Çantasını hiç yanından ayırmadı

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Çantasını hiç yanından ayırmadı
Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Sancar'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetlisi olarak Ankara'ya geleceğini öğrendiğimde onunla röportaj yapacağımı bilmiyordum. Ancak bir gece de gerekli bağlantılar kuruldu ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde onu bir anda karşımda buldum. Konuşmasına gerek yoktu. Her halinden ne denli mütevazı bir olduğu belli oluyordu. Zaten konuştuktan sonra 'böylesi bir başarıya karşın bir insan nasıl bu kadar alçak gönüllü olabiliyor' diye adeta karşısında ezildiğimi hissettim.

"İYİ Kİ GELMİŞİM"
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1 saat görüşme yapmıştı. 30 yılı aşkın süredir Amerika'da yaşıyor. Bu nedenle Türkçesi çok iyi değildi. Konuşurken zorlanıyordu. Yorgun olduğunu düşündüm. "Hemen başlamamızda bir sakınca var mı" diye sordum. "Yok" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinden başladık. Davete çok sevindiğini belirtti. Aslında mayıs alında geleceğini, ancak Cumhurbaşkanı'nın daveti nedeni bu ziyareti erkene aldığını söyledi. "İyi ki gelmişim. Cumhurbaşkanı'ndan, meslektaşlarımdan, arkadaşlarımdan, her kademe insandan çok ilgi gördüm. Bana çok dokundu. Çok güzel oldu" dedi. Bunları söylerken içten bir mutluluk yaşadığı gözlerinden okunuyordu. Bilime yıllarını adamış bir isim Prof. Dr. Aziz Sancar. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ana gündemi eğitimdi. Uzun yıllardır ülkesinden uzak olduğu için Türkiye'deki eğitim sistemi ile ilgili pek fikri yoktu. Cumhurbaşkanı'nın anlattıkları karşısında çok şaşırdığını dile getirdi. "Ben buradayken doğuda kızlarımızın yüzde 90'ı okula gitmezdi. Şimdi anladığım kadarı ile yüzde 95'i okula gidiyor. O beni çok sevindirdi. Büyük aşamalar olmuş eğitim konusunda" ifadelerini kullandı. Özellikle kızların kimya, biyoloji, fizik gibi pozitif bilim alanlarında çalışmalarını nasıl sağlarız konusunda fikirlerini de paylaştığını dile getirdi.

GÖZLERİ DOLU DOLU OLDU
Aziz Sancar, İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen törenle Nobel Kimya Ödülü'nü İsveç Kralı 16'ıncı Gustaf'ın elinden alırken Türkiye büyük bir gurur ve mutluluk yaşıyordu. Peki ya Sancar o an neler hissediyordu? En çok merak ettiğim şeylerden biri de buydu. Gözleri doldu. Ağzında bir tebessüm vardı. Bir müddet sustu. Önce doğru kelimeleri aradı. Tabii o da çok sevinmişti. Ama daha çok ülkesi için. "Memleketim adına çok sevindim" dedi. Türkiye'ye gelirken ödülünü de yanında getirmişti. Bir an olsun yayından ayırmadı. Çantasını kimseye taşıtmadı. Ödülünü alırken "Bu ödül Anıtkabir'e gidecek" demişti. Ankara'da onun ilk adımlarını da attı. Genelkurmay Başkanı Hulisi Akar ile Genelkurmay karargahında görüştü. O görüşmede Nobel madalyasını da sertifikasını da Akar'a teslim ettiğini söyledi. "Genelkurmay Başkanlığı'nın kasasında saklanacak.19 Mayıs'ta Allah kısmet ederse Anıtkabir'e koyacağız. Çünkü bu Atatürk'ün ve Cumhuriyet'in madalyasıdır" dedi. Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren Türkiye'nin her yerine okullar açıldığını, çok iyi öğretmenlerden eğitim aldıklarını söyledi. Aziz Sancar Amerika'da eğitim gören Türk öğrencilere de sahip çıkıyor. Bunu da eşiyle birlikte kurduğu Aziz&Gwen Sancar Vakfı ile yapıyor. Sancar'ın eşi de Amerikalı bir profesör, Gwen Boles Sancar. O da gerçek Türkiye'yi ve Türkleri tanıyınca aziz Aziz Sancar'dan daha çok bu işe kafa yormuş. "Türkleri benden çok savunuyor 'Ya bu millete haksızlık ediliyor' diyor." diye anlatıyor eşinin Türkler hakkında ne düşündüğünü Sancar. Nobel Kimya Ödülü'lü bilim adamı Sancar ile röportajımız yaklaşık yarım saat sürdü. Zorlanmasına, yorullasına karşın o kadar içten konuşuyordu ki hiç bitmesin istedim. Onu kendime çok yakın hissettim.

MURAT OVUCU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çantasını hiç yanından ayırmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN