Ben Kylie hayır, ben Kylie

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Ben Kylie hayır, ben Kylie

Kimi şarkı sözleri için savaş veriyor, kimi fotoğrafı için... Ünlü isimler yarattıları markanın itibarını korumak için sık sık yasal yollara başvurmak durumunda kalıyor. Bunun son örneği Kylie Minogue ile Kylie Jenner arasında yaşanıyor

Gün geçmiyor ki Kardashian ailesi üyelerinin adının geçtiği bir haber daha çıkmasın. Bu kez gündeme gelen Kylie Jenner oldu. Avustralyalı pop kraliçesi Kylie Minogue, 'Kylie' isminin Kylie Jenner tarafından ticari amaçla kullanılmasını önlemek için harekete geçti. Minogue'un avukatları ismin kullanım hakkını almak için geçen hafta dava açtı. Avukatların hazırladığı savunmada Minogue 'uluslararası alanda tanınan bir sanatçı, yardımsever ve kanser aktivisti' olarak tanımlanırken Jenner'ın Kylie ismini kullanmasının sanatçının isminin marka değerini düşüreceği iddia edildi. Savunmada Kylie Jenner ise 'ikinci derecede bir reality şov karakteri' olarak tanımlanıyor. Minogue'un harekete geçmesine, Kylie Jenner'ın geçen yıl benzer bir girişimde bulunması yol açtı. Jenner'ın planının Kylie isminin haklarını alarak güzellik ve tekstil alanlarındaki yatırımlarını genişletmek olduğunu öğrenen müzisyen vakit kaybetmeden avukatlarını devreye soktu.

BU CÜMLELER YASAK
Ünlüler için marka olmak ne kadar zorsa o markanın itibarını korumak da bir o kadar çaba gerektiriyor. Sadece markanızın değil, çocuğunuzun ismi hatta yazdığınız şarkı sözleriniz için de savaşa hazır olmalısınız. Bu yüzde Kylie Minogue'un savaşı bu alanda yaşanan ilk örnek değil. Daha önce de Beyonce'den Rihanna'ya dünyaca ünlü birçok müzisyen kullanım hakkı için mahkeme koridorlarını aşındırdı. Taylor Swift geçen yıl ocak ayında Grammy ödüllü albümü 1989'da yer alan şarkıların sözlerindeki bir dizi ifadenin kullanım hakkını aldı. Yani "1989'daki gibi partilemek" (Party Like It's 1989), "Tanıştığımıza sevindim, bugüne kadar neredeydin?" (Nice to Meet You, Where You Been?) gibi cümleleri kullanmadan önce ikinci kez düşünmekte yarar var. Bu cümleleri tişörtlerde, geçici dövmelerde, bardak altlıklarında kullanmayı planlayanlar da önce Swift'in kapısını çalmak zorunda. Rihanna ise dünyaca ünlü bir giyim firması tişörtlerinde fotoğrafını izinsiz kullandığı için yasal yollara başvurmuştu. Firmanın 2012'de piyasaya sürdüğü tişörtün üzerinde Rihanna'nın bir klip çalışması sırasında çekilen fotoğrafı yer alıyordu. Bağımsız bir fotoğrafçı, telif hakkı kendisinde olan bu kareyi kullanması için firmaya lisanslamıştı. Rihanna açtığı davada kendisine telif hakkı ödenmediğini gerekçe göstererek 5 milyon dolar talep etti. Mahkeme Rihanna'yı haklı buldu. Beyonce ve Jay Z dört yıl önce kızları Blue Ivy'nin isim hakkını almak dava açtı. Blue Ivy'nin doğumundan kısa bir süre sonra açılan davaya gerekçe olarak Beyonce'nin ileride kızının ismini taşıyan bir giyim firması açmayı arzu etmesi gösterildi. Ancak Boston'lı organizasyon firması Blue Ivy vs. Blue Ivy Events bu ismi 2009'dan beri yani Blue Ivy doğmadan önce kullandığını iddia ederek duruşmada haklarını savundu. Mahkeme davanın düşmesine karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ben Kylie hayır, ben Kylie
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN