Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigarayı bıraktı 41 ülkeyi gezdi

Giriş Tarihi: 14.2.2016
Sigarayı bıraktı 41 ülkeyi gezdi

Samsun'lu fizik öğretmeni Mustafa Koç (38), 10 yıl önce sigarayı bıraktı. Her gün sigara içiyormuş gibi parasını bir kumbarada biriktirdi. Ve sigara parasıyla 41 ülkeyi gezip yeni bir hayata yelken açtı

İlkokul yılların da yerde bulduğu izmaritleri içerek sigaraya başlayan Koç lise ve üniversite yıllarında da sigara içmeye devam etti. Öğretmen olduğu ilk yıl, günde iki pakete çıkardığı alışkanlığını bitiren ise gezme merakı oldu. Bıraktığı sigara ve içki parası ile 10 yılda 41 ülke, 200'ün üzerinde de şehir dolaştı. Motosikleti ile Samsun'dan Oslo'ya tek başına gitti ve 2015 yılında 45 günde 21 ülkeyi gezdi. Balkanlar'dan başlayıp Norveç'te biten yolculuğunda ise tam 16 bin kilometre kat etti. Koç, "Bizim otelimiz çadırlar. Duş alacağımız zaman otellere gidiyoruz. Minimum parayla gezdiğimiz için olanaklarımız kısıtlı. 2014 yılında Samsun'dan başlayıp, Gürcistan'dan Kafkaslara uzanan güzel bir tur yaptım. Sigarayı bırakmam hayallerimi gerçekleştirmek için de ilk adım oldu" diye anlatıyor.

AVRUPA'YI KARIŞ KARIŞ DOLAŞTIM

Koç, yaptığı yolculuklar esnasında yaşadıklarını sosyal paylaşım hesaplarında da paylaşıyor. Sloganı ise, "Sadece yap!" Okuyucularını, "Hayallerinizi ileri de bir gün gerçekleştiririm, diyerek ertelemeyin. Çünkü ileride bir gün olmayabilir. Öteledikçe hayaller insanlardan uzaklaşır." Diyerek motive ediyor. Öğrencilerine ise, "Üniversiteyi bitirip, iş sahibi olduğunuzda para kazanmaya başlayacak ve ailenize katkı verebilecek durumda olacaksınız. O yüzden şimdi onlardan borç alın ve gezin. İleri de borcunuzu geri ödeyebilirsiniz" diyor. Bu ilkeyle Koç, Tayland, Rusya ve Avrupa'nın tamamına yakınını dolaşmış. Bazı Avrupa ülkelerine ise birkaç kez gitmiş.

ÖNCE BİR TURLA BAŞLADIM
Gezmeyi, 'En büyük özgürlüğüm' diye tarif eden15 yıllık öğretmen Koç, gezmeye üniversite yıllarında başladığına dikkat çekerek şunları söylüyor, "Üniversite yıllarında Türkiye içinde geziyordum. İzmirli bir sınıf arkadaşım bana, 'Yurt dışında daha ekonomik paralara gezebilirsin' dedi. İlk gezimi turla yaptım. Arkadaş gruplarıyla bunları devam ettirdim. Sonra motosikletimle dolaşmaya karar verdim. Keşke evli olsaydım. Eşimle, çocuklarımla birlikte gerçekleştirirdim hayallerimi. Bunu yapan çok insan var. Benim için kısmet olmadı. Ailem Samsun'da yaşıyor. Bakmakla yükümlü olduğum engelli bir ağabeyim var. Onun için Samsun'dan ayrılamıyorum. Hedefim tüm dünyayı dolaşmak. Bu hayalimi gerçekleştirmek için kendime yeni rotalar çiziyorum. Bu yıl yaz tatilimde, Uzakdoğu'ya gitmeyi hedefliyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarayı bıraktı 41 ülkeyi gezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN