Şehitler için 475 km pedal çevirecek

Giriş Tarihi: 15.3.2015
Şehitler için 475 km pedal çevirecek

Prof. Dr. Sıddık Yarman'ın 475 km'lik bisiklet yolculuğu 18 Mart'ta Erenköy'den başlayıp 23 Mart'ta Çanakkale'de son bulacak

Bilim adamı, Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sıddık Yarman, 18 Mart'ta Erenköy Işık Lisesi'nden başlayıp 23 Mart'ta Çanakkale'de son bulacak olan '100. Yılında Çanakkale Yolculuğu'nda 475 km pedal çevirecek. Daha önce de üniversiteli gençler ile Selanik'e 350 km yol kat eden, ABD'deki bir sosyal sorumluluk projesinde ise tam 750 km pedal çeviren Sıddık Yarman, 30 yıldır profesyonel olarak bisiklete biniyor. Yarman bu kez şehitler anısına, zaferin 100. yılında Çanakkale'ye gidecek. 63 yaşındaki Yarman'ın kalp damarlarından bir tanesi yüzde 98 tıkanınca stent takılmış. Stentin bisiklet binmesine engel teşkil etmediğini söyleyen Yarman ile bu yolculuğunu ve bisiklete binme tutkusunu konuştuk.

- Çanakkale'deki Işıklı şehitlerini anma fikri nasıl ortaya çıktı?
- Çanakkale Savaşı, bir direnişin sembolüdür. Türkiye'nin geleceği bir ölçüde Çanakkale'deki şehitlerin sırtında yükseliyor. Çanakkale'de 200 bin küsur genç hayatını kaybetti. Artık direnişin sonuna doğru askerler bitmiş, üniversitelerdeki gençler, ki o zaman İstanbul Darülfünun Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi öğrencilerine gelmişti sıra. Üniversiteli gençler de bitince Galatasaray Lisesi'nin ve Haydarpaşa Lisesi'nin gençleri, Çanakkale'de Osmanlı ordusuna katılarak oralarda can verdi. İstanbul Üniversitesi'nin birçok yerinde kaybetmiş olduğumuz üniversiteli gençlerin, şehitlerimizin isimlerini görüyoruz. Bu durumda Cumhuriyet'in kurulması, gelişmesi bu entelektüel tabakanın ciddi bir şekilde kaybıyla da maalesef gecikmeye uğramış oluyor. Tüm dünya için bir ders alınacak savaş oluyor Çanakkale. Fevziye Mektepleri Vakfı, Osmanlı'dan günümüze ulaşan Cumhuriyet'e mal olmuş ilk düzenli eğitim vakfı. Bu tarihe FMV Işık Üniversitesi'nin sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Simgesel olarak dedelerimizin atlarla, süngüyle gitmiş oldukları Çanakkale'ye biz de demir atlarımızla, yani bisikletlerimizle gidiyoruz.

- Işıklıların Çanakkale Savaşı'nda kaç şehit verdiklerinin bilgisine ulaşabildiniz mi?
- O zamanlar Işık Lisesi veya Feyz-i Sıbyan, İstanbul'da değil, Selanik'teydi. Benim dedem de Çanakkale Savaşı gazisidir. Benim dedem gibi Çanakkale savaşı gazisi ve şehidi, İstiklal Savaşı gazisi ve şehidi olan birçok dedelerimiz var. Fakat o zamanın koşullarına göre sayı ve isimlere tek tek ulaşabilmek mümkün değil.

- Organizasyonla kaç kişi bisikletle Çanakkale'ye gidecek? Yolculuk güzergâhı nasıl olacak?
- 100 kişilik bir grupla Erenköy Işık Lisesi Güneş Kampüsü'nden yola çıkıp Boğaz Köprüsü'nden Trakya yoluyla Gelibolu'ya ve Çanakkale'ye varacağız. Bisiklet, özgürlük demektir. Ruhumuzun özgürleşmesi demektir. Bisiklete binmek kalbi çalıştırır, kasları çalıştırır, her şeyden önce bisikletçi bisiklet üzerinde doğa ile Allah ile baş başadır.

STENT SPORA ENGEL DEĞİL
- Siz daha önce anjiyo oldunuz ve stent takıldı. Buna rağmen bisikletle toplam kaç kilometre yol gideceksiniz?
- Bir bisikletçi, günde 120-130 maksimum 200 km gider. Bizim günde yapmış olduğumuz mesafe yaklaşık 150- 160 km'dir. Sıcakta bisiklete binilmez. Türkiye'de günde 100 km civarında yapmak, 80 km'nin de altına düşmemek lazım. Bir bisikletçi saatte ortalama yokuşları da hesaba katarsak 25-30 km yapabilir. Altı saat bisiklette pedal basmak suretiyle 150 km yapma şansınız var. Stent meselesine gelince; stent, kalp damarları tıkananların damarlarını açmak için yapılan bir uygulama. Daha önce kalp damarlarımız tıkalıydı. Mini minnacık bir stent takmak suretiyle kalp damarlarımızı açmış olduk, dolayısıyla eskisinden çok daha iyi oldu. Haliyle bunun spor yapmaya hiçbir engel teşkil eden tarafı yok. Hele günümüzdeki modern stentler spor yapmak suretiyle yerinden oynayacak, kayacak, damarını kapayacak türde stentler değil. Tabii her sporcunun, antrenmanlara çıkmadan önce doktoru ile görüşmesi lazım. Ben sık sık doktorumla görüşüyorum. Yaptığımız normal check-up'larda stentten dolayı kalbimde herhangi deformasyon yok şükürler olsun. Eskiden yüzde 98 tıkalı olan damar şimdi yüzde 100 çalışıyor, daha ne isterim Allah'tan. Dolayısıyla benim herhangi bir paranoyam yok. Ben spor yapan biriyim. Koşu yapıyorum, Beykoz Çam Ormanları'nda bisiklete biniyorum. Acayip yokuş çıkarım. Genç çocukların çıkamadığı yokuşlardan 63 yaşımda canavar gibi çıkar, tırmanırım. Bu da bana ayrıca bir keyif verir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehitler için 475 km pedal çevirecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN