Bu giysiler hiçbir engel tanımıyor

İstanbul Teknik Üniversitesi, engelli bireyler ve onların aileleri için akıllı tekstil ve kıyafetler üretmek amacıyla özel bir projeye başladı. İlk adımda ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak olan bu tasarımlar sayesinde, engellilerin en büyük sorunları arasında yer alan giyinmek kolaylaşacak

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Bu giysiler hiçbir engel tanımıyor
Moda ve tekstil sektörü her geçen gün bizlerin hayatını kolaylaştırmak için yeni bir adım atıyor. Bir yandan teknoloji devleri, bir yandan tasarımcılar, bir yandan da üniversiteler yeni teknolojilerle kıyafetlerimize yeni bir ruh katıyor. Bunun son örneği İstanbul Teknik Üniversitesi. Üniversitenin Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi; Engelsiz Tekstil projesi kapsamında engelliler için kolay giyilebilir, bakımı kolay, rahat kullanılan ve estetik değer taşıyan giysiler tasarlıyor. Bu kapsamda düzenlenen son atölyede moda tasarımcıları, tekstil mühendisleri ve fizyoterapistler bir araya geldi. Bu atölyede ilk adımları atılan kıyafetler kısa süre içinde İTÜ'de kurulacak ve Türkiye'de bir ilk olacak Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi'nde üretilecek. Biz de bu projenin koordinatörlüğünü yürüten İTÜ Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy ile bir araya geldik ve çalışmalarını dinledik:

- Engelsiz İTÜ kapsamında birçok çalışma yapılıyor. Bize Engelsiz Tekstil projesinden biraz bahseder misiniz?
- Engelsiz Tekstil projesi engelli bireyleri ayrımcılığa maruz bırakmadan giyinme konusunda desteklemeyi hedefliyor. Bir çalıştayla başladığımız yolda; İstanbul Kalkınma Ajansı, İTÜ Rektörlüğü ve sponsorlarımız bize destek veriyor. Bu destek sayesinde kısa süre içinde Engelliler İçin Tekstil Tasarım Merkezi'ni hayata geçireceğiz.

- Bu projeye nasıl başladınız?
- Her projenin mutlaka bir hikayesi var. Ben ve ekibimizdeki arkadaşlarımız da çevremizde engelleri yüzünden zorluk yaşayan insanlarla her gün bir araya geliyoruz. Bizim için çok kolay olan giyinmek, onlar için o kadar zor olabiliyor ki. Tek başına giyinmekte zorlanan ve gururlu olduğu için yardım bile istemeyen bir bireye en büyük yardım bunu kendi başına başarmasına olanak sağlayacak kıyafetler üretmek bizce. - Proje ekibiniz kimlerden oluşuyor? - Proje ekibimiz, konularında başarılı akademisyenlerden, tasarımcılardan, engelli birey ve yakınlarından, sağlık çalışanlarından, fizyoterapistlerden, psikologlardan ve gönüllülerden oluşuyor.

- Ne zaman başladı ekip çalışmalarına?
- Proje ekibimiz 2013 yılının kasım ayında ilk çalışmalara başladı. 2014 yılının mart ayında ihtiyaçlarımız belirlemek için çalıştay düzenledik.

- Birlikte çalışırken sizi en çok zorlayan konu ne oluyor? Engelli çocuklarla ve aileleriyle bir araya geldiğinizde özellikle duygulandığınız anlar ve olaylar oldu mu?
- Tabii ki duygusallık oluyor, olmaz mı? Engelli çocuklarla ve onların aileleriyle bir araya gelmek, yaşadıklarını paylaşmak inanın ki çok zor bir deneyim. İki çocuğum var ve bir anne olarak iletişime geçtiğimiz çocukları gördükçe çok üzülüyorum ve elimden geldiğince onların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışıyorum.

- Düzenlediğiniz son atölyede ne tür kıyafetler tasarladınız?
-Yaptığımız son atölyede iç giyim (body), pantolon, çorap, dış giysi tasarımları üretilmeye başlandı. Ama tabii ki sadece kıyafet üretmekle kalmıyoruz ve teknolojij olarak bizim öncü olacağımız tekstiller üretme konusunda da çalışıyoruz. Ayrıca tasarımlar için sıkıntı ve ihtiyaç belirleme yapıyoruz.

- Engellilerin hayatını kolaylaştıracak kıyafetlerin satışı ne zaman, ne şekilde gerçekleşecek?
- Bizlerin amacı öncelikle satış değil ürün ortaya çıkarıp bunları belirlenen çalışma bölgelerinde gönüllü ailelere dağıtmak. Bu sayede hem onların ihtiyaçlarını karşılayacağız hem de projedeki eksikleri bire bir onlardan öğreneceğiz. Satış da tüm bu süreçlerin ardından gerçekleşecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu giysiler hiçbir engel tanımıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN