Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onunkisi bir aşk hikayesi

Giriş Tarihi: 21.6.2015
Onunkisi bir aşk hikayesi

Döneminin en havalı arabalarından olan Porsche 928 meraklılarının hayallerini süsleyen bir model. Bu model Türkiye'de sadece üç kişide var, elektrik mühendisi Evren Ertay'da ise tam beş adet. Ertay 18 ay emek vererek 928'lerden ikisini en küçük vidasına kadar orijinal parçalarla yenilemiş

47 yaşındaki Evren Ertay Boğaziçi'nde elektrik mühendisliği okudu, mastırını Amerika'da tamamladı aslında yatırım bankacısı ve kendi şirketi var. Ertay yaklaşık 15 senedir hobi olarak klasik arabalarla ilgileniyor. Elinden birçok araba geçmiş ama gözdesi dünyada az sayıda bulunan Türkiye'de ise üç kişinin sahip olduğu Porsche 928 modeli. Evren Ertay kendisini şanslı hissediyor, çünkü koleksiyonerlerin peşinde koştuğu bu araçtan onda bir değil, iki adet var. Elbette kolay olmamış iki Porsche 928'e sahip olmak. 928 Alman otomobil üreticisi Porsche tarafından 1978-1995 yılları arasında üretilen 928 modeli. Zamanının en pahalı arabası ve dünyada klasikler arasına giren nadir arabalardan. Hatta ciddi otomobil dergilerinin ilk beş içine soktuğu bir model Porsche 928, 80'lerde rüzgar gibi esmiş yollarda. Hayranları tarafından ise 'karadaki köpekbalığı' benzetmesi yapılıyor 928 için. Hikaye Londra'da başlıyor. Porsche 928 tam bir tutku Evren Ertay için. Tabir uygunsa bu araçlara âşık. Bu otomobile sahip olmak için 15 sene beklemek zorunda kalıyor. Ve sonunda sahip olmak istediği otomobili Londra'da yaşarken internet üzerinden Almanya'daki bir kullanıcıda buluyor Evren Ertay. Hayallerindeki arabayı almak için Londra'dan kalkıp büyük heyecanla Almanya'ya gidiyor. Hayallerinin otobobiline kavuşuyor ve dönüş yolunda arabanın çok fazla ısındığını fark ediyor. Arabadaki problemi çözemeyeceği için de götürüp sahibine geri veriyor. 15 senedir hayalini kurduğu otomobile sadece birkaç saat binebilmenin hayal kırıklığını yaşıyor elbette. 'Türkiye'ye döndüğümde bu arabaya sahip olmalıyım' diye söz veriyor. Türkiye'ye döndüğünde arayışları devam ediyor: "Gözlerim hep yollardaydı" diyen Ertay, yolda değil ama internette aradığını bulmuş. Ve o günden bu yana bir değil tam beş, 928 model Porsche'un sahibi olmuş.

HER PARÇA ORİJİNAL
İşe sadece bir araba alarak başlıyor Ertay ve hurda haldeki bu arabanın en ufak detayına kadar orijinal olması gerektiğini düşünüyor. Bütün parçaları internetteki forumlardan Almanya'daki ana fabrikadan temin ediyor. Bir keresinde ise eksik olan bir parçayı internette uzun süre arıyor ama bulamıyor. Sonunda ABD'de aynı arabaya sahip bir kişi elinde fazla olan bu parçayı Texas'tan paketleyip Ertay'a yolluyor. Hem de biz bir aileyiz deyip 350 dolarlık parça için para kabul etmiyor. Zamanla iş büyüyor, bunun üzerine Evren Ertay Maslak Oto Sanayi içinde bir dükkan kiralıyor ve montajları burada yapmaya başlıyor. Evren Bey'in soyunduğu bir aracı yenileyebilme işi hiç kolay değil. Parçaları bulmakta zorlanınca aynı modelde yeni bir araç arayışına giriyor. İşe giderken, tatile çıktığında sokaklarda gözüne bu arabalardan takılmasını bekliyor. Ancak Türkiye'de çok az kişide bu model olduğu için zorlanıyor. Arkadaşlarının da yardımıyla zaman içerisinde tam beş Porsche 928 sahibi oluyor. Kullanılacak parçaları eski araçlardan temin ediyor. Bütün sürece hakim olmak ve aracı fabrikadan çıktığı ilk hale getirmek için tam 10 kez Almanya'ya Stuttgart'daki Porsche Müzesi'ne gidiyor. Bu yolculuklarından ikisine de Maslak Oto Sanayi'nde kendine yardım eden ustaları götürüyor. Araçları sıfır hale getirmek için kendisinin de iş önlüğünü giyip ustalarla beraber saatlerce çalıştığı da oluyormuş. Bu sürecin sonunda bütün sürece hakim olduğunu ve şu anda aynı aracı baştan yapabilecek tecrübeye ulaştığını da söylüyor Evren Ertay. Beş araçtan elde ettiği parçalarla Porsche'lerden iki tanesini fabrikadan çıktıkları performansa kavuşturmuş Ertay. Yenilenen araçlardan bir tanesinin şu anki fiyatı 150 bin euro ancak bir aracı yenilemek için harcanan para 130 euro. Ertay: "Ticari bir kaygım yok. Çok para, emek ve zaman harcadım. Ama şimdi en küçük vidasına kadar yenilenmiş bu iki arabayı görünce çok seviniyorum. Bu duygu benim için yeterli" diyor. Parçalarından yararlandığı, şu anda atıl olarak duran üç aracı ise elinde tutuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onunkisi bir aşk hikayesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN