nde bu yıl milletvekilleri ve lordlar da yarışacak

İngiltere'de yaşayanları önümüzdeki salı günü çok eğlenceli ve çok lezzetli bir gün bekliyor. Çünkü takvimler, geleneksel Pancake Günü'nün geldiğini göstermekte. Hıristiyanlar için önemli olan bu günün asıl adı Shrove Tuesday (Tövbe Salısı). Hıristiyanların yumurta, süt gibi hayvansal gıdaları yemeyerek oruç tuttukları büyük perhiz döneminin arifesi olan bu gün, her yıl Paskalya Bayramı'ndan 47 gün önce kutlanıyor. Kutlamalar ülkelere göre değişse de, genellikle pek çok ülke bu günü pancake yani gözleme yiyerek kutluyor. Eskiden İngiltere'de yarım gün tatil olan Pancake Günü'nde, İngilizler bugüne özel pek çok etkinlik düzenliyor. 12. yüzyıldan kalma Mob Football (Ayaktakımı Futbolu) oyunları, bu etkinlerden biri. 1835 yılında karayollarında futbolun oynanmasını yasaklayan Karayolu Yasası'ndan sonra neredeyse yok olan bu gelenek, İngiltere'nin bazı kasabalarında devam ettiriliyor.

ÇIKIŞ NEDENİ UNUTKANLIK
İngiltere'de Pancake Günü denince, akla gelen ilk şey geleneksel pancake yarışları. Rivayete göre; pancake yarışlarının temeli 1445'te Buckinghamshire bölgesinde yaşanan bir olaya dayanıyor. Pancake yapmakla meşgul olduğu için kiliseye gitmeye unutan bir ev kadının, kilisenin çanını duymasıyla birlikte elinde pancake bulunan tava ile birlikte kiliseye koşması geleneksel pancake yarışlarının başlamasına sebep olmuş. Herkesin elinde tava ile koştuğu ve koşarken tavanın içindeki pancake'i havaya fırlatıp ters çevirdiği yarışlar, İngiltere'de büyük ilgi görüyor. Bu yıl yine İngiltere'nin çeşitli yerlerinde pancake yarışları yapılacak. Salı günü Londra düzenlenecek olan Parliamentary Pancake Race (Meclis Pancake Yarışı), bu günün en çok konuşulan yarışlarından. Çünkü Westminster'de gerçekleşecek olan yarışta, milletvekilleri, Lordlar ve basın mensupları yarışacak. Zihinsel ve fiziksel engeli olan kişilere yardım eden Rehab Derneği'ne destek vermek amacıyla düzenlenen yarışta, milletvekillerini elinde tavayla koşarken görmek oldukça keyifli olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milletvekilleri elinde tavayla koşacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN