Her yıl yeni yöntemlerle ortaya çıkıyorlar

Giriş Tarihi: 13.9.2015
Her yıl yeni yöntemlerle ortaya çıkıyorlar

Dolambaçlı ve çetrefilli dosyalarla dolandırıcıların peşine düşen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Dolandırıcılık Masası kapılarını SABAH'a açtı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Dolandırıcılık Masası'nın amiri Süleyman Gökdemir dolandırıcılarla yapılan mücadeleyi anlattı

Teknolojinin nimetlerinden de faydalanan yeni nesil dolandırıcılardan bir bölümü şablon olarak adlandırılan klasik yöntemleri kullanırken, bazıları ise kendilerine has yeni teknikler geliştiriyor. İnsanların içlerinde bulundukları durumlardan çıkar sağlıyorlar. Böylelikle, kişilere özel bir takım dolandırıcılık yöntemleri ortaya çıkıyor. İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'nün bünyesinde faaliyet yürüten Dolandırıcılık Masası Dedektifleri, sonuca bağlanması güç ve en çetrefilli suç dosyalarını aydınlatıyor. SABAH, 35 yaşındaki emniyet amiri Süleyman Gökdemir'in başında bulunduğu Dolandırıcılık Masası'na misafir olarak dolandırıcıların emniyet kayıtlarındaki tekniklerini ve son yıllarda geliştirdikleri yeni yöntemleri araştırdı. 13 yıllık meslek hayatında mesaisinin tamamını sokak polisliği yaparak asayiş olaylarına harcayan Gökdemir, günümüz dolandırıcılarının en önemli silahlarının dolandırıcılık olaylarının öncesinde güven ortamını sağlamak olduğunu söylüyor.

- Şablon olarak nitelendirdiğiniz; yani klasik hale dönüşen dolandırıcılık teknikleri arasında en bilinenleri hangileri?
- Dolandırıcılar, geçmiş yıllarda çok sayıda kişinin mağdur olduğu telefon dolandırıcılığı yöntemiyle hâlâ yüklü miktarda kazanç sağlayabiliyor. Noter dolandırıcılığı da klasik ve bir türlü sonlanmayan tekniklerden biri. Son yıllarda internet üzerinden gerçekleşen dolandırıcılık olayları ile de sık sık karşılaşıyoruz. Evlilik vaadi ile dolandırıcılık, sahte doktor, sahte iş adamı dolandırıcılıklarında da mağdur adayları için hazırlanan güven ortamlarının çok büyük etkisi var. Bazen, "Ortak şirket açalım" diyerek kandırılan ve bankalardan kredi çektirilerek dolandırılan mağdurlarla karşılaştığımız da oluyor.

- Dolandırıcılar, mağdurların güvenini nasıl kazanıyor?
- Örnek vermek gerekirse güven ortamı sağlamanın noter dolandırıcılıklarında çok önemli yeri var. Mesela insanlar internet üzerinden araçlarını satışa çıkarıyor. Dolandırıcı irtibat numarasından alıcı olarak kişiye ulaşıyor ve müşteri gibi davranıyor. Dolandırıcılar, güven ortamı sağlayabilmek için önce lüks ofisler kiralıyor ve satın alacakları aracın sahibini satış işlemleri için ofislerine çağırıyorlar. İşlerinin yoğun olduğunu söylüyorlar. Bazıları organize çalışıyor. Araç sahibinin yanında, müşteri olarak tanıttıkları suç ortaklarıyla rahat bir şekilde para alışverişi yapıyorlar. Bunu, para sıkıntısı olmadığı izlenimi yaratabilmek için yapıyorlar. Parayı banka hesabına yatıracaklarını söyleyerek araç sahibini notere götürüyor, satış sözleşmesine imzayı attırdıktan sonra araçları üzerlerine geçiriyorlar. Dolandırıcılık olaylarında; özellikle işlemleri yetiştirebilme bahanesine zemin hazırlayabilmek için noter ve bankaların kapanış saatlerine yakın zaman dilimlerini tercih ediyorlar. Hukuki süreç başlaması durumunda da parayı araç sahibine elden teslim ettiklerini ifade ediyorlar. Bu yöntem uzun yıllardır çok kişinin canını yaktı. "Parayı elden teslim aldım" yazılı kağıt imzalayan araç sahipleri bile oluyor.

PARAYI ALMADAN İMZA ATMA

- Peki vatandaşların bu konuda ne yapmaları gerekiyor?
- Çok kolay. Parayı almadan kesinlikle noterde satış sözleşmelerine imzayı atmamak, tam anlamıyla ve net bir şekilde bu yöntemle dolandırılmamak anlamına geliyor.

- Dolandırıcılık olaylarını engelleyebilmek için yeni projeleriniz var mı?
- Dolandırıcılık Büro Amirliği'nin bünyesinde 2014 yılının ekim ayında Suç Gelirleriyle Mücadele isimli yeni bir birim oluşturuldu. Bu birimde 10 uzman sivil polis görev yapıyor. Hem sahada, hem masada çalışıyorlar. Her türlü dolandırıcılık ve mala karşı işlenen suçtan sonra şüpheli olarak görülen kişilerin banka hesapları ve mal varlıkları kontrol ediliyor. Akrabaları ve yakın arkadaşları da mercek altına alınıyor. Olaydan sonra varlıklarında önemli değişimler tespit edildiğinde; para veya taşınır, taşınmaz mallara savcılık talimatı ile el konuluyor. Önümüzdeki yıllarda genişletilerek Asayiş Şube Müdürlüğü içerisinde büro haline dönüştürülecek olan bu birimin dolandırıcılık olaylarına etkisini, zaman içerisinde tecrübe kazandığında göreceğiz. Yurtdışında buna benzer çalışmaların suçu önleyebilmek açısından olumlu etkileri olduğunu biliyoruz. Mesela bazı ülkelerde çalıntı hırsızlık mallarını satın almak, hırsızlık suçundan daha ağır adli cezalara yol açıyor. Sonuç olarak çalıntı malları satamayan kişi de hırsızlık yapmıyor. Bu sadece küçük bir örnek... "Para aklama" olarak adlandırılan sistemin başka artıları da var. Suç gelirleri ile mücadelede, olayların azalmasında ve caydırıcılığı konusunda olumlu yanıt alacağımızı düşünüyoruz. Suçu önlemek için iyi bir sistem.

- Zor aydınlanan, hatta sır kalan soruşturmalarınız oluyor mu?
- Çok fazla kişinin ifadesine başvurulması gereken soruşturmalar sıkıntılı geçiyor. İlişkileri ve gelişmeleri ince eleyip sık dokumak ve titizlikle araştırmak gerekiyor. Bu tarz dosyalarda çok dolambaçlı yollardan geçmek zorunda kalıyoruz. Akıl oyunlarını çözmek basit değil fakat mutlaka suçu işleyen kişi ya da kişilerin dünyasına girebileceğimiz bir açık kapı buluyoruz.

MOTOSİKLETLİ TİMLER AZILI KAPKAÇÇILARA SUÇÜSTÜ YAPIYOR

Yankesicilik olaylarını da araştıran Dolandırıcılık Masası'nda sekiz motosikletli ekip bulunuyor. Her motosiklette iki sivil polisin çalıştığı ekip, kapkaç olaylarını önleyebilmek için iki ay önce kuruldu. İstanbul genelinde dolaşan ve sivil Güven Timleri ile birlikte koordinasyon içerisinde çalışan motosikletli timler, Avcılar, Fatih, Şişli ve Beyoğlu gibi kapkaç suçlarının sık işlendiği bölgelerde kapkaç olaylarını gerçekleştiren zanlıları suçüstü yakalıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her yıl yeni yöntemlerle ortaya çıkıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN