Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşi gücü bırakıp yollara düşen gezgin çift

Dünyayı gezdiğinizi ve üzerine bir de para kazandığınızı düşünün. Üstelik işiniz rehberlik de değil. Biri avukat, diğeri gayrimenkul danışmanı Orkun-Neslihan Özkaya artık yüz binlerce insanın takip ettiği bir gezgin çif

Giriş Tarihi: 23.8.2015
İşi gücü bırakıp yollara düşen gezgin çift
Kimin hayali değildir ki gezmek? Üstelik eş, dost gezmelerinden bahsetmiyorum. Alıp başını uzaklara gitmekten, maceradan maceraya koşarken para harcamadan gezmekten... Sizi birçoğumuzun hayalini gerçekleştiren gezgin bir çift ile tanıştırayım. Balayı ile başlayan gezginlik maceraları kısa süre içinde 100 binler tarafından takip edilen bir internet sitesine dönüştü. Altın Örümcek ödülüyle sitelerini taçlandıran ikilinin hikayesi belki birilerimize ilham olur, kim bilir!

- Hikayenizi anlatır mısınız?
- Orkun Özkaya:
Hikayemiz balayında nereye gidelim sorusunu sormamız ve nereye gideceğimiz konusunda anlaşamamamız ile başladı.
- Neslihan Özkaya: Evlenmeden önce Asya kıtasının farklı farklı ülkelerinde bulunmuştum. Orkun'a balayı için "Haydi Tayland'a gidelim" deyince hiç ummadığım tepkiyle karşılaştım. Kesinlikle istemiyordu. Ben de ona haber vermeden her şeyi organize edip Bangkok, Phuket, Koh Samui ve Hong Kong gezisi planlamıştım.
- O. Ö: Aslında gitmek istemiyor olmam tabii ki Tayland'ı görmek istemememden dolayı değildi. Ama yine Neslihan beni dinlemedi ve bir anda kendimi Tayland uçağında buldum.
- N.Ö: Balayından sonra çift olarak gezilerimiz artmaya başladı. Seyahat öncesinde oluşabilecek negatif durumları en aza indirgemek için uzun süreli araştırmalar yaptığımızı görünce bizim gibi insanlara rehberlik etmek amacıyla bu siteyi kurduk.

- Nasıl sponsor buluyorsunuz?
- O.Ö:
Sponsor bulmak hiç kolay olmadı. Gezgin Çift kurulduktan bir süre sonra sponsor alır hale geldi.

VALİZ HAZIRLAMAK BİR SANAT

- Çift olarak gezmenin avantajları ve dezavantajları neler?
- N.Ö:
Seyahatlerin olmazsa olmazı fotoğraf ve videolardır. Sonuçta takipçilerimiz ve gittiğimiz yerlere gitmek isteyen ama gidemeyen kişiler görselliğe ciddi anlamda önem veriyor. Yalnız seyahat ettiğinizde ıkına sıkıla "Bir fotoğraf çekebilir misiniz?" der ya da tripod'a muhtaç kalırsınız. Çift gezmenin en büyük avantajı bu. Fotoğraf ve videolarımızda muhakkak ön planda olmaya özen gösteriyoruz.
- O.Ö: Yolda olduğunuzda yanınızda bir yoldaşın olması her zaman için çok büyük avantaj. Ama karı-koca olarak birbirimizi yemediğimiz anlamına gelmiyor. Bu da bir dezavantaj. Bazen hiç konuşmadan iki yabancı gibi olsak da yolculuk devam etmek zorunda. Zaten bu yolculuklarda boşanma kararı almadıysak hiçbir şey bizi ayıramaz.

- Seyahat ederken pratik misiniz?
- N.Ö:
Valiz hazırlamak gerçekten bir sanat. Aslında her seyahat sonrası valiz hazırlamak daha kolaylaşıyor. Eskiden beş günlük seyahate bütün soyunma odasını yüklerken şimdi 50 günlük seyahate sırt çantamızla çıkabiliyoruz. Bu durumda bile kullanmadan geri getirdiğimiz eşyalar oluyor.

- Bütçesi kısıtlı olanlara tavsiye edebileceğiniz destinasyonlar var mı?
- O.Ö:
Bütçesi kısıtlı olanlara tavsiye edebileceğimiz yerler Tayland, Filipinler, Malezya. Ama ne yazık ki uçak fiyatları pahalı.

- N.Ö: Avrupa ve Balkanlar uygun uçak bileti bulunup, gidilebilecek yerler. Bu ülkelerde hosteller, couchsurfing ve Airbnb tercih edilerek konaklama maliyeti düşürülebilir.

-O.Ö: Şu ana kadar gezdiğimiz yerler arasında en uygun yer Lviv- Ukrayna. Uçak ve oteller için erken rezervasyon şart. Şehir kartları alarak toplu taşıma araçlarına ve müzelere ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Restoran yerine büfeleri, sokak satıcılarını veya marketleri tercih edebilirsiniz. Gittiğiniz şehri yürüyerek keşfedin. Alışveriş merakınızı dizginleyin.

- Başınıza gelen ilginç anı var mı?
- O.Ö:
Bir keresinde Krabi adasında (Tayland) sere serpe güneşlenirken yeşillikler arasında duyduğumuz yüksek sesli bir hışırtı sonrasında büyük bir Komodo Ejderinin boy göstermesi ve bütün kumsaldakilerin korkudan kendini denize atmasıydı.

YILAN BİLE YEDİK

- Yiyip de unutamadığınız bir yiyecek var mı? Tadı nasıldı?
-N.Ö:
Olmaz mı! Kamboçya'da deliler gibi aradığımız yılan unutamadıklarımızdan. Bu hayvanı yemek adeta sanat. Hiç unutmuyoruz ilk 10 dakikamız yeme taktiğini öğrenmemiz ile geçmişti. Tadı da tavuk ve balık karışımı gibiydi.

- Dolandırıcılardan korunmak için ne gibi önlemler almalı?
- O.Ö:
Tüm paranızı yanınızda taşımak yerine parça parça bölebilir ya da bankamatiği kullanarak kredi kartınızdan para çekebilirsiniz. Daha kârlı olmasa da çok daha güvenli olduğu kesin. Özellikle Uzakdoğu'da motosiklet, jet ski kiralarken önceden mutlaka fotoğraflarını çekin yoksa ummadığınız taleplerle karşılaşabilirsiniz. İçten fermuarlı sırt çantası kullanın. Yanınıza gelen yabancıların tekliflerine kanmayın, kendi bildiğiniz yönde ilerleyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşi gücü bırakıp yollara düşen gezgin çift
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN