Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soğuğu ve mermileri hayalleriyle yendi

Ne Nijerya'daki silahlı kavgalar ne de yoksulluk. Odion Ighalo'nun futbol sevdasına hiçbir şey engel olamadı. Lyn onu keşfettiğinde 18 yaşındaydı. Şimdi 26 yaşında, Watford'da oynuyor ve İngiltere'de 2015 içinde en çok gol atan oyuncu

Giriş Tarihi: 18.10.2015
Soğuğu ve mermileri hayalleriyle yendi
İkiz kardeşiyle beraber, evlerinin hemen yanı başından geçen kanalı seyre dalıp, "Bu kanal keşke bizi de alıp bu fakirlikten ve çaresizlikten uzaklara götürse" diye hayallere dalardı Odion. Yedi çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiği Nijerya'nın en büyük kenti Lagos'un varoşlarında, işsizlik ve yokluk yüzünden, gençlerin çoğu uyuşturucu satıcılığına soyunmuştu. Annesi, günde 17 saat çalışıp, sokaklarda su satarak bakıyordu onlara. Derme çatma evlerini ise babaları inşa etmişti. Odion çok küçük yaşta keşfetti içindeki futbol aşkını ve yeteneğini. Ancak çıplak ayakla teneke kutularına vurarak oynardı çoğu zaman. Annesi, biriktirdiği parayla aldı ilk futbol ayakkabılarını. Evinin yakınında, büyüklüğünden dolayı 'Maracana' adını taktıkları çim sahada arkadaşlarıyla top oynarken, mahallenin torbacı gençleri bir yandan sahanın köşesinde 'ot' içer bir yandan da uyuşturucu satacak müşteri beklerdi. Maçları çoğu zaman, polislerle çete üyesi gençler arasında çıkan çatışmalarla kesilirdi. Odion ve arkadaşları silah seslerini duyar duymaz hemen yere uzanıp siper alır, ortalık yatıştıktan sonra da maça devam ederlerdi. Başının hemen üstünden geçen mermiler dahi onu alıkoyamazdı futbol sevgisinden. Bridge takımında oynarken, Nijerya'da yetenek avına çıkan Norveç'in Lyn kulübü keşfetti genç forveti. Gol becerisi ve süratiyle hemen dikkatlerini çekmişti. Dünyanın en kuzeyine, ortalama 40 derece daha soğuk bir ülkeye gittiğinde daha 18 yaşındaydı Odion Ighalo. Onunla beraber Norveç'e gelen arkadaşlarından biri, soğuğa dayanamayıp Nijerya'ya geri döndü. Ama o hayatının fırsatını yakaladığının bilincindeydi, direndi. İlk kez kar gördüğü günü ise hiç unutamıyor. Kar tanelerini sevinçle konfeti gibi havaya fırlattığını hatta yediğini anlatıyor.

AGUERO'YU GERİDE BIRAKTI
Ighalo sadece bir sezon sonra bu kez İtalyan Serie A takımı Udinese'ye transfer oldu. Varoşlarda yaşam savaşı veren çocuk artık devler arenasındaydı. Fakat işler pek istediği gibi gitmedi Çizme'de. Çok az şans bulabildi. Ertesi yıl Udinese'nin sahibi Pozzo ailesinin diğer takımı olan İspanyol Granada'ya kiralandı. 2009-2014 arasında beş sezonun dördünde burada forma giyip takımın birinci lige çıkmasında pay sahibi oldu. Ardında da Pozzo ailesinin İngiltere'deki takımı Watford'un yolunu tuttu. Attığı çok kritik gollerle takımının Premier Lig'e yükselmesine katkı yaptı. İkinci ligin gol kralı, şimdilerde de Premier Lig'de gollerine devam ediyor. Stiline çok daha uygun olan Ada futbolunda yıldızı giderek daha da parlıyor. Skysports'un hafta içi verdiği bir istatistiğe göre İngiltere'de 2015 içinde en çok gol atan oyuncu olmuş Ighalo (21). Manchester City'nin süper forveti Aguero'yu bile geride bırakmış (18). 26 yaşındaki forvet, "Benim doğup büyüdüğüm yerde kimselerin hayal dahi edemeyeceği bir noktadayım. Bunu önce Tanrı'ya sonra da bana büyük fedakarlıklarla bakan anneme borçluyum" diyor. Kazandığı parayla da ailesinin geçimini sağlıyor. En büyük hayali ise kendisinin de çıktığı o varoşlarda yeni futbol sahaları ve tesisleri yaptırıp gençlere bir gelecek vaat etmek. Ighalo'nun 26 yıla sığan hikayesi, yokluğun, sıcağın, soğuğun, mermilerin kısacası hiçbir engelin, hayallerin ve iradenin önünde duramayacağının kanıtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soğuğu ve mermileri hayalleriyle yendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN