Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan'ı şoförsüz otobüs seferleri karıştırdı

Yunanistan'ın Trikala şehrinde başlayan şoförsüz otobüs seferleri ülkeyi karıştırdı. Sendikalar uygulamaya tepki gösterirken, yaşlılar ise korkudan otobüse binmiyor

Giriş Tarihi: 25.10.2015
Yunanistan'ı şoförsüz otobüs seferleri karıştırdı
Türkçede Tırhala olarak bilinen Yunanistan'ın önemli kentlerinden Trikala, dünya toplu taşımacılık tarihinde bir ilke imza attı… AB'nin Mobilcity 2 programına katılan Trikala, şoförsüz şehir otobüsünü yollara çıkaran ilk kent oldu. Saate en fazla 20 km hız yapabilen ve en fazla 11 kişi alabilen otobüs, şu an deneme aşamasında. 2.5 km'lik bir mesafede, sekiz durakta yolcu indirip bindirebilen otobüse gösterilen ilgi oldukça büyük oldu. Ancak şoförsüz otobüsün kent içinde seferlere başlaması, otobüs şoförleri sendikasının tepkisine de yol açıyor… Sendikanın aşırı sol kanadını temsil edenler, kendi kendine yol alabilen bu aracın otobüs şoförlerinin işten çıkarılmalarına neden olacağından endişe duyuyor. Ve bunu AB'nin ekonomik krizden dolayı işsizlikten kıvranan Yunanistan'a yaptığı "dayatmalardan" biri olarak görüyor… Otobüs şoförleri sendikasının gösterdikleri tepki de yine çocukluk yıllarımı hatırlattı… 1970'li yılların başlarında siyah- beyaz TV ekranlarından yayınlanan bir belgeselde Amerikalı sunucunun adeta geleceği okurmuş gibi söylediği "Önümüzdeki 40-50 yıl içinde bilgisayarlar o denli gelişecek ki, fabrikalar insan eli değmeden üretim yapabilecek. Ancak teknolojideki bu gelişmeler işsizliği de artıracak" sözlerini aklıma getirdi.

SEKİZ DURAKTA YOLCU İNDİRİP BİNDİRİYOR
Zonguldak ile kardeş şehir ilan edilen 140 bin nüfuslu Trikala, son günlerde sadece insansız otobüse yoğunlaşmış durumda. Şu an için sadece sekiz durakta yolcu taşıyan otobüsten yaşlı nüfus çok çekiniyor. Şoförsüz araçta daha çok kaza olabileceğini düşündükleri için otobüse binmiyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan'ı şoförsüz otobüs seferleri karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN