Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni gezegenler bulundu, hafızanın kapıları aralandı

2015 tüm dünyayı heyecanlandıran birçok bilimsel gelişmeye sahne oldu. Bu keşifler sayesinde insanoğlu geleceğe daha büyük bir güvenle bakıyor

Giriş Tarihi: 20.12.2015
Yeni gezegenler bulundu, hafızanın kapıları aralandı
Şöyle bir düşünün... 2015 yılına damga vuran bilimsel gelişmeleri şöyle bir aklınıza getirmeye çalışın. Eminin aklınıza gazetede okuduğunuz bir ya da iki keşif ya da gelişme zor gelecektir. Oysa bilim adamları dünyanın dört bir yanında farklı alanlarda büyük keşiflere imza attı. Tabii ki bu keşiflerin büyük kısmının ortalama bir insanın hayatına doğrudan dokunabilmesi için yıllar geçmesi gerekiyor. Ancak bu minik minik adımlar sayesinde insanoğlu gelecek yıllara daha büyük bir güvenle bakabiliyor. Bakın bilim dünyasında neler oldu:

3D YAZICILAR

Kişiye özel ve az sayıda nesnenin fabrikasyon benzeri üretilmesine yardımcı olan 3D yani üç boyutlu yazıcıların 2015'e damga vurdu. Durum öyle bir hale geldi ki Çin'de bir fabrika insanlar için kemikler kopyalamaya başladı. İnsanlar üzerinde kullanılabilecek bu kemiklerin ameliyatlardaki denemelerine haziran ayında başlandı.

MARS'TA SU BULUNDU

Yıllardır Mars'ta su olup olmadığına dair tartışmalara bu sene son veren bir gelişme yaşandı. Temmuz ayında Mars Keşif Projesi kapsamında yürütülen araştırmaların sonuçları açıklandı. Ve Kızıl Gezegen'de sıvı, akışkan halde tuzlu su bulunduğu belirtildi. Bu büyük keşif, Mars'ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu gösteriyor.

30 YIL SONRA İLK ANTİBİYOTİK

Elimizdeki antibiyotiklerin eskisi kadar etkili olmadığı artık bilinen bir gerçek. Bakteriler tanımlanmış antibiyotiklere karşı kendilerini koruyabiliyor. Bu durumda yeni bir antibiyotiğin keşfedilmiş olması çok büyük bir öneme sahip. Northeastern Üniversitesi'nden Kim Lewis ve ekibinin, Alman ve İngiliz meslektaşlarıyla birlikte yürüttüğü araştırmada keşfedilen antibiyotiğin adı teixobactin.

EPİGENO M HARİTASI
Salk Enstitüsü'ne bağlı çalışan bilim insanları, insan genomunu anlamamıza yardımcı olacak epigenom haritamızı çıkardı. Epigenom, sağlıklı bir hücrenin davranışlarını belirleyen bir dizgi. Bu çalışma kansere karşı mücadelede insanlığın elini güçlendirecek.

BİO STAMP
Giyilebilir sağlık testi cihazı biostamp diğer giyilebilir cihazlardan farklı. Farkı ise vücudunuzda belli bir hacim kaplayan, kemer ya da etiket gibi rahatsız edici olmaması. Biostamp, vücutta bir hafta kalabilen elektronik bir pul. Görünüş olarak bir dövmeden hiçbir farkı yok. Vücut ısısı, hareket, kas etkinliği ve nabız ölçer sensörleri bulunuyor. Bu sensörlerden aldığı verileri akıllı telefonunuza yönlendiriyor. Özellikle sağlık ritmi çok düzensiz olan yaşlı hastalarda ve çocuklarda, anlık değişimleri ölçmek için çok kullanışlı.

CYBORG DOKU

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alışık olduğumuz cyborg'ler çok da uzak olmayan bir gelecekte çevremizde olacak. Bu sene Harvard Üniversitesi bilim insanları yarı insan-yarı makine dokular yaratmayı başardıklarını açıkladı. Bir bilgisayar tarafından kumanda edilebilen, yaşayan ancak çiplere bağlı olan bu doku gelecekteki insan yaşamını tümden değiştirebilecek bir güce sahip.

ESKİ TÜRLER CANLANIYOR

Harvard Üniversitesi, bu yıl çok konuşturan bir başka araştırmaya daha imza attı. Milyonlarca yıl önceden kalan mamut DNA'sı Asya kökenli fillere enjekte edildi. Bu deneyin sonunda birkaç nesil sonra mamut ve fil arasında kalan canlıların hayata gelmesi planlanıyor. Tabii ki projenin nihai amacı şu an hayatta olmayan hayvan ya da bitki türlerinin yeniden aramıza dönmesini sağlamak.

ÜÇ KAT DAHA İYİ GÖRMEK
Eğer bir göz rahatsızlığınız varsa; uzaktan gelen arkadaşınızı da, otobüslerin üzerindeki yazılanları da, cadde ve sokak isimlerini de, sınıfın bir ucundaki tahtaya yazılanları da göremediğinizin farkındayız. Ancak bu durum bir sorun olmaktan çıkmış durumda. Ocumetics Technology firmasının doktorlarından Garth Webb tarafından tasarlanan The Ocumetics Biyonik Lens, insanın görme kalitesini üç kat daha artıracak.

DÜNYAYA BENZER ÜÇ GEZEGEN

NASA'nın Kepler uzay teleskopu bu yıl yeni bir yıldız ve onun çevresinde üç yeni gezegen keşfetti. EPIC 201367065 isimli yıldız, Güneş'imizin yarısı boyutlarında. 150 ışık yılı mesafesinde bulunan bu yıldız, astronomlar tarafından gezegenlerin atmosferleri hakkında tahminlerde bulunulmasına olanak tanıyacak kadar parlak. Yıldız etrafında keşfedilen üç gezegen, Dünya'nın 2.1, 1.7 ve 1.5 katı boyutlara sahip.

HAFIZANIN KAPILARI

Bu yıl fareler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda fare beynine yeni hafızalar eklenmesi sağlandı. Ayrıca farelerin beyninde yer alan tüm bilgi ve hafızaların bilgisayar ortamına geçirilmesi yolunda önemli adımlar atıldı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni gezegenler bulundu, hafızanın kapıları aralandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN