Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mucize kurtuluş hikayeleri

13 ay boyunca denizin ortasında çiğ et yiyerek hayatta kalınır mı? Ölen annesinin sütünü emerek bir bebek beş gün yaşayabilir mi? İşte dünyanın dört bir yanından mucize hayatlar...

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Mucize kurtuluş hikayeleri
Bilim dünyası yıllardır ölümsüzlüğün peşinde. Şimdiye kadar sonsuzluğa ulaşmanın mümkün olacağına dair hiçbir somut kanıt bulunamadı. Ancak pes edilmiyor. En azından dünyada kalacağımız süre uzatılmaya çalışılıyor. Google'un kurduğu araştırma şirketi mesela; insan hayatını 500 yıla kadar uzatmak istiyor. "Ölümü öldüreceğiz" düşüncesiyle yola çıkan Google ekibinin projelerinin adı: Calico. 2045'ten sonra önemli gelişmeler elde edeceklerini savunuyorlar. Rus milyarder Dmitri Itskov'in 2045 Girişimi isimli projesi de "alternatif ölümsüzlüğün" peşinde. Itskov, "30 yıl sonra beynimizin dijital kopyası olacak avatarların binlerce yıl yaşayabileceğini" söylüyor. Diğer taraftan kısa süreliğine de olsa "ölümsüzlüğü" tadan mucize hayatlar yok değil. İşte aylarca okyanusta kalıp ölümü yenenler veya enkaz altında ölen annesinden süt emerek hayata tutan bebek ve daha niceleri...

66 gün sonra sağ bulundu


Aslında dünyanın dört bir yanındaki 'mucize hayatları' derleme fikri Louis Jordan'ın başına gelenleri okuduktan sonra aklıma geldi. ABD'li Jordan, bu ayın başında Kuzey Carolina'nın 320 kilometre açığında bulundu. Ters dönmüş teknesinin üzerinde bekliyordu. Gayet sağlıklı gözüküyordu. Ama karaya çıktıktan sonra yaşadıkları gün yüzüne çıktı. Anlattıklarına göre 66 gündür o şekilde kurtarılmayı beklemişti. Çiğ balık yemiş ve yağmur suyu içmişti. Jordan'ın kurtarıldığında çok sağlıklı gözükmesi ve sürekli gülmesi ise kafaları karıştırdı. Yalan söyleyip söylemediği ileriki günlerde ortaya çıkacak.

13 ay boyunca çiğ et yedi

Meksikalı balıkçı Jose Salvador Alvarenga bir arkadaşıyla birlikte Büyük Okyanus'ta köpekbalığı avına çıkmıştı. Planlarına göre 10 gün denizde kalacaklardı. Ama işler ters gitti. Tekneleri teknik arıza nedeniyle bozuldu. Denizde sürüklenmeye başladılar. Kısa süre sonra yönlerini kaybettiler. Arkadaşı çok dayanamadı ve birkaç gün sonra öldü. Alvarenga ise 13 ay sonra karaya ulaştı. Çiğ balık, kuş ve kaplumbağa yediğini, idrarı ile kaplumbağa kanını içtiğini anlattı. Mucize balıkçının hikayesine ilk başta kimse inanmadı. Ama geçen yıl yalan makinesinde teste tabi tutuldu Alvatenga. Anlattıklarının doğru olduğu ortaya çıktı.

Ağladı, sağ kaldı

Kan ve gözyaşı ülkesi Suriye... Yaşanan en küçük mucize bile milyonlara umut oluyor. İki aylık bebek Mahmud Ibildi'nin yaşadıkları hâlâ hafızalarda. Geçen yıl Halep'teki evlerine bomba isabet etti. Enkaz altında kaldı minik vücudu. Umutlar kesilmişti. Aradan bir gün geçmişti çünkü. Ama Mahmud'un ağlama sesi yükseldi bir anda. Halep Sivil Savunma ekipleri, hemen kazmaya başladı betonları. Canlıydı Mahmud. Hemen annesine götürüldü. Bu kez sevinç gözyaşlarındaydı sıra...

Masanın altında 11 gün

Haiti'de, 12 Ocak 2010'da gerçekleşen depremde, resmi rakamlara göre 120 bin kişi hayatını kaybetti. Arama-kurtarma çalışmaları resmen durdurduktan sonra ümit verici bir haber geldi. 22 yaşındaki Exantus Jean-Pierre'in ağabeyi, kaldığı otel binasında kardeşini aramaya devam etmiş ve kardeşinin sesini duyduğunu iddia etmişti. Havaalanından geri dönen ekipler depremden tam 11 gün sonra Jean-Pierre'e ulaşmayı başardı. Kola ve kurabiyeyle yaşama tutunan genç adam günlerini bir masanın altında oluşan boşlukta sırt üstü yatarak geçirmişti.

Buz kovasıyla 48 saat

Solano Salazar'ın başına geleni beyaz perdede izlesek "abartmışlar" deriz herhalde. Kolombiyalı balıkçı Salazar'ın teknesi alabora oldu. Pasifik Okyanusu'nun ortasında tek başına kaldı. Saatlerce yüzdükten sonra karşısına bir buz kovası çıktı. Hemen sarıldı kovaya. Tam iki gün boyunca aç ve susuz sürüklendi. Ama şanslıydı. Sahil güvenlik ekipleri susuzluktan ölmek üzereyken buldu Salazar'ı. Kısa süre sonra sağlığına kavuştu şanslı balıkçı.

Uçak çarptı ölmedi

Günlerce süren bekleyişlerin ardından gelen kurtuluşlar kadar, anlık mucizeler de insanı şaşkına çeviriyor. Hindistan'ın Barmer şehrinde yaşayan 26 yaşındaki Loon Singh motosikletiyle işine gidiyordu. Şiddetli bir patlama sesi duydu. Daha gözünü açıp kapatamadan olanlar oldu. Bölgede uçuş yapan MIG-27 model savaş uçağı yere çakılmıştı. Uçaktan kopan dev bir parça Singh'in motosikletine isabet etti. Vücudu yanan Singh, sağ kurtuldu.

Beş gün boyunca ölen annesinden süt emdi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde geçen yıl 78 kişinin öldüğü bir tren kazası yaşandı. Canlı arama çalışmaları bittikten sonra enkazı kaldırmak için ekipler vagonların başındaydı. Kazanın üzerinden beş gün geçmişti. Rayların arasında bir cansız beden daha bulundu. Kadındı. Ve mucize o an ortaya çıktı. Koynunda bir bebek vardı. Ölen annesinin memesindeydi dudakları. Beş gün boyunca bu şekilde süt emerek hayatta kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mucize kurtuluş hikayeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN