Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görkemli kutlama sofraları

Beraber kutlanacak haberleri, aileyi buluşturan bayramları, birlikte olmanın sevincini ve yeni başlangıçları kutlarız sofralarda. Peki ama şık bir kutlama sofrası nasıl hazırlanır? Püf noktalarına dikkat ederek siz de misafirlerinizi mutlu edecek ve konuşulacak bir sofra hazırlayabilirsiniz

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Görkemli kutlama sofraları
Davet vermek hem güzeldir, hem de davet sahibini biraz endişelendirir. Nasıl bir örtü seçilmeli, masa nasıl süslenmeli, oturma düzeni nasıl olmalı, çatal kaşık nasıl konmalı, menü nasıl belirlenmeli derken biraz paniklemek mümkün. Fakat özenle tasarlanmış güzel bir sofrada yenen her yemek, insana daha lezzetli gelir. Sizin için hazırladığımız ipuçlarına göz gezdirip başarılı bir kutlama sofrası hazırlayabilir, verdiğiniz davetle adınızdan söz ettirebilirsiniz.

TEMAYI BELİRLEYİN

Davet hazırlığına öncelikle kutlama vesilesinin ne olduğunu belirleyerek başlayın. Doğum günü, evlilik yıldönümü, yaza merhaba ya da yeni ev kutlaması için düzenlenen kutlamalar hazırlık açısından farklılık gösterir. Daha sonra davet edilecek kişiler belirlenir. Davetlileri en az bir hatta en iyisi iki hafta önceden davet etmek uygun olur. Tabi nişan, nikah kutlaması gibi davetlerde bu süre en az bir ay olmalıdır. Davet öncesi ev sahibinin misafirlerinin masanın neresinde oturacağını belirlemesi gerekir.

UYUMLU SOFRA İYİ KUTLAMA

Sıra sofra hazırlığında. Dikkat edilecek ilk nokta masa örtüsü seçimi çünkü masanın uyumu masa örtüsü ile başlar. Masa örtüsü ve peçeteler birbirine uyumlu olmalı. Eğer bez peçete tercih ediyorsanız bunları özenle katlayarak hazırlamalısınız. Keten, işlemeli keten ya da dantelli örtüler sofranızı şık gösterir. Masa örtüsünün boyutlarının masanızla orantılı olması dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır.

OTURMA DÜZENİNE DİKKAT

Zıtlıklarla da güzel bir masa hazırlanabilir ama her şeyin ahenk içinde olması kutlama sofranızı daha da güzel hale getirir. Tek tek tabak ya da bardaklar yerine birbiriyle uyumlu takımlar tercih edilmelidir. Kutlama sofralarına en yakışan renk, yeni başlangıçları da müjdeleyen en masum renk beyazdır. Süsleme için de incilerden ve beyaz çiçeklerden faydalanılabilir. Taze çiçeklerden yapılmış bir arajman yada farklı süslemeler kullanılacaksa masadaki armonin bozulmamasına dikkat etmelisiniz. Masaya yerleştireceğiniz tabaklar davette servis edeceğiniz yemeklerin de ipuçlarını verir.

ÇATAL BIÇAK NASIL DİZİLİR?
Bıçağı tabağın sağına, kaşığı da bıçağın sağına yerleştirin. Bıçağın keskin kısmı tabağa bakacak şekilde olmalıdır.
Tatlı çatalını sivri kısmı sağa bakacak şekilde tabağın üst kısmına, tatlı bıçağını keskin kısmı tabağa ve ucu sola bakacak şekilde çatalın üst kısmına, tatlı kaşığını da ucu sola bakacak şekilde bıçağın üst kısmına yerleştirin.
Son olarak, hazırlamış olduğunuz peçetenizi de çatalın soluna yerleştirin.

DAHA ŞIK SOFRALAR İÇİN
Kutlama sofralarını evde hazırladığınız süslerle daha şık hale getirebilirsiniz. İşte size kutlama sofralarınızı şölene dönüştürecek, misafirlerinizi daha değerli hissettirecek iki ipucu...

İncili mumluk

Cam bir vazonun yarısını inci taneleriyle doldurun.
Ardından vazoya inci tanelerinin üzerini kapatacak kadar su dökün.
Suda yüzen bir mumu vazoya bırakın ve dikkatlice yakın.

İncili peçete

Önceden kestiğiniz kurdele parçasıyla peçetenizin etrafını sarın ve kurdelenin iki ucunu yapıştırıcıyla kapatın.
Kurdelenizin tam ortasına ufak bir miktar daha yapıştırıcı sürün.
İncinizi kurdelenin tam ortasına yapıştırın.

SOFRANIZI PAYLAŞMA SANATI
Sosyal medyada sofra ve yemek fotoğrafları paylaşmanın popüler olduğu bugünlerde, beğenilen kareler yakalamanın püf noktalarını sizler için ele aldık.
Flaş kullanmaktan kaçının! Karanlık bir ortamda flaş yerine mumlardan veya aşırı parlak olmayan ışık kaynaklarından yararlanabilirsiniz. Gün ışığında yemekleriniz daha doğal görünür.
Yakın plan fark yaratır. Yemekleriniz, detayları göründükçe daha iştah açıcı ve leziz gözükür. Fotoğrafları uzaktan çekmek yerine yaklaşarak çekmeyi deneyin.
Küçük eklemeler fotoğrafınızı güzelleştirir. Tabağınızı tek başına çekmek yerine, etrafına ilgili objeler ekleyip konsept yaratarak fotoğraflarınızı güzelleştirin.
Açınızı iyi ayarlayın. Fotoğraf makinanızı masanızın yüksekliğinde tutarsanız, daha çekici kareler yakalayabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görkemli kutlama sofraları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN