Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 bin liraya işini kur!

5 bin liraya işini kur!
Yıllardır maaşlı çalışıp kendi işinin patronu olmak isteyenlerin çeşitli fırsatlar bulduğu "Bayim Olur musun? Franchising Fuarı" bu yıl da yatırımcıyla markasını yaygınlaştırmak isteyen firmaları biraraya getiriyor. Fuarda 5 bin liraya da 1 milyon liraya da iş kurmak mümkün. Tabii franchise verenlerin birtakım koşulları yerine getirildiği taktirde. Ulusal Franchise Derneği (UFRAD) verilerine göre, halen Türkiye'de 2 bine yakın zincir mağaza ve bunlara ait 50 bin civarında şube franchising sistemini kullanıyor. Franchise veren marka sayısı ise bin 471. Aldığımız bilgilere göre, Türkiye franchise pazarının hacmi ise 2014'te 43 milyar dolara ulaştı. Yılsonunda bu rakamın 50 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

MARKALARA İLGİ ARTIYOR
UFRAD Başkanı Mustafa Aydın, dünyada hizmet sektörünün çok hızlı büyüdüğünü, bu gelişmeden franchising sektörünün olumlu yönde etkilendiğini belirtiyor. Özellikle hızlı yaşayan ve buna paralel olarak da zamanını kaliteli kullanmak isteyenler için en kısa zamanda kaliteli mal ve hizmet satın almanın da önemine değinen Aydın, markasını kabul ettirmiş ürünlerin bulunduğu mağazaları tercih edenlerin sayısında ise gözle görülür bir artış olduğunu belirtiyor. Franchising sisteminin avantajı ise yatırımcının sermayesini kullanırken var olan bilgi birikimi ile bir iş sahibi olmasını sağlaması. Bu açıdan bakıldığında gıdadan züccaciyeye, kuru temizlemeden, hediyelik eşyaya kadar büyük zincir markaların ve zincir haline gelmek isteyen pek çok özgün markanın bayilik şartları da fuarda görücüye çıkıyor. Bu arada fuar süresince düzenlenen seminerlerde ise doğru yatırım, franchise almanın püf noktaları gibi pek çok konuda danışmanlık da verilmiş oluyor. Her şey tamamlandığında başarılı olmak için bir dipnotumuz daha var: Disiplinli çalışmak ve işin başında olmak altın kural.

AİLE İŞLETMESİNE İNANANLARI ARIYOR
lıttle Caesars, Türkiye'de de rekabetçi ve öncü bir profil yakaladı. 19 yıldır Çelebi Holding yönetiminde büyüyen markanın İş Geliştirme Müdürü Barış Tamer Memiş; konuyla ilgili olarak "müşteri sadakatini hep aynı kalitede hizmet vermemize borçluyuz" dedi. "Bir alana bir bedava", "gel - al" gibi konseptleri sektörle tanıştıran; ilk "Nefis Kenar" pizzası, ilk kepekli pizza hamuru gibi yeniliklere imza atan Little Caesars, tamamı fırınlanmış ürünleriyle rekabette öne çıkacak ürünler üretiyor. Türkiye çapındaki 80 restoranında sağlıklı ve doyurucu alternatifler sunan marka; 2015 yılında özellikle Adana, Antalya, Eskişehir, Samsun, Trabzon, Adapazarı, Tekirdağ, Edirne ve Kayseri'ye yoğunlaşarak 21 yeni şube daha açmak istiyor.

FRANCHISE BEDELİ 200 BİN $
"Aile işletmesi" odağında çalışacak adaylara öncelik veren Little Caesars, franchisee'lerini özenle seçiyor ve 8 haftalık bir eğitim sürecinden geçiriyor. Dükkan seçimini takip eden proje ve uygulama aşaması, yaklaşık 45 gün sürüyor. Şu anda standart bir Little Caesars restoranının anahtar teslim maliyeti 200.000 $ + KDV. Lisans bedeli yüzde 6 olan yatırımın geri dönüşü ise ortalama 24 ila 36 ay arasında tamamlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 bin liraya işini kur!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN