Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suçları göçmen olmak

Mülteci krizleri tırmanıyor. İşte hayvanat bahçelerinde tutulan, mezarlıkta yaşayan, denizin ortasında haftalarca aç susuz yaşam mücadelesi veren göçmenlerin hayatları

Giriş Tarihi: 24.5.2015
Suçları göçmen olmak
"Yıkılmış iki farklı toplum, yeniden ayağa kalkmak için bir araya gelmeli. Şehirleri iflas eden Amerikalılar ile savaşın vurduğu Suriyeliler, bir olmalı. Acılarını paylaşıp, eski mutlu günlerine geri dönebilirler..." New York Times'ta yayımlanan makalede ABD'de otomotiv sektörünün kalbiyken iflas eden Detroit şehrinin nasıl yeniden canlandırılabileceği anlatıldı. Öneri olarak şehirde terk edilen 70 bin eve, 50 bin Suriyeli göçmenin yerleştirilmesinden bahsedildi. Projenin hayata geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek. Ama tüm ülkelerin göçmen krizlerine yönelik artık kendi çözümlerini geliştirmesi gerekiyor. Acıları sürekli artıyor göçmenlerin. En son Güney Asya denizinde çıktılar karşımıza. Rohingya Müslümanıydı çoğu. Myanmar'daki zulümden kaçıyorlar. Sayıları 8 bin. En az 40 gündür denizin ortasındalar. Aç ve susuzlar. İdrarlarını içiyorlar. İki lokma yemek için birbirlerini öldürüyorlar. Neyse ki Malezya, Endonezya ve Tayland sonunda çark etti. Karaya ulaşan göçmenlere bir yıl geçici sığınma hakkı verecekler. Ama insan hakları savunucularına göre Asya'da alınan tedbirler çok yetersiz. Suriye ve Myanmarlı göçmenlerin dışında da aslında dünyanın dört bir yanında insanlık trajedileri yaşanıyor.

KAFESLERDE YAŞAM

BM verilerine göre mülteci sayısı, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek seviyede. 50 milyondan fazla kişi savaş, işsizlik ve baskılar nedeniyle ülkelerini terk etti. Suriye, Irak ve Afrika'dan kaçanların son zamanlarda adresi Libya oluyor. 1 milyondan fazla göçmen Avrupa'ya ulaşmak ümidiyle Libya'da bekliyor. Oraya gidene kadar organlarını satıyorlar. Çektikleri çile bitmiyor. WOAT isimli kurumun raporuna göre yüzlerce mülteci Trablus'taki hayvanat bahçelerindeki kafeslerde bekletiliyor. Binlercesi de Akdeniz mezarlığında boğuluyor. 18 Nisan'da 900 sığınmacı maviliklere gömüldü. Üstelik sadece 27'sinin cansız bedenine ulaşıldı. 1990'dan bu yana 25 binden fazla göçmenin öldüğü Akdeniz için Avrupa ülkeleri "çözümü" buldu. Kaçakçılara ait tekneleri daha Libya'dayken vurmaya hazırlanıyorlar. Böylece göçmenler, kendi topraklarına ulaşamayacak.

OKYANUSA YERLEŞTİLER
Şimdilerde Rohingyalı Müslüman göçmenlerle gündeme gelen Malezya'da bir de Bajau mültecileri yaşıyor. Göçmen statüleri olmadığı için karaya ayak basmaları yasak. Kendilerince bir çözüm buldular. Denize yerleştiler. Fotoğrafçı Ng Choo Kia, Bajau mültecilerini görüntüledi. Eğitim alamayan çocukların ilk öğrendikleri balıkçılık oluyor. Elleriyle bile avlanabiliyorlar. Çok nadir olarak karaya çıkmalarına göz yumuluyor. Ama denizde o kadar uzun süre vakit geçirdikleri için karada kaldıkları birkaç saat içinde bile vücutları toprağa alışık olmadığı için hastalanıyorlar.

MEZARLIKLARI EV YAPTILAR
Yoksulluğun kol gezdiği Afrika ülkelerinden Liberya'daki göçmenler başkent Monrovia'daki bir mezarlığı işgal etti. Ülkelerindeki iç savaştan kaçanlar, mezarlığın eski saki nlerini kabirlerinden çıkarıp, kendileri yerleşiyor. Hayatlarını devam ettirebilmek için diri diri mezara girmek zorunda kalıyorlar yani. İsrail'de ise 45 bin Eritreli ve Sudanlı mülteciye 'tek yönlü uçuş bileti' uygulanmak isteniyor. Yetkililer, göçmenlere gönderdikleri mektupta belirlenen ülkeye gitme zorunluluğu getiriyor. Aksi takdirde göçmen merkezlerinde belirsiz süre kalacakları söyleniyor.

TELLERİN ÜSTÜNDE BEKLEYİŞ
İspanya'nın güneyindeki iki küçük bölge olan Ceuta ve Melilla'da ayrı bir kriz yaşanıyor. Burası şimdilerde yaz tatili için doluyor. Ancak bölgeye gidenler sadece turistler olmuyor. 2014'ün başından bu yana Melilla'ya 20 binden fazla Afrikalı sığınmacı ulaştı. Göçmenlerin İspanya'ya geçmeleri için 6 metrelik telleri aşması gerekiyor. Tellerin diğer tarafında 600 polis, görev yapıyor. Bazı durumlarda göçmenler, saatlerce tellerin tepesinde oturarak kendilerini Avrupa toprağına atmak için en uygun anı bekliyor. Makedonya'daki tren raylarında ise farklı bir trajedi ortaya çıktı. Yunanistan üzerinden Makedonya'ya giden göçmenler, demiryollarını takip ederek diğer Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışıyor. Sırbistan'a gitmek için örneğin üç ila beş gün arasında yürüyorlar. Gündüzleri saklanıp gece hareket ediyorlar. Ama işleri o kadar kolay olmuyor. Daha geçen hafta trenin çarpması sonucu 14 göçmen öldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suçları göçmen olmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN