Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Leo’ya haber salın Oscar'ı alıyor!

Irkçılık tartışmalarının gölgesinde kalsa da bu gece yarısı dağ ıtılacak Oscar ödüllerinde yarış çekişmeli geçiyor. Hâlâ birçok ödülün kime gideceğini kestirmek güç! Pazar SABAH'ın geleneksel Oscar Toto'suna göre Leonardo DiCaprio ve Brie Larson'ın ödülleri kes in

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Leo’ya haber salın Oscar'ı alıyor!
Ve Oscar vakti geldi çattı. Bu gece yarısı Los Angeles'da Oscar ödülleri dağıtacak. Digiturk Moviemax Oscars'tan canlı yayınlanacak tören Türkiye saatiyle 03.30'da başlayacak. Böylece aylardır süren heyecan dalgası da zirvede son bulacak! Oscar adayları arasında hiç siyahi sinemacının bulunmaması nedeniyle malum, Oscar yarışına bu yıl ırkçılık tartışmalarının gölgesi düştü. Ama öte yandan son yılların en çekişmeli yarışına tanık olduk. Bu yıl, geçen yılların aksine, özellikle ana ödüllerin rengi pek belli değil. Her ödülün favorisi var elbet ama sürpriz yapma olasılığı çok yüksek adaylar da var. Bu durum Pazar SABAH'ın geleneksel Oscar Toto'sunu da yansıdı. Dokuz kişilik sinema yazarlarından oluşan jürimize her zamanki gibi "Akademi sizce kime ödül verir?", "Sizce ödülü kim hak ediyor?" diye altı ana kategoride iki soru sorduk. Gelen cevaplara göre sadece Leonardo DiCaprio'nun (En İyi Erkek Oyuncu) ve Brie Larson'ın (En İyi Kadın Oyuncu) Oscar'ı kesin. Bunun dışındaki ana kategoriler sürprizlere açık.

EN İYİ FİLM


DİRİLİŞ VE SPOTLIGHT KAPIŞIYOR
Sekiz film, En İyi Film Oscar Ödülü için yarışsa da dokuz kişilik jürimiz yarışın Diriliş, Spotlight ve Büyük Açık arasında geçeceğini düşünüyor. Favori olan filmse jürimizden dört oy alan (Burak Göral, Sevin Okyay, Yeşim Burul, Murat Erşahin) Diriliş. Ama Spotlight da iddialı. Üç üyemiz (Uğur Vardan, Olkan Özyurt ve Şenay Aydemir) bu filmden yana oy kullandı. İki üyemiz (Janet Barış ve Burçin S. Yalçın) ise Büyük Açık'ın ödülü kucaklayacağını düşünüyor. Diriliş, yarışı önde götürse de "Hangi film Oscar'ı hak ediyor?" sorusuna gelince işler değişiyor. Jüri üyeleri arasında Diriliş'in En İyi Film Oscarı'nı hak ettiğini düşünen yok. Beş jüri üyemiz (Yeşim Burul, Burak Göral, Burçin S. Yal��ın, Sevin Okyay, Şenay Aydemir) hak edenin Mad Max: Fury Road olduğunu düşünüyor. Üç üyemiz (Uğur Vardan, Olkan Özyurt, Murat Erşahin) Spotlight'ın, bir üyemiz de (Janet Barış) Büyük Açık'ın Oscar'ı hak ettiği görüşünde.

ADAYLAR
Büyük Açık/The Big Short
Brooklyn
Casuslar Köprüsü/Bridge of Spies
Mad Max: Fury Road
Marslı/The Martian
Diriliş/The Revenant
Gizli Dünya/Room
Spotlight

EN İYİ KADIN OYUNCU


BRIE LARSON'IN OSCAR'I KESİN
Oscar adaylıkları ilk açıklandığında çekişmeli geçeceği düşünülen bir kategori olmasına rağmen Gizli Dünya'daki performansıyla Brie Larson En İyi Kadın Oyuncu yarışını açık ara önde götürüyor. Jüri üyelerimizin tamamı onun Oscar'ı alacağına emin.

HAK EDEN BLANCHETT VE RAMPLING
Peki Brie Larson bu ödülü hakkıyla mı alıyor? Sadece bir üyemiz (Burçin S. Yalçın) onun ödülü hak ettiğini düşünüyor. Sekiz üyemiz hak eden konusunda ikiye ayrılmış durumda. Dört üyemiz (Janet Barış, Şenay Aydemir, Sevin Okyay, Olkan Özyurt) Carol'daki oyunculuğu ile Cate Blanchett'in dört üyemiz de (Murat Erşahin, Yeşim Burul, Uğur Vardan, Burak Göral) 45 Yıl'daki performansıyla Charlotte Rampling'in ödülü hak ettiğini düşünüyor.

ADAYLAR
Cate Blanchett/Carol
Brie Larson/Gizli Dünya
Jennifer Lawrence/Joy
Charlotte Rampling/45 Yıl
Saoirse Ronan/Brooklyn

EN İYİ YÖNETMEN


INARRITU AÇIK ARA ÖNDE
Geçen yıl Birdman ile En İyi Yönetmen Oscar Ödülü'nü kazanan yönetmen Alejandro Gonzalez Inarritu bu yıl Diriliş ile birlikte Oscar heykelciğini ikileyecek gibi. Çünkü jüri üyelerimizden sekizi (Murat Erşahin, Yeşim Burul, Burak Göral, Burçin S. Yalçın, Janet Barış, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt, Sevin Okyay) Inarritu'nun bu ödülü alacağını düşünüyor. Sadece Uğur Vardan Mad Max: Fury Road ile usta yönetmen George Miller'ın ödüle ulaşacağına inanıyor.

GÖNÜLLERİN OSCAR'I MILLER'IN
Peki Inarritu En İyi Yönetmen Oscar Ödülü'nü hak ediyor mu? Sekiz jüri üyemiz (Murat Erşahin, Yeşim Burul, Burak Göral, Burçin S. Yalçın, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt, Sevin Okyay ve Uğur Vardan) ödülü hak edenin George Miller olduğunu düşünüyor. Sadece Janet Barış, Adam Mckay'den yana oyunu kullanıyor.

ADAYLAR
Adam McKay/Büyük Açık
George Miller/ Mad Max: Fury Road
Alejandro Gonzalez Inarritu/Diriliş
Lenny Abrahamson/Gizli Dünya
Tom McCarthy/Spotlight

EN İYİ ERKEK OYUNCU


LEO BEKLEDİĞİ OSCAR'INA KAVUŞUYOR
Müjde! Haber salın Leonardo DiCaprio'ya, Oscar'ı alıyor. Jüri üyelerimizin tamamı Diriliş'teki performansıyla Leo'nun ödülü alacağını düşünüyor.

HEM DE HAKKIYLA
Peki Leo bu ödülü bileğinin hakkıyla mı alacak? Altı üyemiz (Janet Barış, Yeşim Burul, Burçin. S. Yalçın, Burak Göral, Uğur Vardan ve Olkan Özyurt) Leo'nun ödülü hak ettiğini düşünüyor. Üç üyemiz (Şenay Aydemir, Murat Erşahin ve Sevin Okyay) ise Oscar heykelciğini Trumbo'daki performansıyla Bryan Cranston'ın alması gerektiğine inanıyor.

ADAYLAR
Bryan Cranston/Trumbo
Matt Damon/Marslı
Leonardo DiCaprio/ Diriliş
Michael Fassbender/ Steve Jobs
Eddie Redmayne/ Danimarkalı Kız

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU


YARIŞ MARA ve VIKANDER ARASINDA
Çekişmeli geçecek olan bu kategoride dört üyemiz (Murat Erşahin, Uğur Vardan, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt) Carol'daki performansıyla Rooney Mara'nın Oscar'ı alacağını, üç üyemiz (Yeşim Burul, Burak Göral, Burçin S. Yalçın) Danimarkalı Kız'daki oyunculuğu ile Alicia Vikander'ın heykeli kucaklayacağını düşünüyor. İki üyemizin (Janet Barış ve Sevin Okyay) tahmini ise Steve Jobs'ta rol alan Kate Winslet.

ROONEY MARA ALMALI
Jüri üyelerimiz arasında bu kategoride ödülü hak edenin Rooney Mara olduğu görüşü ağırlıkta. Beş üyemiz (Murat Erşahin, Uğur Vardan, Burak Göral, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt) Mara'nın Oscar'ı hak ettiğini yönünde oy kullandı. Ödüle uzanma konusunda şans verilmese de The Hateful Eight'deki oyunculuğu ile Jennifer Jason Leigh'in Oscar'ı hak ettiğini düşünen üç jüri üyemiz (Yeşim Burul, Burçin S. Yalçın, Janet Barış) var. Bir üyemiz de (Sevin Okyay) Vikander'in ödülü hak ettiğini düşünüyor.

ADAYLAR
Jennifer Jason Leigh/ The Hateful Eight
Rooney Mara/Carol
Rachel McAdams/Spotlight
Christian Bale/ Büyük Açık
Tom Hardy/Diriliş
Mark Ruffalo/Spotlight
Alicia Vikander/ Danimarkalı Kız
Kate Winslet/ Steve Jobs

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU


SLY, RYLANCE VE BALE ÇEKİŞİYOR
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü de çekişmeli geçecek bir başka kategori. Bu kategoride üç oyuncunun adı öne çıkıyor. Creed'deki performansıyla Slyvester Stallone dört jüri üyemizin (Burçin S. Yalçın, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt, Yeşim Burul) oyuyla Oscar'a en yakın duran oyuncu. Onu üç üyemizden oy alan Casuslar Köprüsü'ndeki performansıyla Mark Rylance (Murat Erşahin, Uğur Vardan, Burak Göral) izliyor. İki jüri üyemiz de (Janet Barış, Sevin Okyay) Büyük Açık'taki oyunculuğu ile Christian Bale'in heykelciğe uzanacağını düşünüyor.

OSCAR ROCKY'NİN HAKKI
Bu kategoride "Ödülü hak kim?" diye sorduğumuzda, dört üyemiz Sly'ın (Burak Göral, Burçin S. Yalçın, Şenay Aydemir, Olkan Özyurt) dört üyemiz de (Murat Erşahin, Uğur Vardan, Janet Barış, Sevin Okyay) Rylance'ın Oscar'ı hak ettiğini düşünüyor. Bir üyemiz (Yeşim Burul) Spotlight'daki oyunculuyla Mark Ruffalo'dan yana oyunu kullanıyor.

ADAYLAR
Christian Bale/ Büyük Açık
Tom Hardy/Diriliş
Mark Ruffalo/Spotlight
Mark Rylance/ Casuslar Köprüsü
Sylvester Stallone/ Creed

OSCAR TOTO JÜRİSİ


Şenay Aydemir Janet Barış Yeşim Burul Murat Erşahin Burak Göral Sevin Okyay Olkan Özyurt Uğur Vardan Burçin S. Yalçın

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Leo’ya haber salın Oscar'ı alıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN