Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuncelili türkücüden Ege türküleri

Canan Çal, Ege'nin Türküsü adlı albümüyle kısa sürede adını duyurdu. Tuncelili bir ailenin çocuğu olan ve İzmir'de doğup büyüyen Çal "İzmir'in havasını solumuş biri olarak Ege türkülerine ses verdim. Müzik hayatım" diyor

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Tuncelili türkücüden Ege türküleri
Tuncelili Çal ailesi yıllar evvel İzmir'e gelip yerleşti. Canan Çal da İzmir'de doğdu. Çal, henüz 28 yaşında. Ama ismi türkelerle çoktan hayat buldu. Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı Halk Müziği Bölümü'nden mezun oldu. 9 Eylül Üniversitesi'nde formasyon eğitimini tamamladı. Kısa bir süre İzmir'de bir ilköğretim okulunda müzik öğretmenliği yaptı. Canan Çal'ın bir de Sabriye Engin Yıldız adında ikiz kardeşi var. O da konservatuvar mezunu. Ancak, ikizlerden Canan Çal, "ben türkü söyleyeceğim" diyerek hayallerinin peşinden gitti. İkizi ise öğretmenliği seçti. Canan Çal, müziğin kalbi İstanbul diyerek, kısa bir süre önce İstanbul'a yerleşti. Onunla Taksim'de buluştuk ve Egenin Türküsü'nü konuştuk.

KEŞFEDİLMEK İÇİN BEKLEMEDİ

Eskiden sanatçılar, yapımcılar tarafından keşfedilirdi. Ancak Canan Çal, keşfedilmeyi beklemeyenlerden. Bunu şöyle açıklıyor: "Yaptığım projeye ve sesime güveniyordum. Bu nedenle doğrudan Kalan Müzik'in Yapımcısı Hasan Saltık'ı arayıp, yaptığım müziği dinlettim. O da çok beğendi" dedi. Müziğin içinden geldiğini söylüyor Çal: "Ailemin üzerimde etkisi çok büyük. Küçüklüğümden beri evimizde hep sazlar çalınırdı. Gittiğimiz akraba ziyaretlerimizde, toplantılarımızda mutlaka türkü söyleyen birileri vardı. Annemin de babamın da sesi çok güzeldir. Babam çok güzel bağlama çalar. Müzik benim hayatım. Ama türküyle sınırlı kalmayı düşünmüyorum. Kendimi 'türkücü' diye bir kalıba sokmak istemiyorum. Hangi türde söylersem söyleyeyim hep müzikle beraber olacağım" dedi.

NEŞET ERTAŞ'TAN FEYZ ALIYOR

Tuncelili olmasından dolayı Doğu türkülerini çok iyi bildiğini ancak konservatuvar eğitiminden dolayı da Karadeniz şarkılarını söylerken bile zorlanmadığını anlatıyor Canan Çal: "Daha önce ortak projelerde söylediğim Karadeniz şarkılarını Karadenizliler çok beğendi." Canan Çal bu albümde ise Egeliler'den büyük ilgi gördüğünü ve müzik hayatında da Neşet Ertaş'tan etkilendiğini söylüyor: "İzmir'in havasını solumuş bir İzmir kızı olarak Ege türkülerinin sesi olmak istedim. Beğenilmesi ben çok mutlu etti. Ege'deki festivallerden çok davet alıyorum. Onlarla beraber Ege türkülerini söylemek beni çok mutlu ediyor. Müzikte çok büyük ustalar var ama en çok kısa bir süre önce kaybettiğimiz Neşet Ertaş'tan etkilendim. Neşet Ertaş, en büyük ustalarımızdan biridir. Onun türküleriyle büyüdüm" diyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuncelili türkücüden Ege türküleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN