Gençler odalarında özgür

Ergenlik döneminde kimlik arayışı yaşanır. Genç bireyselleşir. Anlaşıldığını hissetmeye, kabul görmeye ve önemsenmeye ihtiyaç duyar. Bireydir, bunu yaşamak ve hissetmek ister. Başta odası olmak üzere kendisine ait alanlar onun için vazgeçilmez hale gelir

Giriş Tarihi: 3.4.2016
Gençler odalarında özgür
Ergenlik zor bir dönem. Bu süre zarfında yetişkinliğe geçiş yapan gencin sayısız gereksinimi var. Bireyleşmenin zorlu adımlarını atan genç öncelikle çevresindekilere güvenmek ve kendisini güvende hissetmek ister. Genç için odası, bireyselliğini hissedebileceği, kendisini bağımsız ve özerk hissedebileceği güvenli ortamıdır. zaman çevresindeki ilişkilerden soyutlanıp düşünmek, kendisini tanımak, ilgi alanlarına zaman ayırmak, arkadaşlarıyla haberleşmek vb. durumlar için yalnız olabileceği kendisine ait mahrem ortamıdır. Ama her şeyden önce genç bu dönemde beden imajını, çevrenin düşüncelerini daha fazla önemser. Ailesinden uzaklaşıp, arkadaş çevresine yönelir. Özbakımı, nasıl göründüğü önemlidir. Fiziksel görünümüyle ilgili provalar yapar. US Psikiyatri Enstitüsü'nden Uzman Çocuk ve Ergen Psikoloğu Aynur Sayım, gençlerin odalarının onlar için ne kadar önemli olduğunu ve genç odası seçmenin püf noktalarını anlattı.

ODASINI KENDİ SEÇSİN
Oda seçimlerini gencin kendisine yaptırmak önem taşımaktadır. Çünkü seçimlerine saygı duymak onların ayrı birey olduğunu kabul ettiğinizi ifade eder. Fakat bu durum ailelerin de öneri ve fikirlerini dile getirmemeleri anlamına gelmemektedir. Örneğin; eksikliği olan bir genç için, karmaşık olmayan, fazlaca uyarıcı renk kullanılmamış mobilyalar ve sade döşenmiş bir oda daha uygundur.

SOFT RENKLER
Yapılan araştırmalar; duvar ve eşya renklerinin çocuğun/gencin gelişimi ve ruh sağlığı üzerinde önemli etkiler yarattığını gösteriyor. Pembe, yeşil, mavi, sarı renklerin ve sade döşenmiş odaların dinlendirici, yaratıcılığı artırıcı, sakinleştirici etkisi olduğu; kırmızı ya da turuncu gibi canlı renklerin yorucu ve uyarıcı etkisi olduğu; çok koyu renklerin ise karamsar duygular yarattığı düşünülüyor. Kız ergenlerin oda seçimleri genellikle beyaz ya da bej gibi ana renklerde, aksesuvarları ise canlı renkli ve desenli, ayna dolaplı, bol çekmece ve gizli bölmeli oluyor. Erkek ergenler ise figür desenli (karakterler, taraftar odaları vb.) ve sade renklerde seçimler yapıyor. Gençlerin ilgi, ihtiyaç ve odalarındaki aktivitelere göre tercih yaptıkları görülüyor.

ORTALIKTAKİ EŞYALAR DİKKATİ DAĞITIR
Gencin odasında arkadaşları ile zaman geçirebilecekleri bir arkadaş köşesi oluşturulmalıdır. CD ve kitapları, özel eşyaları rahatça yerleştirebilecekleri dolaplar olması gerekir. Aynı odayı paylaşan kardeşler için de aile oturumu yaparak ortak kararlar almak demokratik bir uygulama olacaktır. Özellikle ikiz kardeşlerin tüm eşyalarının benzer olmamasına dikkat etmeli, ayrı birey olduklarını hissettirmek için farklı renk ve seçimlere gidilmelidir. Odada her şeyin mutlaka bir takım halinde olması gerekmez. Genç parçaları kendi zevkine göre seçebilmelidir. Bu yaş grubundaki gençlerin ilgi alanları ve gelişim dönem özellikleri sebebiyle dikkatleri çok kolay dağılır. Dikkatlerinin dağılmaması ve aktivitelerde verimli olabilmeleri için; kendilerine ait eşyalar odada yer bulabilmeli ancak görünürde olmamalıdır. Bundan dolayı oda seçiminde kapaklı dolap ve bölmelere yer verilmelidir. Fakat gençlerin odalarının fazla konforlu olmasının aile içi iletişimi ve sorumluluk almalarını engellediği bir gerçektir. O nedenle gençlere olabildiğince işlevsel, ihtiyaçlarına yönelik, ilgi ve uğraşlarını ve sosyalleşmelerini de gözeterek rehberlik yapmak gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençler odalarında özgür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN