Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollanda lalesi, Azerbaycan havyarı bir de dansöz lütfen

Sabahın 03.00'ünde tekneye karpuz isteyen de oluyor açık denizde bir tepsi kazandibi aşeren de. Yunanistan'a yüzlerce lahmacun getirten, beş yıldızlı otel plajını kapatan ve sazlı, sözlü, dansözlü Türk gecesi düzenleyenler de cabası. İşte Ege ve Güney sahillerimizi mesken edinen mega yatların mega istekleri...

Giriş Tarihi: 26.7.2015
Hollanda lalesi, Azerbaycan havyarı bir de dansöz lütfen
Monaco Prensesi Caroline, Dustin Hoffman, Tina Turner, Bill Clinton, Michael Douglas... Bu liste uzayıp gidiyor. Ne listesi olduğunu anlamayanlar Ege sahillerine bir göz atabilir. Zira bunlar geçtiğimiz beş yıl içinde mega yatlarıyla Ege sahillerimize demirleyen tanıdık simalardan sadece birkaçı. Roman Abramoviç başta olmak üzere Rus ve Arap milyarder işadamları da Bodrum Palmarina'yı mesken eylemiş durumda. Kimi zaman beş kimi zaman 75 kişilik tayfasıyla gelen bu mega yatların ülke ekonomisine katkısı da tartışılamaz. Genelde yatlarını önden yollayan ve özel helikopterleriyle yatlarına teşrif eden dolar milyarderlerin hizmet beklentileri ve istekleri de epey fazla oluyor. Gecenin 03.00'ünde tekneye altı karpuz talep eden de oluyor, açık denizin ortasında kazandibi isteyen de. Bu teknelere ise özel yatçılık ve denizcilik şirketleri hizmet veriyor. VIP karşılanmaları, yeme-içmeleri, özel şampanyaları hatta havyarları bile bu şirketler tarafından karşılanıyor. Peki ama mega yatların mega istekleri neler oluyor? 24 saat sınırsız servis veren ve "Yok" kelimesi nedir bilmeyen yat şirketleriyle ülkemize gelen mega yatları konuştuk. Lüks yat kiralama firması sahibi Güneş Aysun ise müşterilerin tekneyle birlikte neler isteyebildiklerini anlattı.

UKRAYNA'DAN MÜZİSYEN, BUZDAN BAR

ClIfford Polley, C2C Yatçılık Yönetim Kurulu Başkanı
* Son yıllarda sağlıklı beslenme trendi epey önemli hale geldi. Zengin işadamları yedikleri içtiklerine dikkat ediyor. Bu kişilerin Türkiye'yi seçme nedenlerinde taze meyve-sebze önemli rol oynuyor. Gördükleri taze balık çeşitleri karşısında da şaşırıyorlar.
* Lüks servis de mega yatların ülkemizi tercih etmelerine sebebiyet veriyor. Son beş yıl içinde Ege ve Güney sahillerindeki marinalarda hizmet kalitesi yüzde 100 arttı. Cote d'Azur kıyılarını aratmayan bir servis anlayışı var. Bodrum Palmarina'da çocuklar için eğlence alanı ve hayvanat bahçesi bile var. Nusret'te et yemeyi, başka bir mekanda şampanyahavyar keyfi yapabilmeyi seviyorlar. Kuşadası'ndaki Setur Marina da iki yıl önce yenilendi. D Marin Göcek'te özel plaj alanı bile var.
* Genelde ülkemizi ziyaret eden mega yatlar tipik Türk hayatı deneyimlemek istiyor. Çoğunlukla Türk yemeklerini tadıyor, tekneye özel yemek siparişi talep ediyor.
* Gelenlerin çoğu teknede bir Türk gecesi düzenlemek istiyor. Bunun için müzisyenler ve dansözler getirtiyoruz.
* Her sabah Hollanda'dan taze lale getirtmemizi isteyen de oluyor. Laleler Hollanda'dan İstanbul'a geliyor sonra Türk Hava Yolları'nın kargosuyla oldukları yere gönderiyoruz.
* Kimi zaman gittikleri restoranları ve gece kulüplerini kapatmak istiyorlar.
* Bir keresinde bir müşterimiz lüks bir otelin plajını ve terasını kapatmamızı istedi. Ukrayna'dan müzisyenler geldi ve terasa buzdan bar kurdurduk.
* Sabah saat 03.00'te altı adet karpuz yollamamızı isteyen oldu. "Yok" kelimesi biz de yok, elbette temin ettik.

ÜNLÜLERE ÇAKMA TİŞÖRT GİYDİRİYORUZ

Melis GIraud, Megamar Yatçılık Ortağı
* Özellikle Ruslar Türkiye'yi ve Ege sahillerini keşfetti.
* Ülkemiz kıyılarının tercih edilmesinin en önemli nedeni temiz denizi ve bakir koyları. Genelde ünlü simalar sakinliği yaşamak için geliyor. Güney Fransa sahillerinde partiledikten sonra dinlenmek için rotayı ülkemize kırıyor. Fransa'daki jetsetten sonra sükunet iyi geliyor.
* Gelenler arasında Azerbeycan'dan havyar isteyen çoğunlukta oluyor. Fransa'dan şampanya ve İtalya'dan da şarap getirtenlerin sayısı hiç de az değil.
* Bir keresinde ülkemizde lahmacun yiyip çok seven bir müşterimize Yunanistan'dayken bir tekne dolusu lahmacun yolladık.
* Ünlüler şehir içinde tanınmadan dolaşabilmek istiyor. Onlara sahte markalardan, 'çakma' tişörtler alıyoruz. Bu durumda kimsenin tanımadığı oluyor.
* En popüler istek tekneye dansöz çağırmak oluyor.
* Bazen koyu kapatıp kuzu tandır çeviriyorlar.
* Plaj kapama ve özel parti verme de sık sık karşılaştığımız bir durum.
* Köpeği için Amerika'dan mama getirtenler bile oluyor.
* Özellikle Musevi asıllı müşterilerimiz restorana gittiğinde tabak çanakların koshere uygun olmasını istiyor. Bunun için tencereden tabağa restoranın her şeyini biz temin ediyoruz.
* Antalya'da açık denizdeyken bir tepsi kazandibi isteyen bile olmuştu. Önce karayoluyla oldukları en yakın yere ardından tekneyle kazandibini taşıyıp servis ettik.
* Güvenlik takıntısı olanlar bir restorana gittiğinde dört-beş masayı birden tutuyor.
* Ruslar ve Araplar daha çok restoranı kapatmayı tercih ediyor.

HOLLYWOOD ÜNLÜSÜNÜN DETERJAN TERCİHİ

Güneş Ay sun, Galeo Yatçılık Sahibi
* Türkiye'nin tercih edilmesinin ana sebepleri kıyılarının doğal güzelliği, tarihi ve kültürel zenginliği, aynı zamanda burada iyi hizmet alabilmeleri. Bunların yanında son yıllarda yapılan kaliteli tesis, işletme ve marina yatırımları da bir etken.
* Özellikle yiyecek-içecekler konusunda herkes kendi normal yaşantısındaki tercihlerini burada da bulmak istiyor ve buna göre sipariş veriyor. Özellikle organik ve doğal ürünler ve kaliteli şaraplar ilgi görüyor.
* Türkiye'de Bodrum'da Yalıkavak ve Türkbükü, Göcek koyları ve Hisarönü körfezinde Bozburun- Selimiye arasındaki bölgeler ilgi çekiyor.
* Pek çok ünlü konuğumuz oldu ve oluyor, isimlerini gizlilik sebebi ile maalesef veremiyoruz. Bazen teknede özel silahlı koruma bulunması isteniyor. Örneğin ülkemize gelen bir İtalyan modacı bunu talep etmişti.
* Fortune 100 listesinde olan bir işadamı teknede masaj terapisti ve yoga hocası talep etmişti.
* Örneğin geçmişte Michael Schumacher dalış yapmak istedi. Deniz uçağı veya helikopterle gelen olabiliyor. Ya da çok fırtınalı havada yelken yapılmasını isteyerek, tekneyi zorlayan müşteriler de olabiliyor.
* Hollywood ünlüsü bir müşterimiz tüm bulaşıkların özel bir marka çamaşır suyu ile yıkanmasını istedi.
* Gezi sırasında belli günlerde lisanslı rehber eşliğinde karada avcılık yapan da oldu.
* Tekne kiralarken yeni ve bakımlı olması ve üzerindeki mürettebatın uzun bir zaman birlikte çalışması önem taşıyor. Tekne kadar belki de ondan daha önemli olan teknedeki mürettebat ve onların vereceği servis. Genelde 35 m ve üstü boylarda motoryat/lüks guletler tercih ediliyor. Teknede sunulacak menü/içecekler, su sporları olanakları, karada ziyaret edilebilecek yerler, akşam yemekleri için restoranlar ve daha sonrası için gidilebilecek eğlence mekanları belirleniyor. Özel doğum günleri veya Türk geceleri düzenlenebiliyor.

FAVORİ DESTİNASYONLARI

Göcek, Hisarönü, Marmaris, Yeşilova, Gökova sevdikleri destinasyonlar arasında. Kuşadası ve Efes de uğramayı sevdikleri yer. Bencik Koyu ve Selimiye de uğrak yerleri. Selimiye Koyu'ndaki Sardunya Restaurant, Göbün Koyu'ndaki tesis, Antalya Kumlubükü Körfezi'ndeki Hollandalı Ahmet'in Yeri ve Kumlubükü Yat Kulübü de mega yatların gittiği mekanlardan bazıları.

KİMLER GELDİ?

Oprah Winfrey, Michael Douglas, Bill Clinton, Tom Hanks, Tina Turner, Bon Jovi, Tom Hanks, Roman Abramoviç, Ürdün Kralı Abdullah, Monaco Prensesi Caroline, Dustin Hoffman, Suudi Kralı Abdülaziz, Billionaire Club'ın patronu İtalyan milyarder Flavio Briatore, Bruce Willis, Oscarlı yönetmen Steven Spielberg ülkemize mega yatıyla gelen ünlülerden bazıları.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda lalesi, Azerbaycan havyarı bir de dansöz lütfen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN