Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nefes al, gülümse, aşk ile yaşa

Yelda Kahvecioğlu Cumartesi SABAH yazarıydı. Aramızdan çok erken ayrıldı. Kahvecioğlu tatlı bir telaş içindeydi tam o dönem. Yazdığı kitabının son düzeltmelerini yapıyordu Ama olmadı, ömrü vefa etmedi. İşte o kitap şimdi raflarda

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Nefes al, gülümse, aşk ile yaşa
Aşk Zayıflatır, Yelda Kahvecioğlu'nun kitabı, Libris Yayınları'ndan gecikmeli olarak çıktı. Gecikmeli diyoruz, çünkü tam bir sene önce bu zamanlar raflarda olması gerekiyordu, olmadı. Yazarı Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Yelda Kahvecioğlu, hayatını kaybetti... Ölmek için çok gençti. Yelda Kahvecioğlu Cumartesi SABAH Eki'nin yazarıydı aynı zamanda. Yazıları her hafta tam zamanında gelirdi, bekletmezdi bizi. Aşkla bağlıydı hayata o nedenle hem ofisinin adında aşk vardı, hem de uyguladığı yöntemin. Aşkın her şeyi güzelleştirdiğini düşünüyordu. Diyetlerin insan üzerindeki etkisini iyi biliyordu. Diyet endüstrisinin acımasızlığının farkında ve karşısındaydı. Sağlıklı yaşamanın mutluluğunu herkes tatsın istiyordu: "Sağlıklı bir yaşamın ne kadar tatmin edici ve ödüllendirici olabileceğini biliyorum ve sizlerin de tecrübe etmesini istiyorum. Sağlıklı beslenme sadece kaloriden ibaret değildir. Kilonun geliş öyküsü, aşk, sevgi açlığı, duygu yoksunluğu, travmalar, iş ortamı ve iş arkadaşlarınız, aileniz, tükettiğiniz besinler, uyku, stres, egzersiz ve yaşamın içinde olan her şey vardır" diyor kitabının önsözünde.

ÖNCE SEN GÜVENİLİR OL
Kahvecioğlu, beslenme uzmanıyla kurulacak ilişkinin mekanik bir şey olmadığını, aynı zamanda güven ve şefkate dayandığının altını çiziyor sık sık ve hayal edin diyor: "Yaşam koşullarınız ne kadar zor ve acımasız olursa olsun, her şeye rağmen iyi düşüneceğiniz ve hayalini kurup mutlu olacağınız bir resim mutlaka vardır. Bu nedenle hayallerinizi hep canlı tutun ki hayalleriniz size hep rengarenk görünsün." Kahvecioğlu'nun kitabı sadece diyet reçeteleri veren bir kitap değil. Aşk Zayıflatır'da yemek tarifleri, hangi mevsimde ne tüketeceğimiz, hormonlarımızın nasıl çalıştığı bilimsel ama çok anlaşılır bir dille anlatılıyor. Aslında Kahvecioğlu bir yaşam modeli öneriyor. Kitabın son bölümünde ise Kahvecioğlu'nu danışanları anlatıyor. Buse Terim'den Uğurkan Erez'e Ezgi Mola'dan Aslı Şen'e kadar yolu onunla keşişenlerin görüşleri yer alıyor. Ama son söz Yelda Kahvecioğlu'nun: "Aşk, sen sen olunca var ve hayat sana ve ona zehir olmayınca var. Güvenmek istiyorsan önce sen güvenilir ol. Vazgeçilmez olmadığını kabul et. Karar verirken vicdanının sesini duymamazlık etme! Nefes al, gülümse, aşk ile yaşa!"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nefes al, gülümse, aşk ile yaşa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN