Pek meraklı bir Portakal

52. Uluslararası Antalya Film Festivali bugün başlıyor. SABAH'ın ana medya sponsoru olduğu festival hem Türk hem de dünya sinemasının yıldızlarını ağırlayacak. Ustası genci Antalya'da buluşacak. Sıkı filmler var. Kafamızda kimi sorular da...

Giriş Tarihi: 29.11.2015
Pek meraklı bir Portakal
1-Neşet Ertaş mı Marlon Brando mu?

Festivalde iki tane kaçırılmaması gereken belgesel var. İlki Atalay Taşdiken ve Hacı Mehmet Duranoğlu'nun çektiği Ah Yalan Dünya. Hayattayken UNESCO tarafından 'yaşayan insan hazinesi' seçilen halk ozanı Neşet Ertaş'ın öyküsünü anlatıyor. İkinci belgeselse sinemanın ikon oyuncularından Marlon Brando'yla ilgili. Stevan Riley'in yönettiği Dinle Beni Marlon'da oyuncunun daha önce hiç yayımlanmamış fotoğraf ve ses kayıtları var. Brando kendi sesiyle hayatını anlattığı gibi bir hesaplaşmaya tutuşuyor. Bakalım hangi belgesel daha fazla ilgi görecek?

2-Hangi diva daha fazla ilgi görecek?


Fransız sinemasının divası Catherine Deneuve ile yaşayan efsanelerden Vanessa Redgrave... Antalya Film Festivali iki önemli ismi ağırlayacak. Deneuve bugünkü açılışın en önemli kozu. Redgrave ise kapanışın. Festivalde Yaşam Boyu Başarı ödülü alacak olan yıldızların en önemli filmleri de gösterilecek. Deneuve biraz mesafeli olmakla Redgrave ise sıcakkanlılığı ile bilinir. Ama Antalya burası herkesi gülümsetir. Bakalım en çok ilgiyi kim görecek?

3-Derbiyi kimler izleyecek?


Pek dillendirilmez ama Antalya'da filmlerin yanı sıra bir de birlikte maç izleme geleneği vardır. Festival tarihleri arasına denk gelen önemli maçları yönetmeni, oyuncusu, yazarı çizeri oturur birlikte izler. Eskiden Ömer Kavur, Atıf Yılmaz gibi ustalar bu geleneğe su vermişti. Sonraları Zeki Demirkubuz, Uğur Polat, Murat Şeker, Ömer Uğur, Nejat İşler gibi isimler sürdürdü geleneği. Bugünden itibaren festival bitimine kadar birçok maç var. Ama en önemlisi yarınki Fenerbahçe Trabzonspor maçı. Bakalım kimler film arası verip maç için festival tribününe geçecek!

4-Pascal Nouma seyircileri havalandıracak mı?


Futbol demişken. Ulusal Yarışma'da yer alan Takım: Mahalle Aşkına filminde eski Beşiktaşlı futbolcu Pascal Nouma rol alıyor. Film vizyona girdiği için biliyoruz ki performansı da gayet iyi. Yani yardımcı erkek oyuncu dalında önemli bir aday. Malum Nouma tribünleri coşturan ve şov yapmayı seven bir isim. Festivale gelirse nasıl bir şov yapacak ve sinema tribünlerini de havalandıracak mı merak etmiyor değiliz.

5-Yarışma mı yoksa gösterim mi?


Belgesel ve kısa film yarışmaları bu yıl kaldırıldı, yerine seçkiler yer alacak. Belgeseller Migros AVM ile Akdeniz Üniversitesi'nde gösterilecek. Kısa filmlerse AKM'de uzun metraj filmler öncesinde. Böylece seyirci kısa filmleri, seyretmek için özel zaman ayarlaması yapmadan izlemiş olacak. Özellikle kısalar için yarışma mı yoksa izlenip konuşulur olmak mı daha önemli bu yıl test edip göreceğiz.

6-Geceyarısı film izlemek mi partilemek mi?


Festivalde bu yıl bir ilk gerçekleşiyor. Geceyarısı gösterimler başlıyor. İyi de filmler var. Baskın, Dehşet Odası, The Witch gibi. Bu bölüm festivalde kabul görür mü merak etmiyor değiliz. Çünkü festivalin olmazsa olmazlarından biri de partiler. Bu partilerde maksat salt eğlenmek değil. Bir araya gelmenin amacı filmleri çekiştirmek.

7-Rüzgarın Hatıraları
uğurlu gelecek mi?


Yönetmen Özcan Alper'in üçüncü film Rüzgarın Hatıraları Türkiye prömiyerini Antalya'da yapacak. Ulusal Yarışma'nın iddialı filmlerinden olan yapım festivalin de en merak edilen filmlerinden. Alper ilk iki filmiyle Adana'da yarışmış ödüllerle dönmüştü. Şimdi ilk defa Antalya'da yarışıyor. Film hem Ulusal hem de Uluslararası Yarışma'da yer alıyor. Bakalım Alper'e Antalya uğurlu gelecek mi?

8-Şıklık meselesi çözülecek mi?


Bu yılın festival öncesi tartışmasının konusu kılık kıyafetti. Hatırlanırsa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, törenlere katılacaklara "Lütfen şık gelir misiniz?" diye ricada bulunmasıyla tartışma alevlenmişti. Törenlerdeki kılık kıyafet meselesi dünyada da tartışılıyor. Bizde ezelden beri tartışma konusu. Bugün festivalin açılış töreni var. Bakalım Türel'in şıklık ricası karşılık bulup tartışma bitecek mi?
Bu yılın festival öncesi tartışmasının konusu kılık kıyafetti. Hatırlanırsa Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in, törenlere katılacaklara "Lütfen şık gelir misiniz?" diye ricada bulunmasıyla tartışma alevlenmişti. Törenlerdeki kılık kıyafet meselesi dünyada da tartışılıyor. Bizde ezelden beri tartışma konusu. Bugün festivalin açılış töreni var. Bakalım Türel'in şıklık ricası karşılık bulup tartışma bitecek mi?

9- Mustafa Uğurlu Portakal'ı ikiliyecek mi?

Mustafa Uğurlu'nun Ağır Roman ile kazandığı Altın Portakal heykelciği evine giren hırsızlar tarafından çalındığı kamuoyuna yansıyınca, Menderes Türel "Hemen telafi ederiz" demiş Uğulu'ya bir heykelcik göndermişti. Uğurlu bu yıl iki filmiyle festivalde. İlki festivalin açılış filmi Türkan Şoray'ın yönettiği Uzaklarda Arama. İkincisi ise Rüzgarın Hatıraları. Uğurlu bu filmde Onur Saylak ile başrolde. Gelen duyumlara göre de performansı hayli iyiymiş. Bilinmez ama bakarsınız Uğurlu bir Altın Portakal daha alır ve heykelcikleri ikiler.

10-Filmlerden hangi film?


Ulusal Yarışma'da bu yıl iddialı filmler var. Sundance Film Festivali'nde yarışan Tolga Karaçelik'in Sarmaşık, Montreal Film Festivali'nden ödüllü Mehmet Eryılmaz'ın Misafir, yine Montreal'de yarışan Selim Evci'nin Saklı, Tokyo Film Festivali'nden iki ödülle dönen Mustafa Kara'nın Kalandar Soğuğu, Atalay Taşdiken'in Arama Moturu ve Özcan Alper'in Rüzgarın Hatıraları gibi... Ömer Vargı başkanlığındaki jürinin zorlanması muhtemel. Bakalım ne kadar zorlanacak?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pek meraklı bir Portakal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN