Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata renk veren melekler

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Hayata renk veren melekler

Hayata Renk Ver Derneği, iki yıldır hastanelerde amansız hastalıklarla mücadele eden çocuklara umut oluyor. Bazısı moral desteğiyle sağlık kazanıyor, kimi de son keyifli anlarını yaşıyor

Soluk renkler, solgun yüzler, umutla çarpan yürekler... Bunların hepsini bir arada görebileceğiniz nadir yerlerdendir hastane köşeleri. Hele hasta olan çocuksa daha bir katmerleşir her şey. Günlerini, aylarını, hatta yıllarını hastane odasında geçiren minik yavruların hayatı, 'gönüllü melekler' sayesinde renkleniyor. Çocukluk çağı kanseri ve astım gibi kronik hastalıklar sebebiyle hastanede yatan çocukların yüzü Hayata Renk Ver Derneği ile gülüyor. Dernek 2013'ten bu yana kamu hastanelerinin çocuk sağlığı ve hastalıkları servislerindeki çocuklara psiko-sosyal destek sağlamak amacıyla çeşitli projeler geliştiriyor. SOSDES Psiko-Sosyal Destek Projesi de bunlardan biri. Proje kapsamında dernek üyesi gönüllüler sanat, ritim, perküsyon, masal anlatımı, yaratıcı okuma ve ebru atölyeleri gibi etkinlikler düzenleniyor. Tamamen gönüllü olarak devam eden projede şimdiye kadar Çapa Tıp Fakültesi, Dr. Siyami Ersek Hastanesi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaklaşık 800 çocuğa eğitim verildi.

HASTANE SINIFLARI

Derneğin diğer bir çalışması ise 'Düşlerimi Boyar mısın?' projesi. Proje, çocuk servislerindeki yetersiz koşulları iyileştirmeyi, hastanelerin gri ortamlarını değiştirmeyi, hem daha renkli, hem de çizgileri ile yaşayan, nefes alan umut dolu çocuk dostu yaşam alanları oluşturmayı hedefliyor. Proje kapsamında, bu yıl 13-16 Mart tarihlerinde Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk dostu sosyal mekan ve hastane sınıfları açıldı. Açılan sınıflarda eğitimin sürdürülebilir olması için öğretmen bile atanması planlanıyor. Dernek Başkanı Melek İleri Okur, "Projelerimizi uzun süre hastanede kalan çocukların ihtiyaçlarını değerlendirerek oluşturuyoruz. Eğitimlerle çocukların sosyal entegrasyonlarını kolaylaştırmayı ve yüksek motivasyon sağlamayı hedefliyoruz. Geçen 2 yıllık süre içinde eğitim verdiğimiz çocuklardan bazılarını kaybettik. Bazıları da buldukları moral ve motivasyonla sağlığına kavuşuyor. Bu da bize yaptığımız işin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata renk veren melekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN