Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı saatlerle evleri yöneteceğiz

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Akıllı saatlerle evleri yöneteceğiz

Dünyanın önde gelen saat markalarından Michel Herbelin'in Yönetim Kurulu başkanı Pierre M. Herbelin, saat dünyasının teknolojik gelişmelerle şekil değiştirdiğini söylüyor

Lüks tüketimin en önemli unsurlarından biri hiç kuşkusuz saat. Erkeklerin çoğu zaman tek mücevheri olan ve çoğumuz için ömrümüz boyunca önemli okazyonlar sebebiyle alınan saat, moda dünyasının da etkisiyle geçmiş yıllara göre daha hızlı tasarım ve işlev değişimleri yaşıyor. Dünyada saat trendleri inanılmaz bir değişim yaşarken, bir yandan gelişen teknolojilerle bir yandan da yıllara dayanan geleneklere bağlı kalan markalar ön plana çıkıyor. Bu markalardan biri de Neva Saat tarafından Türkiye'ye getirilen Michel Herbelin marka saatler… 35 yıldır Türkiye pazarında bulunan ve sınırlı sayıda özel üretim saatleriyle birçok Avrupa ülkesinde yapılan müşteri anketlerinde; kalite, bilinirlik ve satış sonrası güvence konularında en beğenilen marka olarak seçilen markanın Yönetim kurulu başkanı Pierre Michel Herbelin, kısa süre önce İstanbul'daydı. Paris'in lüks mağaza zinciri Galeries Lafayette gibi birçok lüks satış noktasında koleksiyonları satılan markanın Yönetim Kurulu Başkanı ile saat trendleri ve lüks saat üzerine konuştu:

- Türkiye'de uzun yıllardır bulunuyor markanız ve elit bir kesim tarafından biliniyor tasarımlarınız. Bizimle Türkiye'deki satış notlarınızı paylaşır mısınız?
- Türkiye'de tam 35 yıldır bulunuyoruz. Buradaki toplam satışlarımızın yüzde 60'ını kadın modelleri oluşturuyor. Kadında Extra Plat (Epsilon modeli), Cable ve Antares Interchangeable modelleri ilgi görürken, erkekte Newport ile Extra Plat (Epsilon modeli) modelleri çok tercih ediliyor.

- Saat sektörü hangi yöne gidiyor? Gelecek yıllarda nasıl saatlerle karşılaşacağız?
- Gelecek yıllarda internet dünyası ile entegre olmuş bugünkü akıllı telefonların tüm işlevlerine sahip saatler ile karşılaşacağız. Hatta karşılaşmaya başladık bile. Bunun ötesinde saatlerimiz; tansiyon ölçmek, telefonla konuşmak, akıllı evlerimizi yönetmek gibi pek çok işleve sahip olacak.

METAL BİLEZİK TERCİH EDİN
- Saat sektöründe trendleri kim ya da ne belirler? Bir saat almada önce nelere dikkat etmemiz gerekir?
- Dönemlere göre insanların yaşam tarzları, diğer alanlarda olduğu gibi saat konusundaki trendleri de belirliyor. Mimari bile bunu etkileyebiliyor. İçinde yaşadığımız mekânlar, kullandığımız renkler vs. gibi etkenler, trendleri ortaya çıkartıyor. Biraz önce de belirttiğim gibi, saat zamanı gösteren bir mekanizma olarak algılanırken, teknoloji ile yaşam biçimimiz, alışkanlıklarımız değişti. Saate yaklaşım da değişti. Özetlersek, zamanın ruhu saatlere de yansıyor.

- Saat alışverişi yaparken metal mi deri kayışlı saatler mi tercih etmeliyiz?
- Bu tamamen kişisel tercihinize bağlı. Ancak deri estetik, metal bilezikli saatler ise daha dayanıklıdır. Deri kayış her zaman belli bir süre kullanıldıktan sonra yıpranır ve yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Halbuki metal bilezikli saatlerde bu söz konusu değildir. Benim kişisel tercihim, bu detaylara fazla takılmadan beğendiğiniz en güzel saati, belirttiğim özelliklere dikkat ederek satın alıp keyfinizce kullanmanızdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı saatlerle evleri yöneteceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN