Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parmak ucunda, yaşamın kıyısında

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Parmak ucunda, yaşamın kıyısında

Adrenalin tutkunları için keşfedilecek çok yer var. Huashan, Tianmen, Caminito del Rey ve Snowdon dünyanın en tehlikeli doğa yürüyüş yollarına sahip dağları. Buralarda yürümek cesaret istiyor

Son dönemde doğa yürüyüşleri, özellikle de tehlikeli ve adrenalin yüklü doğa yürüyüşleri çok popüler. Siz de bu yıl dünyanın farklı köşelerindeki dört doğa harikası bölgeyi ziyaret ederek hayatınıza yeni heyecanlar katabilirsiniz. Çin'de bulunan Huashan Dağı insanın nefesini kesecek bir nokta. Dağın yürüyüş yolunu her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Dünyanın en tehlikeli doğa yürüyüş yollarından biri olarak bilinen bu yol boyunca kimi yerlerde neredeyse 90 derecelik bir açıyla tırmanmak zorunda kalıyorsunuz. Yolun büyük bir kısmı genişliği 50 cm'yi geçmeyen ve dağın yamaçlarına çakılmış tahta yollar üzerinde yapılıyor. Yükseklik korkusu olanların tercih etmemesi gereken bu yol, tüm dünyadan maceraperestlerin gözdesi haline gelmiş durumda. Çin'in Zhangjiajie eyaletindeki Tianmen Dağı'na inşa edilen cam tabanlı patika, havada yürüyormuş hissi veriyor. Cennet Kapısı Dağı olarak da bilinen dağın zirvesine ulaşmak için yaklaşık 11 kilometrelik bir tırmanış gerekiyor.

TELEFERİK DE VAR

Eğer buna fazla diyorsanız o zaman dünyanın en uzunu olarak kabul edilen, 7.455 metre mesafeyi 1.279 metre yükseklikten geçen teleferiği kullanabilirsiniz. Ama tırmanışınız bununla kalmıyor, teleferikten sonra tırmanmanız gereken birçok merdiven daha var. Eğer başarırsanız Çinlilerin deyimiyle Tanrı'ya en yakın noktaya ulaşmış oluyorsunuz. Caminito del Rey ise İspanya'nın Malaga şehri yakınlarındaki El Chorro'da bulunan ünlü dağ tırmanış noktası Makinodromo'ya ulaşım yolu. Bu yolun yapımına 1901'de başlanmış, 1905'te tamamlanmış. 1921'de Kral 13'üncü Alfonso'nun bu yoldan geçmesinden dolayı yola 'kral yolu' denmiş. Yolun en geniş yeri bir metre uzunluğunda. 200 metre yükseklikte, nehrin üzerinden geçtiğiniz bu yol boyunca neredeyse hiç korkuluk yok. Snowdon İngiltere'nin en yüksek dağı. Galler bölgesinde bulunan bu dağ, doğa yürüyüşleri için sıkça tercih edilen bir nokta. Snowdon'ın dik sırtları kaya tırmanışına uygun. Edmund Hillary, ilk Everest tırmanışının antrenmanlarını burada yapmış.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parmak ucunda, yaşamın kıyısında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN